logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون

علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون به دلایل مختلفی است که برای راهنمایی درست شما در این مقاله از آی پی امداد به موضوعات بسیار مهمی اشاره خواهیم کرد که در این میان می توان به چرا لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود؟، نحوه رفع هاله سیاه از روی نمایشگر تلویزیون و … اشاره کرد.

خلاصه ای از دلیل لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون

کاربران گرامی وب اپلیکیشن تعمیرات لوازم خانگی آی‌ پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما بگیریم، در این قسمت خلاصه ای از علل لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون را مطرح کرده ایم.

چرا لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود؟
 • گرد و خاک
 • مراقبت نادرست از تلویزیون
 • مشکل در بک لایت
 • پیکسل سوخته
 • خرابی پنل
طریقه رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون
 • تمیز کردن گرد و خاک تلویزیون
 • مراقبت و استفاده درست از تلویزیون
 • تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون
 • تعمیر یا تعویض پیکسل های سوخته صفحه تلویزیون
 • تعمیر یا تعویض پنل صفحه تلویزیون

چرا لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود؟

این نقاط آزاردهنده می تواند در اثر سوختن یا چسباندن یکی از پیکسل ها یا تنظیمات نادرست ایجاد شود. گرد و غبار یا رطوبت می تواند باعث ایجاد این لکه ها شود. اما از طرفی می توانیم با مشکل خرابی نور پس زمینه تلویزیون یا خرابی پنل تلویزیون مواجه شویم که مشکلات جدی و فنی تری هستند. این احتمال وجود دارد که بتوانید گرد و غبار یا رطوبت روی صفحه تلویزیون خود را خودتان رفع کنید. اما اگر علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون به دلیل نور پس زمینه و پنل تلویزیون باشد. توصیه ما این است که خودتان تلویزیون را تعمیر نکنید و می توانید از خدمات تعمیرات آی پی امداد استفاده کنید.

نحوه رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون

لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون دلایل مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد ذکر شده زیر اشاره کرد:

 1. تمیز کردن گرد و خاک برای رفع لکه های سیاه از روی صفحه تلویزیون
 2. مراقبت و استفاده درست از تلویزیون
 3. تعمیر و تعویض بک لایت جهت رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون
 4. تعمیر یا تعویض پیکسل های سوخته برای برطرف کردن لکه های سیاه از صفحه تلویزیون
 5. خرابی پنل از علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون

تمیز کردن گرد و خاک برای رفع لکه های سیاه از روی صفحه تلویزیون

اولین روش ساده ای که می توان برای رفع مشکل لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون در نظر گرفت، تمیز کردن و رفع گرد و غبار انباشته شده روی دستگاه به خصوص روی پنل است. با یک تمیز کردن کامل، در اکثر موارد می توان این سیاهی ها را از بین برد. البته نظافت پنل به این راحتی نیست و با توجه به حساسیت قطعات داخلی دستگاه، این کار نیازمند ابزار، مهارت و دقت بالایی است. کمی بی دقتی در این نظافت می تواند برای شما گران تمام شود. پس بهتر است یک تکنسین ماهر و با تجربه این کار را انجام دهد. می توانید برای این کار از خدمات تعمیرکار آی پی امداد استفاده کنید.

تمیز کردن گرد و خاک برای رفع لکه های سیاه از روی صفحه تلویزیون

مراقبت و استفاده درست از تلویزیون

گاهی اوقات تلویزیون خانه برای مدت طولانی بدون استفاده روشن است. بنابراین می توانید این نقاط را چند ساعت پس از روشن بودن تلویزیون روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید. پس بهتر است چند ساعت خاموش شود و استراحت کند. نکته دیگر جلوگیری از ضربه زدن به تجهیزات و یا ورود آب و رطوبت به پنل تلویزیون است. اگر پنل تلویزیون آسیب دیده باشد، تلویزیون آسیب دیده ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد.

مراقبت و استفاده درست از تلویزیون

هرگز از دستمال مرطوب یا پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن تلویزیون استفاده نکنید. تلویزیون را در نزدیکی تجهیزات خیلی گرم یا خیلی سرد قرار ندهید. سعی کنید دمای یکنواخت اطراف تجهیزات را حفظ کنید. در نهایت، بهتر است از یک محافظ قابل اعتماد برای تلویزیون خود استفاده کنید تا دستگاه را در برابر آسیب های ناشی از نوسانات برق محافظت کنید. همه اینها احتمال ظاهر شدن لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون را کاهش می دهد.

تعمیر و تعویض بک لایت جهت رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون

یکی از دلایل اصلی ظاهر شدن هاله سیاه روی صفحه تلویزیون، خرابی نور پس زمینه است. گاهی اوقات یک یا چند ردیف از لامپ های نور پس زمینه LED می سوزند یا ضعیف می شوند و سپس بخشی از صفحه سیاه می شود. با افزایش خرابی این لامپ ها، کم نور شدن صفحه نمایش فراگیرتر می شود. در تلویزیون های LCD، لامپ های فلورسنت استفاده شده در نور پس زمینه دچار مشکل شده و سپس یک نقطه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود.

تعمیر و تعویض بک لایت جهت رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون

در نتیجه تعمیر و تعویض نور پس زمینه باید این نقاط سیاه را حذف کند تا مشکل برطرف شود. به خاطر داشته باشید که معمولاً بهتر است چندین پیکسل بسوزد تا کل نور پس زمینه را جایگزین کنید. در غیر این صورت، ممکن است تصویر در برخی از قسمت‌ های صفحه روشن‌ تر از قسمت‌ های دیگر باشد.

تعمیر یا تعویض پیکسل های سوخته برای برطرف کردن لکه های سیاه از صفحه تلویزیون

صفحه نمایش تلویزیون از نقاط کوچک زیادی به نام پیکسل تشکیل شده است که در رنگ های مختلفی مانند قرمز، سبز، آبی، سفید یا سیاه دیده می شوند. این پیکسل ها به نمایش صحیح تصاویر کمک می کنند و در صورت آسیب دیدن این پیکسل ها، تصویر در آن قسمت نمایش داده نمی شود و نتیجه به صورت یک نقطه سیاه در تلویزیون ظاهر می شود.

تعمیر یا تعویض پیکسل های سوخته برای برطرف کردن لکه های سیاه از صفحه تلویزیون

هر پیکسل از سه دیود با رنگ های مختلف تشکیل شده است که عیوب هر کدام باعث می شود پیکسل به صورت نقاط سیاه ظاهر شود. گاهی اوقات می توان پیکسل های سوخته تلویزیون را با استفاده از برنامه ریکاوری مخصوص تعمیر کرد. گاهی اوقات برای رفع هاله سیاه روی صفحه تلویزیون نیاز به تعویض پیکسل های آسیب دیده می باشد.

خرابی پنل از علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون

یکی از اصلی ترین و بدترین موارد ظاهر شدن لکه سیاه روی صفحه تلویزیون، خرابی پنل تلویزیون است. پنل تلویزیون اصلی ترین و گران ترین قطعه این دستگاه است که خرابی آن می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. پنل ها هر کدام عمر مفید خاصی دارند و اگر عمر مفید آنها تمام شده باشد، معمولا بهترین گزینه برای تعویض آنهاست.

خرابی پنل از علت لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون

البته تعمیر نیز در مواردی امکان پذیر است، اما این قابلیت به دلیل هزینه های بسیار بالای آن معمولا توسط بسیاری از کاربران انتخاب نمی شود. به طور کلی، اگر مشکل هاله سیاه روی صفحه تلویزیون به دلیل خرابی پنل باشد، بهترین راه حل توصیه شده تنها توسط یک تعمیرکار حرفه ای ارائه می شود. تعمیرکار تلویزیون با توجه به تجربه و دانشی که در زمینه تعمیر پنل تلویزیون دارد، می تواند در مورد بهترین روش برای رفع ایراد پنل معیوب دستگاه نظر دهد.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست