021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

معرفی انواع دانه قهوه

معرفی انواع دانه قهوه
معرفی انواع دانه قهوه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

پس از گذراندن یک روز پر مشغله و پراسترس بدن هر فرد به یک آرامبخش نیاز دارد در اکثر افراد نقش این ماده آرامبخش ومحرک را پس از یک روز شلوغ کافئین موجود در قهوه ایفا میکند اما در اکثر مواقع ما به اثر آرام بخشی کافئین توجه میکنیم و از نوع قهوه ای که مینوشیم اطلاعات دقیقی نداریم مانند این مساله که قهوه ها چه نژاد هایی دارند ؟ تفاوت نژادهای مختلف قهوه در چیست و … اگر آشنایی بیشتر با قهوه برای شما نیز جالب است در مقاله معرفی انواع دانه های قهوه از نظر نژاد همراه ما باشید.

کاربران گرامی؛ چنانچه تفاوت نژاد هاای مختلف قهوه برای شما مورد سوال قرار گرفته است به شما توصیه می کنیم تا در این مقاله با متخصصین آی پی امداد همراه باشید.

انواع دانه قهوه بر اساس نژاد درختچه آنها

گیاه قهوه نژادهای متفاوتی دارد که در مناطق مختلفی از جهان نیزرشد میکنند اما به طور کلی معرفی انواع قهوه بر اساس نژاد درختچه آنها درچهار دسته زیر قرار میکیرد:

 • نژاد قهوه عربیکا
 • نژاد قهوه ربوستا
 • نژاد قهوه لیبریکا
 • نژاد قهوه اکسلسا

معرفی انواع دانه های قهوه از نظر نژاد آنها

همانطور که در ابتدا برای شما عزیزان توضیح دادیم دانه های قهوه بر اساس نژاد به چهار دسته تقسیم میشوند که در ادامه به شرح این نژاد ها یرای شما عزیزان میپردازیم:

 • نژاد قهوه عربیکا: این قهوه بیشترین میزان تولیدات قهوه در جهان را دارد نسبت به قهوه های دیگر خوش طعم تر و البته گران قیمت تر نیز هست، درختچه های این قهوه در ارتفاع 800 تا 2000 متری از سطح زمین کاشته میشوند و علت اینکه به این نوع قهوه، قهوه کوهی نیز گفته میشود این قضیه است که در ارتفاعات بالاتری کاشت میشود. درختچه قهوه عربیکا بیشتر درمناطق سودان، اتیوپی است اما در حال حاضر نیز کشورهایی مثل کلمبیا به تولید و پرورش این دانه های قهوه پرداخته اند.
 • نژاد قهوه روبوستا: قهوه روبوستا از درختچه هایی در ارتفاع پایین تر در حدود 800 یا 900 متری از سطح زمین کاشته میشوند و همچنین میزان مقاومت درختچه های روبوستا در برابر آفت و تابش نور مستقیم خورشید بسیار زیاد است و تنها شرایطی که برای رشد هرچه بهتر درختچه های قهوه روبوستا وجود دارد آب فراوان است. این درختچه ها بیشتر در کشورهای برزیل، اندونزی کاشته میشود.
 • نژاد قهوه لیبریکا: شاید تا به حال نام نژاد لیبریکا را هم نشنیده باشید علت این امر کمتر کشت شدن آنها نسبت به سایر دانه هاست که در منطقه مرکزی و غرب آفریقا کاشت میشوند.
 • نژاد قهوه اکسلسا: اکسلسا در واقع نوعی از زیر گروه دانه های لیبریکا با این تفاوت که به جای درختچخه گیاه آن به صورت درخت است و جالب اینکه در ارتفاع 1000 تا1300 رشد میکند و اکثرا از ترکیب آن با سایر قهوه ها استفاده میشود. و میزان کافئین آن بسیار کمتر از نواع دیگر دانه های قهوه است.

بررسی طعم انواع دانه های قهوه بر اساس نژادهای مختلف

شرایط کشت و منطقه ای که درختچه های قهوه در آن رشد میکنند همچنین نوع نژاد آنها در طعه قهوه تاثیر مهمی دارد که در ادامه به بررسی طعم انواع دانه های قهوه بر اساس نژاد های مختلف میپردازیم:

 • در مورد دانه های قهوه عربیکا میتوان گفت که میزان کافئین آن 5/1 درصد است یعنی طعمی تلخ برای ما خواهد داشت و البته چربی و ترشی بیشتری نیز دارند به همین دلیل است که دانه های قهوه عربیکا طرفداران بسیاری نیز در سرتاسر دنیا دارد.
 • درصد کافئین در قهوه روبوستا بالاتر از قهوه عربیکا بوده به همین دلیل دارای طعمی تلخ تر و سنگین تر میباشد و بیشتر مناسب با ذائقه افرادی است که طعم قهوه هایی مثل اسپرسو را ترجیح میدهند.
 • در مورد قهوه لیبریکا میتوان گفت که دانه های آن در هنگام دم کردن رایحه ای دودی را ایجاد میکنند.
 • میزان کافئین دانه های اکسلسا 86/0 میباشد به همین دلیل طعمی بسیار ملایم و سبک دارد.

نتیجه گیری از بررسی انواع دانه های قهوه از نظر نژاد

شاید آشنایی بیشتر با انواع دانه های قهوه و ویژگیهای آنها برای شما علاوه بر بالا بردن اطلاعاتتان کمکی برای پیدا کردن قهوه ای با میزان متفاوت از کافئین بوده شما میتوانید با مطالعه مقاله بالا از انواع دانه های قهوه محل رشد آنها و همچنین میزان کافئین و طعم آنها مطلع گردید و دانه ی قهوه ی که نزدیکترین  مشخصات به سلیقه شما را دارد را انتخاب نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست