logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز

علت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

نوشیدن قهوه لذتبخش است، اما در برخی مواقع تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز باعث می‌شود که دیگر علاقه‌ای به میل کردن آن نداشته باشید. عطر و طعم واقعی قهوه به عوامل گوناگون و متنوعی بستگی دارد که برخی از آن‌ها می‌تواند شامل نوع دستگاه اسپرسو، نوع آسیاب قهوه، فرایند تمپ کردن قهوه و … باشند. در این مقاله از آی پی امداد، با علت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز آشنا خواهید شد. علاوه بر این مورد می‌توانید با مراحل تسلط بر این دستگاه نیز آشنا شوید تا امکان تهیه کردن قهوه‌های لذیذ و خوشمزه برایتان فراهم شود. درصورتی‌که پس از خواندن این مطلب سؤالی داشتید، می‌توانید در قسمت ثبت دیدگاه مقاله یا بخش پرسش‌وپاسخ سایت را به شما ارائه دهند.

6 علت تلخ شدن بیش از حد قهوه در اسپرسوساز + راه‌حل

شاید با تمام تلاش‌هایی که برای درست کردن قهوه کرده‌اید، طعم آن طور که انتظار داشتید نشده است. هنگامی نوشیدن قهوه می‌تواند دلچسب باشد که طعم آن را بپسندید و تلخی بیش از حدی نداشته باشد. اگر طعم قهوه شما بیش از اندازه تلخ شده است، دلایل زیر می‌توانند علت این تلخی باشند:

 1. دم کردن بیش از حد قهوه
 2. تمیز نبودن تجهیزات
 3. عدم هماهنگی روش آسیاب کردن و عصاره‌گیری
 4. عدم تناسب شفافیت و درجه حرارت آب
 5. مورد استفاده قرار دادن دانه‌های کهنه و قدیمی قهوه
 6. متناسب نبودن نسبت آب به قهوه

6 علت تلخ شدن بیش از حد قهوه در اسپرسوساز + راه‌حل

در ادامه این مطلب هر یک از این موارد و علت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای رفع این مشکلات ارائه می‌دهیم. البته به این نکته دقت کنید که این راهکارها در شرایط خاص کاربردی نبوده و نیازمند مهارت و تخصص هستند. در نتیجه بهتر است برای عیب‌یابی دقیق‌ مشکل اسپرسوساز از نمایندگی آن و افراد متخصص کمک بگیرید.

1. دم کردن بیش از حد قهوه

برای دم کردن قهوه در دستگاه اسپرسو قطعاً باید یک بازه زمانی لازم و تعیین شده را در نظر بگیرید تا از این طریق طعم قهوه شما لذیذ و خوب شود، در غیر این صورت تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز رخ خواهد داد. این مشکل فقط به‌این‌علت به وجود می‌آید که افراد نمی‌دانند باید چه مدت زمانی برای دم کردن قهوه در نظر بگیرند. اگر قهوه خود را بیش از حد دم کنید، یک طعم تلخ و تند به خود می‌گیرد. در صورت عصاره‌گیری بیش از حد نیز طعم آن تلخ می‌شود.

راه‌حل:

 • در چنین مواقعی باید زمان دم‌آوری را تا میزان لازم کاهش دهید.
 • چنانچه زمان لازم برای دم کردن قهوه فرنچ پرس 6 دقیقه است، باید آن را به 4 دقیقه برسانید.
 • پس از میل کردن مطمئن شوید که آیا طعم آن مناسب و دلخواه است یا خیر.

2. تمیز نبودن تجهیزات

تجهیزاتی که برای قهوه و درست کردن آن در نظر گرفته می‌شود، باید کاملاً تمیز باشند؛ چرا که در طعم نهایی تاثیر بسیار زیادی از خود به اجرا می‌گذارد. در برخی مواقع افراد بدون توجه به تجهیزات دستگاه و تجهیزاتی که برای قهوه در نظر گرفته‌اند آن را تهیه می‌کنند. حتی پس از پایان کار برای تمیز کردن دستگاه نیز هیچ اقدامی نخواهند کرد. در نتیجه یکی از علت‌های تلخی بیش از حد قهوه عدم اقدام به تمیز کردن اسپرسوساز پس از استفاده است.

تمیز نبودن تجهیزات

راه‌حل:

 • باید به کمک آب داغ و یک اسفنج کاملاً نرم یا حتی برس مخصوص بطری محفظه دستگاه یا فرنچ پرس را تمیز کنید.
 • بهتر است این قسمت را به بهترین نحو ممکن شستشو دهید و اطمینان حاصل کنید که بقایای شوینده باقی نمانده است.

3. عدم هماهنگی روش آسیاب کردن و عصاره‌گیری

در برخی مواقع عدم ایجاد هماهنگی بین آسیاب کردن و عصاره‌گیری موجب تلخی بیش از حد می‌شود. چنانچه پیش از شروع کار نسبت به روش آسیاب خود و عصاره‌گیری بی‌توجه باشید، باعث خواهید شد که قهوه یک طعم تلخ به خود بگیرد.

عدم هماهنگی روش آسیاب کردن و عصاره‌گیری

راه‌حل:

 • در وهله اول باید تمام تنظیمات مربوط به آسیاب ایده‌آل خود را به طور کامل بشناسید، اما در صورت خوب بودن آسیاب ساینده، امکان کنترل کامل بر اندازه آسیاب برای شما فراهم می‌شود و می‌توانید اندازه‌های مختلف را نیز به طور دقیق امتحان کنید.

4. عدم تناسب شفافیت و درجه حرارت آب

تمام افراد به‌خوبی این موضوع را می‌دانند که قهوه باید کاملاً گرم تهیه شود. اما آیا می‌دانستید که عواملی مانند نوع آب و درجه حرارت نقش مهمی در دم کردن قهوه و ممانعت از تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز دارند. بی‌توجهی به آبی که برای قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اکثر مواقع موجب تلخی بیش از حد آن می‌شود. یعنی شما با استفاده از آب بدون فیلتر باعث خراب شدن قهوه خواهید شد.

راه‌حل:

 • بهترین راهکار استفاده از آب فیلتری یا آب‌معدنی بطری است.
 • حتماً در رابطه با تنظیم دمای دستگاه اسپرسو و زمان اطلاعات خود را افزایش دهید.

5. مورد استفاده قرار دادن دانه‌های کهنه و قدیمی قهوه

افرادی که قهوه‌خورهای حرفه‌ای هستند، به‌خوبی از این موضوع اطلاع دارند که انواع دانه قهوه برای همیشه و در بازه زمانی طولانی تازه نمی‌مانند و دانه‌های قدیمی باعث تلخی بیش از حد و دوچندان قهوه خواهند شد. مورد دیگری که باعث تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز می‌شود، خود دانه قهوه است.

مورد استفاده قرار دادن دانه‌های کهنه و قدیمی قهوه

راه‌حل:

 • بهترین راهکار این است که به سراغ دانه‌های کامل و آسیاب نشده قهوه بروید.
 • بهتر است فقط مقداری که در طول یک الی دو هفته مصرف می‌کنید را خریداری کنید.
 • علاوه بر این مورد زمان دم کردن قهوه فقط اندازه مصرف خود آن را آسیاب کنید.

6. متناسب نبودن نسبت آب به قهوه

قهوه نیز مانند هر نوشیدنی دیگر دارای روال و میزان‌های مناسب برای دم‌آوری است. چنانچه به این موضوع بی‌توجه باشید، قهوه شما تلخ خواهد شد. در بسیاری از مواقع افراد بدون اطلاع داشتن از میزان مناسب آب و قهوه آن را دم می‌کنند. برخی تصور دارند به هر میزانی که قهوه در آب بیشتر باشد، طعم آن بهتر خواهد شد، اما این کاملاً اشتباه است و موجب تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز می‌شود.

راه‌حل:

 • بهتر است از ترازوی قهوه استفاده شود و حتماً نسبت‌های لازم به یکدیگر را به طور دقیق یادداشت کنید.
 • زمانی که نسبت مورد نظر خود را پیدا کردید، در دفعات بعد می‌توانید بدون هیچ مشکلی برای تهیه قهوه اقدام کنید.

جهت رفع مشکل تلخی زیاد قهوه در اسپرسوساز با کجا تماس بگیریم؟

هنگام درست کردن قهوه مراقب باشید تلخی بیش از حد قهوه در اسپرسوساز رخ ندهد؛ زیرا تلخی بیش از قهوه به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند رضایت شما را جلب کند. معمولاً تلخی قهوه باید به یک‌ میزان کاملاً طبیعی باشد، اما چنانچه قهوه شما بیش از حد تلخ شد، باید آن را دور بریزید. استفاده از تجهیزات تمیز، آب فیلتر شده، آسیاب مناسب، استفاده از رست‌های سبک‌تر همگی در طعم مناسب قهوه نقش مهمی از خود به اجرا می‌گذارند. اگر در رابطه با این مشکل سوالی دارید یا برای تعمیر اسپرسوساز و رفع مشکل آن نیاز به سرویس دستگاه خود پیدا کرده‌اید، بهتر است از تکنسین‌های آی پی امداد کمک بگیرید و با ارتباط گرفتن با تیم آی پی امداد از طریق شماره 02158941 یا 02191093903 مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده!

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست