logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

علت ترش شدن اسپرسو

علت ترش شدن اسپرسو
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت ترش شدن اسپرسو به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

امروزه خیلی از افراد هستند که روزشان با خوردن چندین فنجان قهوه شب نمی شود و حتی از خواص قهوه ترش نیز بی اطلاع باشند. در ادامه همراه آی پی امداد باشید تا به اسیدیته چیست؟ علت ترش شدن اسپرسو چیست؟ و چگونه از ترش شدن اسپرسو جلوگیری کنیم؟ بپردازیم. همچنین در بخش نظرات می توانید نظر خودتان را با آی پی امداد در میان بگذارید.

خلاصه ای از علل ترش شدن اسپرسو

کاربران گرامی آی‌ پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما بگیریم، در این قسمت خلاصه ای از علل ترش شدن اسپرسو را مطرح کرده ایم.

اسیدیته چیست؟
 • اسیدیته قهوه همان ترشی قهوه است.
علت ترش شدن اسپرسو چیست؟
 • دمای آب
 • استفاده از درجه رست بسیار سبک
 • دانه‌ های قهوه کهنه
 • کثیف بودن دستگاه قهوه‌ ساز
 • نسبت قهوه به آب
 • درجه گرایند درشت
چگونه از ترش شدن اسپرسو جلوگیری کنیم؟
 • نگهداری صحیح دانه‌ های قهوه
 • زمان دم‌ کردن را افزایش دادن
 • استفاده از درجه گرایند ریز‌تر
خواص قهوه ترش
 • مفید برای کبد، قلب، سرطان و روماتیسم، سنگ صفرا و سنگ کلیه و … .
 • قهوه برای هوشیاری و افسردگی، نقرس و سردرد، آلزایمر و دیابت و لاغری و هضم غذا نیز بسیار مناسب است.

اسیدیته چیست؟

اسیدیته قهوه همان ترشی قهوه است. بیشتر ایرانی ها تلخی قهوه را به ترشی آن ترجیح می دهند، اما به مرور زمان و با مصرف قهوه های تجاری و قهوه تولید شده در خارج از کشور، ذائقه قهوه دوستان در ایران به تدریج تغییر کرد و امروزه طرفداران قهوه ترش کم نیستند. اگر دوستدار قهوه هایی با ترشی و اسیدیته بالا می باشد ما به شما دو مدل قهوه میکس که در ادامه به آن ها میپردازیم را پیشنهاد می کنیم مطمئنا پشیمان نخواهید شد. دوستداران اسپرسو پیشنهاد ما قهوه اسپرسو کافی مافی مدل مونالیزا که از قهوه ها 100% عربیکا با زیر مزه ترش تولید شده است و برای دوستداران قهوه فرانسه پیشنهاد ما قهوه فرانسه کافی مافی مدل هوگو که این هم میکس از قهوه های 100% عربیکا تولید شده است.

اسیدیته چیست؟

دلیل ترش شدن اسپرسو چیست؟

درست كردن اسپرسو با دستگاه شاید برای مبتدیان کار سختی باشد و بسیاری از افراد نیز اطلاعاتی در این باره نداشته باشند. چندین دلیل وجود دارد که قهوه و یا اسپرسو شما می تواند ترش باشد که در ادامه به علت ترش شدن اسپرسو خواهیم پرداخت. همچنین شما کاربران آی پی امداد می توانید در بخش نظرات، نظرات خودتان را درباره درست کردن قهوه با ما در میان بگذارید.

 1. تاثیر دمای آب بر ترش شدن اسپرسو
 2. استفاده از درجه رست بسیار سبک
 3. دانه‌ های قهوه کهنه
 4. کثیف بودن دستگاه قهوه‌ ساز
 5. نسبت قهوه به آب
 6. درجه گرایند درشت

تاثیر دمای آب بر ترش شدن اسپرسو

استفاده از آب در دمای پایین می تواند علت ترش شدن اسپرسو باشد. یک قانون کلی برای دم کردن قهوه این است که قبل از ریختن آب، کتری را به مدت 30 ثانیه از روی حرارت بردارید تا کمی خنک شود. به یاد داشته باشید که واکنش شیمیایی که در طول فرآیند دم کردن رخ می دهد به ازای هر 10 درجه سانتی گراد افزایش دما دو برابر می شود و دمای آب بالاتر می رود. هر چه دمای آب بیشتر باشد، طعم و مزه بیشتری به شما منتقل می شود. طعم تلخ یا سوخته ایجاد می کند مگر اینکه کتری شما دماسنج یا تنظیمات حرارتی قابل تنظیم داشته باشد.

تاثیر دمای آب بر ترش شدن اسپرسو

استفاده از درجه رست بسیار سبک

 • همانطور که می دانید فرآیند برشته کردن قهوه با دانه های قهوه سبز شروع می شود که به لطف تعادل کامل گرما، هوا، چرخش و سایر عوامل به دانه های قهوه ای تبدیل می شوند.
 • در طی این فرآیند چیزی به نام “Millard” اتفاق می افتد که قندها را کاراملی کرده و مواد آلی قهوه سبز را به طعمی شیرین تبدیل می کند.
 • در واقع، قهوه بدون واکنش میلارد طعمی تلخ و خاکی دارد، به این معنی که اگر دانه های قهوه کمی برشته شوند، واکنش میلارد را تجربه نمی کنند و طعمی ترش و یونجه طور خواهند داشت.

استفاده از درجه رست بسیار سبک

دانه‌ های قهوه کهنه

با گذشت زمان، دانه‌ های قهوه به آرامی تجزیه می‌ شوند و تمام روغن‌ ها و قندهای معطر خود را از دست می‌ دهند، در واقع دانه‌ های قهوه کهنه دارای عطر و طعم ترش هستند و اسیدهای طبیعی خوشمزه موجود در آن‌ ها از بین رفته است، پس اگر قهوه شما طعمی تند و خشن شبیه به لیمو دارد احتمالا کهنه شده و دیگر قابل استفاده نیست.

دانه‌ های قهوه کهنه

کثیف بودن دستگاه قهوه‌ ساز

اگر قهوه ساز شما تمیز نباشد، نوشیدنی تهیه شده با آن طعم ترش و کهنه خواهد داشت، زیرا روغن ها و مواد جامد باقی مانده از فرآیند دم کردن قبلی، عطر و طعم ترش و کهنه را به قهوه اضافه کرده و کیفیت نوشیدنی نهایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

کثیف بودن دستگاه قهوه‌ ساز

نسبت قهوه به آب

در برخی از روش‌ های دم‌ کردن، نسبت قهوه به آب بر تعادل طعم ترش یا تلخ تاثیر گذاشته و گاهی باعث ترش شدن طعم قهوه و علت ترش شدن اسپرسو می‌ شود.

درجه گرایند درشت

به طور کلی، هرچه قهوه درشت‌ تر باشد، مدت بیشتری طول می‌کشد تا ذرات قهوه با آب کاملا اشباع شود و طعم‌ های موجود در آن استخراج شود. بنابراین اگر قهوه خیلی درشت باشد، این کار باعث استخراج ناقص می شود و قهوه ترش می شود.

درجه گرایند درشت

چگونه از ترش شدن اسپرسو جلوگیری کنیم؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث ترش شدن قهوه و یا اسپرسو شود که در ادامه همراه آی پی امداد باشید تا به این موارد بپردازیم.

 1. نگهداری صحیح دانه‌ های قهوه
 2. افزایش دمای دم کردن
 3. استفاده از درجه گرایند ریز‌تر

نگهداری صحیح دانه‌ های قهوه

یکی از مواردی که به شدت مهم است و از تلخ شدن و فاسد شدن قهوه جلوگیری می کند، نگهداری مناسب دانه های قهوه است. اگر قهوه شما بوی ترش می‌ دهد نه طعم ترش، نشانه این است که دانه‌ های قهوه را به خوبی نگهداری نمی‌ کنید، بنابراین بهتر است آن‌ها را به دور از نور، گرما، اکسیژن و رطوبت قرار دهید تا همیشه سالم بمانند.

نگهداری صحیح دانه‌ های قهوه

افزایش دمای دم کردن

اگر به جای دانه های کامل قهوه آسیاب شده بخرید، نمی توانید درجه آسیاب را تغییر دهید، در این صورت ساده ترین راه حل افزایش زمان آماده سازی قهوه است. با کاهش زمان دم، طعم شیرین قهوه به طور کامل از دانه ها پاک نمی شود و طعم تلخی ایجاد می کند، در واقع با افزایش زمان دم، تمام مواد طعم دهنده از نوشیدنی شما پاک شده و قهوه طعم شیرین تری خواهد داشت.

استفاده از درجه گرایند ریز‌تر

اگر قهوه شما به ترشی می زند، ممکن است مشکل از اندازه دانه ها باشد. برای این کار می توانید دانه های قهوه را ریزتر اسیاب کنید.

استفاده از درجه گرایند ریز‌تر

خواص قهوه ترش

به طور کلی فواید قهوه برای بدن زیاد است و بسیاری از افراد با خوردن قهوه سعی می کنند این خواص را به بدنشان هدیه دهند. قهوه ترش و به طور کلی قهوه برای کبد، قلب، سرطان و روماتیسم، سنگ صفرا و سنگ کلیه و … مفید است. همچنین قهوه برای هوشیاری و افسردگی، نقرس و سردرد، آلزایمر و دیابت و لاغری و هضم غذا نیز بسیار مناسب است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست