logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

همه چیز در مورد اشعه ماکروفر

همه چیز در مورد اشعه ماکروفر
همه چیز در مورد اشعه ماکروفر
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله همه چیز در مورد اشعه ماکروفر به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ماکروفر امروزه به عنوان یکی از پرکاربردترین و حیاتی‌ترین لوازم و وسایل خانگی به شمار می آید؛ چرا که تکنولوژی استفاده شده در ساختار ماکروفر پیشرفته تر از سایر لوازم خانگی بوده و با داشتن برنامه های پخت متفاوت، تاثیر چشمگیری در آماده سازی غذا دارد. جالب است بدانید که ماکروفر، پخت و طبخ غذا را به کمک اشعه های تعریف شده در ساختار خود انجام می دهد.

به همین خاطر آی پی امداد در این مطلب به توضیح در مورد اشعه ماکروفر پرداخته است و همه چیز را در مورد اشعه ماکروفر برای شما بازگو خواهد کرد. اگر تصور می کنید که پخت غذا به وسیله دستگاه ماکروفر به سلامت شما آسیب وارد می کند، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با اشعه ماکروفر می توانید در بخش دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشناسان آی پی امداد در میان بگذارید.

همه چیز در مورد اشعه ماکروفر

اشعه ماکروفر در واقع به امواجی گفته می شود که‌ برای طبخ و گرم نمودن مواد غذایی از دستگاه ماکروفر ساطع می شود. امکان دارد که تا به حال در مورد مزایا و معایب اشعه ماکروفر چیزی نشنیده باشید، به همین خاطر آی پی امداد این مطلب را تحت عنوان همه چیز در مورد اشعه ماکروفر برای شما جمع آوری کرده است تا اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورید. در صورتی که یکی از مصرف کنندگان دستگاه ماکروفر می باشید، به شما مطالعه این مطلب را توصیه می کنیم.

اشعه ماکروفر چیست؟

اشعه رادیویی (RF) شامل امواج رادیویی و ماکروفر می باشد که در انتهای طیف اکترومغناطیسی (انرژی کم فرکانس) قرار دارد. این نوع از پرتوها غیر یونیزه بوده و انرژی کافی را برای حرکت اتم ها در اطراف یک مولکول ایجاد می نماید یا امکان دارد که باعث لرزش آن ها شوند. اما برای یونیزه کردن (به معنای حذف ذرات شارژ شده مانند الکترون ها) کافی نمی باشد.

اشعه ماکروفر

پرتو های RF انرژی کمتری نسبت به برخی از انواع دیگر پرتوهای غیر یونیزه همانند نور مرئی و یا مادون قرمز دارند، اما به نسبت پرتو بسیار کم فرکانس (ELF) انرژی بالاتری را دارا می باشند. در صورتی که تشعشعات رادیویی حجم زیادی از موادی که دارای آب می باشد را جذب کنند، می توانند منجر به تولید حرارت شوند. این مواد حاوی آب می توانند شامل غذا، انواع مایعات و بافت های بدن باشند.

همین مسئله می تواند منجر به سوختگی و یا آسیب دیدگی بافت شود. اگرچه پرتوهای رادیویی نمی توانند مسبب سرطان یا خراب نمودن DNA در سلول ها شوند، اما در مورد فرم های پرتو غیر یونیزه نگرانی هایی وجود دارد؛ چرا که امکان دارد اثرات بیولوژیکی داشته باشند و در بعضی در موارد و شرایط موجب سرطان شوند.

آیا اشعه ماکروفر سرطان زا است؟

به طور کلی به انتشار انرژی از هر منبعی پرتو گفته می شود. اشعه ایکس یک نمونه بارز از انرژی پرتویی می باشد، اما نور آن از خورشید و گرما تشکیل شده و به صورت مداوم از بدن ما خارج می شود.

زمانی که صحبت از پرتوها و سرطان زا بودن آن ها می شود، اکثر مردم در مورد نوع خاصی از اشعه ها مانند اشعه ایکس می گویند و یا درباره پرتوهای ایجاد شده از راکتورهای هسته ای حرف می زنند. در صورتی که انواع دیگری از انرژی های پرتویی وجود دارند و به شکلی کاملا متفاوت عمل می کنند. انرژی پرتویی در طیف های مختلفی از انرژی پرتویی که شامل فرکانس بالا و فرکانس پایین می شوند، وجود دارند. حتی گاهی می توان از طیف الکترومغناطیس نام برد.

اشعه ماکروفر سرطان زا است

به طور مثال اشعه ایکس و اشعه گاما به عنوان نمونه هایی از انرژی پرتویی با فرکانس بالا می باشند. همچنین برخی انرژی های پرتویی بالاتر UV وجود دارند که پرتو یونیزه نام گرفته اند. به این معنی که انرژی کافی برای حذف الکترون از یونیزاسیون یک اتم یا مولکول را دارا می باشند. این پرتو می تواند به DNA داخل سلول ها نفوذ کرده و به آن ها آسیب وارد کند. همین مسئله می تواند منجر به سرطان شود.

تولید امواج ماکروفر چگونه صورت می گیرد؟

ما به صورت روزمره و طبیعی در معرض اشعه های مختلفی قرار می گیریم. این اشعه ها می توانند در طبیعت وجود داشته باشند و یا ساخته دست خود ما باشند. در ادامه از منابع طبیعی و منابع ساخته دست انسان ها نام خواهیم برد:

منابع طبیعی:

 • فضاهای بیرونی مانند خورشید
 • آسمان مانند رعد و برق
 • خود زمین (بیشتر پرتو زمین به صورت مادون قرمز می باشد، اما یک کسر کوک از اشعه رادیویی را هم دارا می باشد.)

منابع ساخته دست انسان ها:

 • سیگنال های رادیویی و سیگنال های تلویزیونی
 • سیگنال های ارسالی از تلفن های بی سیم، تلفن های همراه، دکل های تلفن همراه، تلفن های ماهواره ای و رادیو های دو طرفه
 • وای فای
 • بلوتوث
 • غذاهای پخته شده توسط اشعه ماکروفر
 • گرمایش بافت های بدن در روش های پزشکی
 • جوش قطعات پی وی سی با استفاده از دستگاه های مخصوص
 • اسکنرهای میلی متری

تولید امواج ماکروفر چگونه صورت می گیرد

آیا غذاهای پخته شده به وسیله اشعه ماکروفر برای ما ضرر دارند؟

ماکروفرها دارای امواج رادیویی با نرخ فرکانس 300 میلیون دور در ثانیه تا 3 گیگاهرتز می باشند. معیاری که به طور معمول برای سنجش میزان قرارگیری فرد در مقابل انرژی ماکروفر مورد استفاده قرار می گیرد، SAR که مخفف Sepecific Absorption Rate است، می باشد. این مقدار سنجش، میزان جذب انرژی بر حسب وات بر کیلوگرم بافت می باشد.

دستگاه های ماکروفر با استفاده از سطوح بسیار بالا از یک فرکانس مشخص پرتو فرکانس رادیویی که در طیف ماکروفر وجود دارد، غذاها را گرم می کنند. زمانی که اشعه ماکروفرها توسط غذاهایی که دارای آب می باشند، جذب می شوند، مولکول های آب به لرزش افتاده و باعث ایجاد گرما و حرارت در مواد غذایی می شوند. لازم به ذکر است که دستگاه های ماکروفر از اشعه ایکس و یا گاما استفاده نمی کنند و آن ها نمی توانند غذاهای رادیواکتیوی ایجاد کنند! در واقع اشعه ماکروفرها می توانند غذا را طبخ کنند و این امکان را ندارند که ساختار شیمیایی و یا مولکولی آن ها را تغییر دهند.

غذاهای پخته شده به وسیله اشعه ماکروفر برای ما ضرر دارند

به طور کلی دستگاه های ماکروفر به گونه ای طراحی شده اند که اشعه ماکروفر را در خود جای داده اند. همچنین هنگامی که درب دستگاه ماکروفر باز می باشد و یا دستگاه ماکروفر خاموش است، هیچگونه اشعه ای از خود تولید نمی کند. لازم است بدانید، تا زمانی که درب دستگاه ماکروفر به طور کامل بسته نشود، هیچ اشعه ای را شما مشاهده نخواهید نمود. به همین خاطر دستگاه های ماکروفر با دارا بودن اشعه، هیچگونه خطری برای سلامتی شما نخواهند داشت.

تاثیر اشعه ماکروفر بر روی چشم

برخی از قسمت های بدن نسبت به اشعه ماکروفر آسیب پذیرتر هستند؛ چرا که چشم ها فاقد مجراهای خونی بوده و نمی توانند گرما و فشار سلولی را از بین ببرند. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم که در زمان روشن بودن دستگاه ماکروفر، حتما فاصله ایمنی را با آن رعایت کنید و اگر کودکی در منزل دارید، اجازه ندهید که به چراغ روشن و ظرف غذای در حال چرخش در دستگاه ماکروفر زل بزند.

تاثیر اشعه ماکروفر بر روی چشم

چگونه از قرار گرفتن در معرض اشعه ماکروفر جلوگیری کنیم؟

به قدری به صورت روزمره در معرض اشعه های رادیویی و ماکروفری قرار می گیریم که در حقیقت هیچ راه گریزی از آن ها وجود ندارد. به طور مثال همان تلفن همراهی که در دست دارید، از خود امواجی را تولید می کند که امکان دارد در دراز مدت به سلامت شما آسیب وارد کند. همچنین مشاغلی مانند نصب و تعمیر دکل های مخابراتی، مهندسین امواج رادیویی و …، هر روزه با این اشعه ها و امواج سر و کار دارند و هیچ راه فراری از آن ها نمی باشد.

اما اگر شما یکی از مصرف کنندگان دستگاه ماکروفر هستید، به شما توصیه می کنیم که در زمان روشن بودن دستگاه ماکروفر حداقل فاصله یعنی 1.5 متر را با دستگاه حفظ کنید. همچنین از زل زدن و خیره شدن به ظرف غذای در حال چرخش در دستگاه ماکروفر اجتناب کنید.

بررسی اشعه ماکروفر

اشعه ماکروفر به طور کلی برای سلامت ما زیان بار نیست. همچنین نمی تواند ساختار مولکولی غذاهای ما را تغییر دهد و به طور کلی هیچگونه آسیبی به ما وارد نخواهد کرد. اما خیره شدن به دستگاه ماکروفر می تواند به سلامت چشم ها و یا بینایی آسیب وارد کند. اگر یکی از مصرف کنندگان دستگاه ماکروفر می باشید، حتما در زمان روشن بودن و استفاده از دستگاه، فاصله خود را با آن حفظ کنید.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. شهپررضاخانی 02 مهر 1401

  سلام دستگاه من روشن میشه ولی کارایی نداره . ظاهراً کار میکنه اما نه غذا رو گرم میکنه نه عملیخ زدایی رو انجام میده.

  پاسخ دادن
اینستاگرام آی پی امداد