021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیرات جاروبرقی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی
علت جرقه زدن موتور جاروبرقی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

جرقه زدن در قطعات درون جاروبرقی یکی از رایج ترین ایرادات و مشکلاتی است که در قطعات درون جاروبرقی رخ می دهد، اصلی ترین قطعه در جاروبرقی که دچار مشکل جرقه زدن می شود هم موتور جاروبرقی است که عدم حل مشکل و تعمیر آن به صورت سریع می تواند حوادث زیادی را بیافریند، ما در این مقاله با معرفی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی و ارائه راهکار هایی برای تعمیر جاروبرقی در این مواقع در تلاشیم تا شما را از کمک تعمیرکاران برای رفع این مشکل بی نیاز سازیم.

کاربران گرامی چنانچه تجربه یا نظر به خصوصی در مورد جرقه زدن موتور جاروبرقی دارید می توانید در بخش دیدگاه ها در پایین همین مقاله دیگر کاربران را هم از نظر و تجربه خود بهره مند سازید یا با مرح کردن سوالتان از متخصصین آی پی امداد کمک بگیرید.

چرا موتور جاروبرقی جرقه می زند؟

در این قسمت از مقاله به این موضوع که چرا موتور جاروبرقی جرقه میزند میپردازیم و لازم است بدانید که آموزش تعمیرات جاروبرقی را میتوانید در آی پی امداد دنبال نمایید، همچنین در نظر داشته باشید که برای تعمیر جاروبرقی خود حتما از خدمات تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آی پی امداد استفاده نمایید، تا از قطعات فابریک و ضمانتنامه رسمی بهره مند شوید.

از دسته مشکلاتی که در جاروبرقی قابل مشاهده است، می توان به جرقه زدن موتور جاروبرقی اشاره کرد، در برخی از مدل های جاروبرقی از قسمت فن می توان جرقه زدن موتور را مشاهده نمود و در برخی دیگر از جاروبرقی ها بوی سوختگی گاها هشدار جرقه زدن جاروبرقی را می دهد.

چرا موتور جاروبرقی جرقه میزند؟

 1. اگر از جاروبرقی خود در مدت زمان طولانی، بدون وقفه استفاده نمایید، کلکتور آسیب میبیند و در نهایت منجر به جرقه زدن در جاروبرقی میشود.
 2. اگر ذغال در موتور گیر کند، در نهاین منجر به جرقه زدن در جاروبرقی میشود.
 3. فرسوده شدن بلبرینگ موتور، به کلکتور آرمیچر، فشار میاورد و در نهایت منجر به جرقه زدن در جاروبرقی میشود.

عمده ترین دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی را باید ذغال برق موتور جاروبرقی عنوان کرد.

بررسی مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی

برای تشخیص و بررسی مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی، تعمیر کاران حرفه ای معمولا به نوع جرقه نگاه می کنند و این عیب را تشخیص می دهند. اگر جاروبرقی شما جرقه میزند، دقت نمایید که رنگ جرقه، قرمز است یا آبی؟ درشت است یا ریز؟

در نظر داشته باشید که برای رفع مشکل جرقه زدن جاروبرقی، باید موتور آن باز شود و در نهایت به بررسی اجزای داخلی آن بپردازید؛ اما باز کردن موتور جاروبرقی کاری نیست که بدون تخصص ممکن باشد، به همین دلیل به شما توصیه می کنیم تا نگاهی هم به راهنمای باز کردن موتور جاروبرقی بیاندازید.

علت جرقه های درشت و قرمز در موتور جاروبرقی

نگران کننده ترین جرقه هایی که در موتور جاروبرقی رویت می شوند جاروبرقی های درشت و قرمز رنگ هستند که می توانند مصرف کننده را بسیار نگران کنند، در این بخش با بررسی این پرسش که علت جرقه های درشت و قرمز در موتور جاروبرقی چیست همراه شما هستیم و اصلی ترین دلایل این جرقه ها در جاروبرقی را به شما معرفی می کنیم.

 • هرگاه جرقه های موتور جاروبرقی درشت و به رنگ قرمز باشد ممکن است موتور، بالشتک و آرمیچر جاروبرقی سوخته باشند.
 • برای بررسی این موضوع، باید ابتدا موتور را باز کنید و به تنهایی به برق وصل کنید.
 • اگر موتور روشن شد و مشکلی نداشت عیب از بالشتک و یا آرمیچر است.
 • سپس باید آرمیچر را تست کنید که به احتمال زیاد مشکل از این قسمت می باشد.
 • اگر آرمیچر خراب است باید آن را تعویض کنید.

علت جرقه های کوچک و آبی در موتور جاروبرقی

نوع دوم جرقه های موجود در جاروبرقی جرقه های کوچک و آبی رنگ هستند که از لحاظ ظاهری کاملا با جرقه های درشت قرمز متفاوت اند، در این بخش قصد داریم تا علت جرقه های کوچک و آبی در موتور جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهیم.

 • گاهی جرقه های موتور جاروبرقی، به رنگ آبی و کوچک هستند.
 • در این حالت بیشترین احتمال خرابی بالشتک جاروبرقی است.
 • با این حال برای اطمینان بهتر است ذغال موتور هم بررسی شود.
 • اگر ذغال کوتاه باشد احتمال دارد مشکل از ذغال هم باشد.
 • اگر ذغال کوتاه شده باشد بهتر است تعویض شود.

معمولا ذغال ها بر اساس کارکرد جاروبرقی خراب می شوند و به مرور زمان و با هر بار جرقه زدن کوتاه تر می شوند.

 • وقتی فاصله ذغال ها زیاد شود باعث می شود تا در زمان شروع به کار جاروبرقی موتور جرقه بزند.
 • معمولا اگر ذغال کوتاه باشد باید آنها را تعویض کنید.
 • بهتر است در هر صورت این کار توسط کارشناسان تعمیر جاروبرقی انجام شود.
 • اگر خودتان قصد تعویض ذغال جاروبرقی را دارید بهتر است در نظر داشته باشید که ذغالی که تهیه می کنید بهترین کیفیت را داشته باشد تا جاروبرقی شما عمری طولانی تر داشته باشد.

معمولا ذغال های نرم بهتر هستند، این ذغال ها حالت چرب دارند و وقتی آنها را لمس می کنید احساس چربی می کنید، اگر ذغال طبر باشد و یا از نوع سخت باشد خیلی زود دوباره خراب می شود.

جرقه زدن موتور جاروبرقی به دلیل خرابی کلکتور

گاهی مواقع هم علت جرقه زنی موتور جاروبرقی مرتبط با کلکتور می باشد، علت خرابی کلکتور جاروبرقی معمولا به دلیل خراب شدن ذغال ها می باشد، این دو ارتباط نزدیکی با هم دارند و هر گاه ذغال ها تمام و یا کوتاه شوند فشار زیادی که به آنها وارد می شود، کلکتور را می سوزاند و این موضوع باعث جرقه زدن موتور می شود.

دلایل دیگر جرقه زدن در جاروبرقی

 • لازم به ذکر است، قبل از اینکه وارد بررسی موتور، ذغال و یا آرمیچر جاروبرقی شوید، مدار برقی جاروبرقی را یک نگاه اجمالی داشته باشید.
 • مثلا در انتهای سیم جمع کن جاروبرقی که سیم ها به موتور وصل می شوند به دلیل اینکه این رول مرتبا باز و بسته می شود گاها اتصال کوتاه ایجاد می شود و هر بار که سیم را به بیرون نمی کشید باعث جرقه زدن به دلیل اتصال برق به بدنه موتور می شود.
 • گاهی هم خرابی برد و زیاد کشیدن آمپر باعث می شود که سیم پیچی موتور برق بیشتر از توان خود دریافت کند و در مدار خود بخصوص در کلید گریز از مرکز اتصال ایجاد کند و باعث جرقه زنی شود.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی توسط تعمیرکار آی پی امداد

نتیجه گیری و خلاصه مقاله دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی را توسط تعمیرکار آی پی امداد گردآوری نموده ایم؛ تا وقت کمتری برای مطالعه از شما گرفته شود:

 • برای جلوگیری از جرقه زدن موتور جاروبرقی، از دستگاه خود بیش از 10 دقیقه استفاده ننمایید، فیلترها را تمیز نمایید و با مشاهده هرگونه صدای غیر متعارف در موتور، سریعا جهت عیب یابی اقدام نمایید.
 • اگر موتور جاروبرقی شما جرقه میزند، به رنگ جرقه توجه نمایید.
 • برای رفع مشکل جرقه در موتور جاروبرقی، به بررسی اجزای داخلی موتور بپردازید.

هر آنچه که هست بررسی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی از توان همه افراد خارج است و برخی به گمان ساده بودن اقدام به تعمیرات اشتباه و اضافه تر کردن هزینه تعمیر جاروبرقی می کنند.

بهتر است اگر شما هم مشکل خرابی جاروبرقی مانند جرقه زدن موتور جاروبرقی را دارید همین امروز با کارشناسان ما در تعمیرگاه لوازم خانگی آی پی امداد در هر کجای تهران که هستید تماس بگیرید و از خدمات شبانه روزی و حرفه ای ما بهره مند شوید.

تعمیرات ما در آی پی امداد با استفاده از قطعات جاروبرقی و لوازم یدکی اصل و اورجینال و مورد تایید کارخانه تولید کننده ، بصورت تمام وقت و شبانه روزی ، با انجام خدمات در محل مشتری و تعهد و ضمانت تعمیرات بصورت کتبی به مدت 3 الی 12 ماه انجام می شود و مشتریان ما همواره می توانند از تخفیف های ویژه تعمیرگاه لوازم خانگی آی پی امداد در هر زمان بهره مند شوند.

برای خرید موتور از وارد کننده موتور جاروبرقی کلیک نمایید.

19 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. جواد 24 بهمن 1399

  سلام خسته نباشید...داخل جارو جرقه ریز و آبی میده.و صدای جاروبرقی حین کار زیاد هستش.راحل چیست؟؟؟

  پاسخ دادن
 2. صالح 15 بهمن 1399

  سلام یه جارو برقی همیلتون دارم درجه کم و زیادش کار نمیکنه و خود به خود قدرتش کم و زیاد میشه .اکثرا قدرتش خیلی کمه

  پاسخ دادن
  میثم 29 آذر 1399

  دمتون گرم و ممنون از اینهمه راهنمایی بی چشمداشت

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 29 آذر 1399

   ممنون از انرژی مثبت شما

   پاسخ دادن
  علیرضا 14 آذر 1399

  سلام جارو برقی رو تا به برق وصل میکنم فیوز میپره و برق قطع میشه اگه ممکنه راهنمایی کنید که ایراد از کدوم قسمتشه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 15 آذر 1399

   سلام، موتور باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
  محمد 22 تیر 1399

  باسلام، جاروبرقی سامسونگ روشن بودکارمیکرد یهوصداش بلندترشد خاموش کردم و دوباره بعد ازمدتی روشن کردم اینبار روشن شد ریپ میزنه وبعدش خاموش میشه، علتش چیه؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 تیر 1399

   سلام، ابتدا پروانه های موتور را تمیز نمایید و سپس به بررسی ذغال موتور و فیلترهای جاروبرقی بپردازید

   پاسخ دادن
  ناشناس 12 خرداد 1398

  سلام جارو برقی هنگام کار کردن خاموش شد وقتی بعد از چند ساعت دوباره روشنش کردم دیگه روشن نشد ولی با جابجا کردن جاروبرقی و ضربه خوردن بهش روشن شد با صدای بلندتر از قبل و جرقه آبی زدن و خاموش شد موتورش رو رو جداگانه به برق وصل کردم با ضربه روشن شد ولی جرقه آبی میزنه علت چی میتونه باشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ دادن
   مدیر 13 خرداد 1398

   سلام ، کلکنور مشکل پیدا کرده و موتور جاروبرقی شما باید تعویض شود .

   پاسخ دادن
  رضا 29 اردیبهشت 1398

  با عرض سلام،و خسته نباشید، علت جرقه زدن یک زغال در جارو برقی چیست، زغال هم تعویض شده،ولی باز یکی از زغالها جرقه تقریبا سبز رنگ میزنه،راهنمائی بفرمایید،سپاسگزار میشم،اگر پاسخ ایمیل کنید،منت پذیرم

  پاسخ دادن
   مدیر 29 اردیبهشت 1398

   سلام ف کلکتور جاروبرقی شما باید چک شود .

   پاسخ دادن
   مهدی قلی زاده 05 بهمن 1398

   سلام وقت بخیر ذغال جارو برقی زود سرخ میشه دود میکنه اگه خاموش نشه میزنه تریاک سه پایه رو میسوزونه زغال دیگه ای هم انداختم باز همین اشکال وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ دادن
    آی.پی امداد 06 بهمن 1398

    سلام دوست عزیز ، اگر ذغال فابریک بندازید این اتفاق نمی افتد ، کلکتور موتور هم چک شود.

    پاسخ دادن
  بهمن فلاح 22 بهمن 1397

  من بعد از بیرون اوردن موتور و سیم جمع کن کل مخزن را شستشو داده و نصب کردم ولی بعد از روشن کردن آن متوجه شدم که قدرتی که داره مثل قبل بوده ولی اصلا مکشی رو که باید داشته باشه نداره علت چیست؟ ؟ ممنون که راهنمایی میکنید

  پاسخ دادن
   امبر 12 آبان 1399

   سلام.جاروبرقی ما موقع روشن شدن جرقه میزنه و اگه بزاریم روشن بمونه بوی سوختگی بدی میده.اما صداش راحت و روان و طبیعی هستش.باید چجوری درست بشه

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 12 آبان 1399

    سلام، موتور جاروبرقی شما باید تعویض شود.

    پاسخ دادن
    محمد 29 آذر 1399

    سلام علت جرقه زدن زغالک

    پاسخ دادن