logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت سوختن ماینر

علت سوختن ماینر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت سوختن ماینر به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ماینر یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از توان محاسباتی خود، تراکنش‌های رمز ارزها را تایید و ثبت می‌کند. در این فرآیند، ماینر به‌ عنوان پاداش برای کار خود، بخشی از رمز ارز را دریافت می‌کند، اما علت سوختن ماینر چیست؟ در این مقاله از آی پی امداد، به این سوال پاسخ خواهیم داد و 3 دلیل ایجاد این مشکل را بررسی می‌کنیم. همچنین در ادامه علت سوختن کنترل برد ماینر و سوکت پاور ماینر و هش برد ماینر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در صورتی که بعد از خواندن این مطلب، همچنان در رابطه با این مشکل سوالی داشتید، می‌توانید در قسمت دیدگاه همین مقاله یا بخش پرسش‌و‌پاسخ سایت آی پی امداد مطرح کنید تا متخصصان ما در آی پی امداد، راه‌حل‌های مناسب را به شما ارائه دهند.

3 علت رایج سوختن ماینر

سوختن ماینر یک مشکل رایج در فعالیت ماینینگ است که ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 1. گرم شدن بیش‌از‌حد
 2. نوسانات برق
 3. خطا در نرم‌افزار

3 علت رایج سوختن ماینر

در ادامه به توضیح مفصل هر کدام از این علت‌ها و همچنین ارائه‌ی راه‌حل‌های رفع آن خواهیم پرداخت.

1. گرم شدن بیش‌از‌حد

یکی از علل اصلی سوختن ماینر، گرم شدن بیش‌از‌حد آن است؛ زیرا ماینر در حین کار حرارت زیادی تولید می‌کند که اگر به‌خوبی دفع نشود، باعث آسیب رسیدن به قطعات داخلی و حتی آتش‌سوزی می‌گردد. عواملی که می‌توانند گرم شدن بیش‌از‌حد ماینر را تشدید کنند، عبارتند از:

 • استفاده از منبع تغذیه نامناسب یا ضعیف
 • قرار گرفتن ماینر در فضای بسته یا بدون هواگیر
 • نصب تعداد زیادی ماینر در یک فضا
 • نگهداری ماینر در دمای بالای محیط

راه‌حل‌:

برای جلوگیری از گرم شدن بیش‌از‌حد ماینر، لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

 • یک منبع تغذیه مناسب و با کارایی بالا برای ماینر خود انتخاب کنید. منبع تغذیه باید قابلیت تامین توان لازم برای کارکرد صحیح ماینر را داشته باشد و دارای استانداردهای ایمنی و کارآمد باشد.
 • محیط قرار گرفتن ماینر باید دارای جریان هوای مناسب باشد.
 • فاصله مناسب بین ماینر‌ها را رعایت کنید. اگر قصد دارید چندین ماینر را در یک فضا نصب کنید، باید مطمئن شوید که فاصله کافی بین آن‌ها وجود داشته باشد تا هوا بتواند به‌راحتی جریان داشته و حرارت را دفع کند.
 • دمای محیط را کنترل کنید. اگر دمای محیط بالا باشد، باید از سیستم‌های خنک‌کننده مثل فن، کولر یا اسپیلت استفاده کنید. همچنین در صورتی که دمای محیط پایین‌تر از حد مجاز باشد، باید از سیستم‌های گرمایشی استفاده نمایید.

2. نوسانات برق

هرگونه نوسانات برق یا تغییرات ناگهانی در ولتاژ و جریان برق می‌تواند باعث سوختن ماینر شود، زیرا ممکن است قطعات الکترونیکی دستگاه آسیب ببینند و یا دستگاه را ریست کنند. نوسانات برق معمولا به‌دلیل اختلالات در شبکه برق، استفاده از منابع تغذیه نامناسب، اتصالات ناقص و یا خطا در تنظیمات ولتاژ و جریان رخ می‌دهد.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از نوسانات برق، لازم است که از منابع تغذیه با‌کیفیت و مورد تایید سازنده دستگاه استفاده کنید.
 • علاوه بر این باید اتصالات برق را به‌صورت صحیح انجام دهید و از کابل‌های مناسب برای انتقال برق استفاده کنید.
 • در صورت لزوم، می‌توانید از دستگاه‌های حفاظتی چون استابلایزر، یو پی اس و یا سورج پروتکتور استفاده کنید.

نوسانات برق ماینر

3. خطا در نرم‌افزار

بروز خطا در نرم‌افزار یا به‌روز‌رسانی‌های ناموفق، می‌تواند باعث سوختن ماینر شود؛ زیرا موجب می‌شود دستگاه به‌صورت نادرست کار کند و یا قطع شود. خطا در نرم‌افزار معمولا به‌دلیل استفاده از نسخه‌های غیر‌رسمی، تغییرات در تنظیمات پیش‌فرض، عدم هم‌خوانی با سخت‌افزار و یا وجود باگ رخ می‌دهد.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از خطا در نرم‌افزار، لازم است که همیشه از نسخه‌های رسمی و به‌روز نرم‌افزار استفاده کنید.
 • همچنین باید تنظیمات پیش‌فرض را حفظ کرده و یا در صورت تغییر، آن‌ها را به‌صورت دقیق و منطقی اعمال کنید.

4 دلیل سوختن کنترل برد ماینر

کنترل برد ماینر یک قطعه الکترونیکی است که به وسیله آن می‌توانید ماینر خود را کنترل و تنظیم کنید. این قطعه بسیار حساس است و در صورت بروز خطا یا اشکال، ممکن است سوخته شود. از علت‌های سوختن کنترل برد ماینر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. ولتاژ نامناسب
 2. دمای بالا
 3. افزایش دمای هش بردها
 4. رطوبت زیاد

4 دلیل سوختن کنترل برد ماینر

در ادامه به توضیح مفصل هر کدام از این علت‌ها و همچنین راه‌حل‌های رفع آن خواهیم پرداخت.

1. ولتاژ نامناسب

یکی از علل شایع سوختن کنترل برد ماینر، ولتاژ نامناسب است. زمانی که ولتاژ برق وارد شده به کنترل برد بیش‌از‌حد مجاز باشد، قطعات الکترونیکی آسیب می‌بینند و می‌سوزند.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از سوختن کنترل برد به‌دلیل ولتاژ نامناسب، باید از منبع تغذیه مناسب استفاده کنید. منبع تغذیه باید دارای جریان خروجی کافی باشد.
 • در ضمن باید از کابل‌های با‌کیفیت استفاده کنید تا از افت ولتاژ جلوگیری نمایید.

2. دمای بالا

عامل دیگری که منجر به سوختن کنترل برد ماینر می‌شود، دمای بالاست. فعالیت ماینینگ باعث تولید حرارت زیاد در قطعات الکترونیکی می‌شود، هنگامی که دمای کار قطعات بالاتر از حد تحمل آن‌ها باشد، آسیب می‌بینند و می‌سوزند.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از سوختن کنترل برد به‌دلیل دمای بالا، باید از خنک‌کننده مناسب استفاده کنید. خنک‌کننده باید قادر باشد حرارت تولید شده را به خارج از دستگاه منتقل کند.

3. افزایش دمای هش بردها

هش بردها در طول فعالیت خود مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند که اگر خنک نشوند، باعث افزایش دمای کل دستگاه و در نتیجه سوختگی قطعات حساس آن مانند کنترل برد می‌شوند.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از این مشکل، باید از فن‌های مناسب و کارآمد برای خنک کردن هش بردها استفاده کرد و دستگاه را در محیطی با دمای پایین و تهویه مناسب قرار داد.

4. رطوبت زیاد

عامل دیگری که می‌تواند باعث سوختن قطعه کنترل برد ماینر شود، رطوبت زیاد است. رطوبت می‌تواند باعث ایجاد خوردگی، اتصال کوتاه یا تغییر خاصیت قطعات الکترونیکی شود. این مسئله عملکرد کنترل برد را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت منجر به سوختگی آن می‌شود.

راه‌حل‌:

 • برای جلوگیری از سوختن قطعه کنترل برد به‌دلیل رطوبت زیاد، باید از قرار دادن دستگاه در محیط مرطوب، خودداری کنید.

6 علت سوختن سوکت پاور ماینر

سوختن سوکت پاور ماینر می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، من جمله:

 1. وجود اتصالی در پاور ماینر
 2. افزایش و کاهش ناگهانی ولتاژ پاور
 3. خرابی فن‌های خنک‌کننده پاور ماینر
 4. فرسودگی و خراب شدن سیم‌‌پیچ پاور
 5. خرابی فیوز داخلی پاور ماینر
 6. سوختن یا فرسوده شدن قطعات داخلی پاور ماینر

6 علت سوختن سوکت پاور ماینر

در ادامه به توضیح مفصل هر کدام از این علت‌ها و همچنین راه‌حل‌های رفع آن خواهیم پرداخت.

1. وجود اتصالی در پاور ماینر

یکی از علت‌های سوختن پاور ماینر، وجود اتصالی در داخل آن است. اتصالی به‌علت خرابی یا نقص در قطعات داخلی پاور ماینر ایجاد می‌شود که باعث ایجاد حرارت زیاد در دستگاه و در نهایت منجر به سوختن آن می‌گردد.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل، ابتدا باید پاور ماینر را خاموش کرده و از برق جدا کنید.
 • سپس پوشش دستگاه را باز کنید و قطعات داخلی آن را بررسی کنید.
 • در صورت وجود اتصالی، باید آن را با‌دقت جدا کنید و قطعه معیوب را تعویض نمایید.

2. افزایش و کاهش ناگهانی ولتاژ پاور

نوسانات برق یا تغییرات ناگهانی در ولتاژ و جریان برق می‌تواند باعث سوختن پاور ماینر شود‌.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل، باید از یک پاور ماینر با ولتاژ و جریان مناسب استفاده کنید.
 • همچنین استفاده از یک ولتاژ استابلایزر مناسب می‌تواند به کنترل و استحکام ولتاژ کمک کند.

3. خرابی فن‌های خنک‌کننده پاور ماینر

فن‌های خنک‌کننده در پاور ماینر مسئول خنک کردن قطعات داخلی آن هستند، هنگامی که فن‌ها خراب شوند یا به‌درستی عمل نکنند، حرارت دستگاه بالا می‌رود و باعث سوختن پاور ماینر می‌شود.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل، ابتدا باید پاور ماینر را خاموش کرده و از برق جدا کنید.
 • سپس فن‌های خنک‌کننده را بررسی کنید و در صورت خرابی یا عدم عملکرد صحیح، آن‌ها را تعویض کنید.

خرابی فن‌های خنک‌کننده پاور ماینر

4. فرسودگی و خراب شدن سیم‌‌پیچ پاور

سیم‌‌پیچ پاور ماینر مسئول انتقال برق به قطعات داخلی آن است. با گذشت زمان و استفاده مکرر، سیم‌‌پیچ ممکن است فرسوده شده و خراب شود که باعث سوختن پاور ماینر می‌شود.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل، باید پاور ماینر را خاموش کرده و از برق جدا کنید. سپس سیم‌‌پیچ را بررسی کرده و در صورت فرسودگی یا خرابی، آن را تعویض کنید.

5. خرابی فیوز داخلی پاور ماینر

فیوز داخلی پاور ماینر مسئول محافظت قطعات داخلی آن در برابر جریان‌های بیش‌از‌حد است. زمانی که فیوز خراب شود یا بسوزد، جریان بیش‌از‌حد به قطعات داخلی می‌رسد و باعث سوختن پاور ماینر می‌شود.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل، باید فیوز داخلی را بررسی کرده و در صورت سوختگی یا خرابی، آن را تعویض کنید. برای انجام این کار، بهتر است به متخصصان آی پی امداد مراجعه کنید.

6. سوختن یا فرسوده شدن قطعات داخلی پاور ماینر

با گذشت زمان و استفاده مکرر، قطعات داخلی پاور ماینر فرسوده می‌شود و در نتیجه به سوختن یا خراب شدن آن‌ها منجر می‌شود. این قطعات شامل خازن‌ها، ترانزیستورها، دیودها، آی سی‌ها و سایر قطعات الکترونیکی داخلی پاور ماینر می‌شوند.

راه‌حل‌:

 • برای رفع این مشکل بهتر است به متخصصان آی پی امداد مراجعه کنید. تعویض یا تعمیر قطعات فرسوده یا خراب شده، لازم است توسط کارشناسان ماهر و با تجربه انجام شود.

چگونه دلیل سوختن پاور ماینر را پیدا کنیم؟

از آنجایی که پاور از اصلی‌ترین قطعات یک ماینر است و وظیفه انتقال نیرو به دستگاه را دارد، نقش پررنگی در حفاظت از ماینر داشته و باید از بهترین پاور برای آن استفاده شود. در صورتی که پاور ماینر شما سوخته باشد، باید علت آن را پیدا کنید تا بتوانید مشکل را برطرف نمایید. برای پیدا کردن علت سوختن پاور ماینر، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

چگونه دلیل سوختن پاور ماینر را پیدا کنیم؟

بررسی ولتاژ

 • ولتاژ ورودی به پاور ماینر را مورد بررسی قرار دهید تا با مقدار ولتاژ ماینر یکی باشد و بیشتر یا کمتر از آن نباشد. در صورتی که ولتاژ ورودی کمتر باشد، پاور دستگاه ماینر قادر به کار کردن نیست و ماینر روشن نمی‌شود.

بررسی پاور

 • پاور را به‌صورت مجزا چک کنید. برای این کار می‌توانید پاور را به یک دستگاه دیگر متصل کنید، به این علت که گاهی ممکن است مشکلات مربوط به پاور نباشد. روش دیگر برای چک کردن پاور، استفاده از مولتی‌متر است. با این دستگاه می‌توانید به‌راحتی از سالم بودن پاور اطمینان حاصل کنید.

3 علت سوختن هش برد ماینر

به‌طور کلی، چند عامل اصلی باعث سوختن هش برد ماینر می‌شوند:

 1. حرارت
 2. نوسانات ولتاژ
 3. از کار افتادن چیپست‌ها

3 علت سوختن هش برد ماینر

در ادامه به توضیح مفصل هر کدام از این علت‌ها و همچنین راه‌حل‌های رفع آن خواهیم پرداخت.

1. حرارت زیاد

گرما و حرارت از مهم‌ترین دلایل خرابی هش برد ماینر است؛ زیرا گرما باعث افزایش مقاومت الکتریکی و کاهش جریان در چیپست‌ها و مدارهای هش برد می‌شود. این امر باعث کاهش کارایی و تولید هش و در نهایت منجر به سوختگی چیپست‌ها و هش برد می‌شود.

راه‌حل‌:

 • لازم است که دمای هش برد را در حدود 60 تا 80 درجه سانتی‌گراد نگه دارید و از خنک‌کننده‌های مناسب استفاده کنید.

2. نوسانات ولتاژ

تغییرات ناگهانی در ولتاژ تغذیه دستگاه نیز می‌تواند باعث خرابی هش برد ماینر شود؛ زیرا نوسانات ولتاژ باعث افزایش جریان و حرارت در چیپست‌ها و مدارهای هش برد شده و در نتیجه باعث سوختگی می‌شود.

راه‌حل‌:

 • باید از منابع تغذیه با‌کیفیت و پایدار استفاده کنید و ولتاژ را در حدود 12 تا 13 ولت تنظیم کنید.

3. از کار افتادن چیپست‌ها

از کار افتادن چیپست‌های هش برد، به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. برخی از این علل عبارتند از: خرابی فیزیکی، نصب نادرست چیپست، تغییرات دمایی ناگهانی، استفاده از تغذیه برق نامناسب و یا عملکرد نامناسب سیستم خنک‌کننده.

راه‌حل‌:

در صورت مشاهده کاهش قدرت پردازش و کاهش هش ریت، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بررسی چراغ‌های هش ریت ماینر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره وضعیت دستگاه ارائه دهد. اگر چراغ قرمز روشن شود، باید به‌عنوان یک خطای عملکرد سیستم در نظر گرفته شود.
 • در صورتی‌که قدرت پردازش کاهش یابد، می‌تواند به‌دلیل آسیب دیدن یک یا چند چیپست باشد. در این صورت، باید چیپست آسیب‌دیده را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود. این کار نیاز به تخصص فنی دارد و بهتر است توسط تکنسین‌های مجرب آی پی امداد انجام شود.
 • برخی از عوامل خارجی می‌توانند در عملکرد هش برد و چیپست‌ها تأثیر بگذارند. بررسی دمای محیط، تهویه مناسب، تغذیه برق استاندارد و استفاده از سیستم خنک‌کننده مناسب می‌تواند به کاهش خطاهای سخت‌افزاری کمک کند.
 • برخی از مشکلات سخت‌افزاری ممکن است به‌وسیله به‌روزرسانی نرم‌افزار قابل رفع باشند؛ بنابراین می‌توانید نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنید و از آخرین نسخه آن استفاده کنید تا بهبود عملکرد دستگاه را تجربه کنید.

جهت تعمیر مشکل سوختن ماینر با کجا تماس بگیریم؟

در این مقاله از آی پی امداد، علت سوختن ماینر و قطعات آن را را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که علت اصلی این مشکل، افزایش دمای ماینر به‌دلیل فعالیت‌ در شبکه‌ی بلاک‌چین است. در این راستا، تیم آی پی امداد را به‌عنوان یک راه‌حل مناسب جهت رفع این مشکل به شما معرفی می‌کنیم. این مجموعه با ارائه راهنمایی‌های لازم به کاربران، بهبود عملکرد ماینر و کاهش دمای آن را تضمین می‌کنند. از جمله خدماتی که این تیم ارائه می‌دهد، می‌توان به تهیه تجهیزات خنک‌کننده، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های خنک‌کننده، ارائه راه‌حل‌های بهینه‌سازی برای مصرف برق و … اشاره کرد. استفاده از این خدمات، علاوه‌بر رفع مشکل سوختن ماینر، منجر به صرفه‌جویی در مصرف برق و افزایش عمر مفید ماینر نیز می‌شود. برای بهره مندی از این خدمات می‌توانید با شماره تلفن های 02158941 یا 02191093903 تماس بگیرید.

دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده!

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست