021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

نحوه تست ترموستات یخچال

نحوه تست ترموستات یخچال
نحوه تست ترموستات یخچال
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ترموستات یکی از اصلی ترین قطعات یخچال است که وظیفه تنظیم دما را در یخچال بر عهده دارد در واقع زمانی که ترموستات احساس ایجاد هوای گرم را در داخل یخچال دارد با صدور فرمان باعث شروع فعالیت کمپرسور برای تنظیم دمای یخچال میکند اما این قطعه چطور کار میکند و زمانی که دمای یخچال ما به مشکل میخورد چگونه میتوانیم ازسلامت ترموستات دستگاه خود مطلع شویم؟ اگر شما نیز علاقه مند به دانستن در مورد نحوه تست ترموستات یخچال هستید پس در این مقاله همراه ما باشید.

کاربران گرامی؛ چنانچه قصد تست ترموستات یخچال را دارید به شما توصیه می کنیم تا در این بخش با متخصصین تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آی پی امداد همراه باشید.

روش های تست ترموستات یخچال

ترموستات به صورت یک فیلتر در زمانی که دمای مطلوب در یخچال ایجاد میشود با قطع فعالیت موجب تنظیم دمای یخچال میشود، برای تست ترموستات یخچال میتوانید به روش زیر عمل کنید:

 • در اولین قدم کمپرسور را چک کنید میتوانید برای اینکار اول برق دستگاه را چک کنید که مطمئن باشید یخچال شما به درستی کار میکند و مشکل از برق نیست پس از آن میتوانید کمپرسور را با دست لمس کنید اگر کمپرسور شما سرد باشد یعنی کار نمیکند پس ترموستات شما دچار مشکل شده است. که دستور فعالیت به کمپرسور نداده و کمپرسور سرد است.
 • ترموستات را تا انتهای درجه بچرخانید اگر کمپرسور شما شروع به کار نکرد متوجه میشوید که ترموستات خراب است.
 • سیم های اصلی ترموستات یخچال را جدا کتید و به هم بچسبانید اگر با این کار کمپرسور شما شروع به کار کرد یعنی ترموستات دستگاه شما خراب است.
ویدیو آموزش تعویض ترموستات یخچال

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

مشاهده ویدیو

تست ترموستات یخچال با اهم متر

ترموستات قطعه ای در پشت یخچال شما میباشد که برای تست آن توسط اهم متر باید به ان دسترسی کامل داشته باشیم به منظور تست ترموستات با اهم متر میتوانیدطبق مراحل زیر پیش روید:

 • ابتدا باید دستگاه یخچال خود را از برق بکشیم.
 • پس از آن به قسمت پشتی یخچال مراجعه میکنیم ترموستات قطعه ای در پشت یخچال و نزدیک به کمپرسور است که درون یک محفظه قاب مانند قرار دارد.
 • برای شروع به آرامی قاب را از روی آن بردارید.
 • توجه داشته باشید که این قطعه با سیم سنسور به دستگاه متصل است و شما باید این سیم را جدا کنید.
 • در این مرحله شما میتوانید با وصل کردن سیم های ترموستات به اهم متر از درست و یا خراب بودن آن مطلع شوید بدین صورت که زمانی که ولوم ترموستات را میچرخانیم اهم متر ما باید بوق بزند.
 • توجه داشته باشید که پس از تست ترموستات و در صورت سالم بودن آن پس از وصل کردن سیم مانند مراحل جداسازی اقدام کرده و آن را درون محفظه ای که قرار داشت بگذارید.

نحوه سیم کشی ترموستات یخچال

به طور کلی نحوه سیم کشی ترموستات یخچال 240 ولت دارای سیم های سفید و سیاه هستند، نحوه سیم کشی ترموستات یخچال به این صورت است که از برق ورودی دستگاه یک سیم مستقیم برای موتور یخچال وارد میشود و سیم دیگر وارد ترموستات میشود، و در مسیر برگشت سیم متصل به ترموستات نیز به موتور یخچال میرود.

نحوه تنظیم پیچ ترموستات یخچال

ترموستات یک وسیله مکانیکی است یعنی میتواند بدون دخالت شخص دمای یخچال را تنظیم کرده و دستور قطع و ادامه فعالیت را به کمپرسور برساند، به طور مثال زمانی که ما پیچ ترموستات را روی دمای 4 میگذاریم ترموستات تا زمانی که کمپرسور دمای داخل یخچال را به 4 نرساند دستور قطع فعالیت را نمیدهد و به محض رسیدن دمای یخچال به 4 درجه ترموستات دستور قطع فعالیت را صادر میکند اما مواد غذایی در فصول مختلف سال عمر متفاوتی دارند و یهتر است شما در آغاز فصل سرما و گرما نسبت به تنظیم مجدد پیچ ترموستات خود اقدام نمایید برای نحوه تنظیم پیچ ترموستات یخچال در فصول مختلف میتوانید مطابق زیر عمل کنید:

 • در فصل تایستات در مقایسه با فصل زمستان به دلیل بالاتر بودن درجه حرارت هوا لازم است که دمای یخچال بالاتر باشد تا یخچال به خوبی بتواند از مواد غذایی نگه داری کند و دمای مناسب برای فصل تابستان بهتر است 3یا 4 درجه سانتی گراد باشد
 • اما درجه پیچ ترموستات یخچال در فصل زمستان بهتر است روی اعداد 1یا 2 باشد.

توجه داشته باشید که در تنظیم پیچ ترموستات یخچال هر چه عدد بزرگتر باشد دمای محیط خنک تر و هرچه عدد کوچگتر باشد دمای محیط گرمتر است. بدین معنا که برخی از افراد فکر میکنند در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا درجه پیچ ترموستات باید روی 1 یا 2 باشد که این کار اشتباه بوده و این اعداد مناسب فصل زمستان هستند.

نتیجه گیری از نحوه تست ترموستات یخچال

ترموستات یخچال به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات یخچال شناخته میشود زیرا وظیفه تنظیم دما مناسب برای نگه داری مواد غذایی ما در یخچال بر عهده آن میباشد، و کوچکترین اختلال در نوع کارکرد آن برای ما مساوی خواهد بود با خراب شدن مواد غذایی داخل یخچالمان. شما با مطالعه مقاله بالا و آگاهی پیدا کردن در مورد ترموستات و نحو تنظیم آن در فصول مختلف خواهید توانست به خوبی تنظیمات دمای یخچال خود را مدیریت نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست