خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

علت و رفع عیب خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی

پر مشغله بودن زندگی امروزی فرصت انجام بسیاری از کار‌ها از جمله ظرف شستن را از افراد مختلف گرفته است. به همین دلیل است که اخیرا ماشین ظرفشویی یک وسیله ی کاربردی برای کاربران به شمار می آید. این محصول در طول سالهای متمادی پیشرفت کرده و به تکنولوژی های متعددی مجهز شده است که یکی از این پیشرفت ها مربوط به سیستم خشک کن ظروف است. به واسطه‌ی این پیشرفت ظروف پس از طی شدن فرایند شستشو، خشک می شوند. اکثر اوقات هنگام شستشوی ظروف دستگاه شما با مشکلاتی مانند خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی مواجه می شود که سبب باقی ماندن لکه‌های آب بر روی ظروف می‌شود.

علت خشک نکردن ماشین ظرفشویی
علت خشک نکردن ماشین ظرفشویی

توجه: آی.پی امداد، نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران، کلیه خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی های برندهای مختلف را ارائه می‌کند. برای تعمیر ظرفشویی مورد نظر خود کلیک کنید:

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

در صورتی که علت خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی را در ظرفشویی را پیدا نکنید، ظرف‌ها همیشه بعد از شستشو خیس باقی می‌مانند. این موضوع باعث می شود که بعد از انجام شستشوی ظروف مجدداً شما آنها را با دستمال تمیز خشک کنید. مسلما این امر برای شما بسیار زمان گیر خواهد بود و سبب به هدر رفتن زمان زیادی از شما می‌شود.

به طور کلی خشک کردن ظروف در ظرفشویی به طریق گوناگونی انجام می شود .به طور مثال ممکن است  دستگاه شما از طریق یک سیم پیچ الکتریکی که هوای گرم تولید می کند، یا یک فن که هوای گرم را وارد محیط می کند، یا افزایش دمای آب در پایان یک دوره و یا ترکیبی از تمام این روش ها برای خشک کردن ظروفتان بهره ببرد.

علت های خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

اصلی‌ترین دلیل خشک‌ نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی وجود ایراداتی در دریچه هوای دستگاهتان می باشد. به طور مثال ممکن است دریچه‌ی هوا به درستی باز نشود. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی از یک دریچه‌ی هوا برای تخلیه‌ی هوای گرم و مرطوب تولید شده در چرخه آب کشی استفاده می‌کنند. اگر دریچه‌ی هوا به درستی باز نشود، رطوبت بر روی ظروف باقی می ماند. در صورتی که علت مشکل خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی دریچه‌ی هوای نامناسب باشد، دریچه هوا را بررسی کنید تا اطمینان یابید که دریچه به درستی باز می‌شود.

خرابی موتور فن دریچه هوا در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

علت دیگر خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی مربوط به موتور فن دریچه هوا می‌باشد. موتور فن دریچه هوا به منظور تسهیل در عمل خشک‌کردن ظروف استفاده می‌ شود. اگر این موتور به درستی کار نکند، دستگاه ظروف را به درستی خشک نخواهد کرد. برای پی بردن به خرابی موتور فن، وصل ‌بودن جریان برق موتور را تست نمایید، هم‌چنین پروانه فن را با دست بچرخانید تا اطمینان یابید آزادانه می چرخد. اگر موتور فن سوخته بود یا پروانه فن به سهولت و روانی نچرخید، موتور فن دریچه هوا را تعویض نمایید.

خرابی المنت هیتر در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی بعد از شستشو و تخلیه آب، توسط المنت‌های برقی ظروف را گرم و خشک می‌کند. المنت‌ها برق زیادی مصرف می‌کنند. برای صرفه‌جویی می‌توانید از این مرحله صرف ‌نظر کنید و ظروف را در هوای آزاد خشک کنید. ولی مواقعی که عجله دارید این قابلیت می‌تواند سودمند باشد. بنایراین خرابی المنت هیتر یکی از دیگر علت های خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی می باشد. اگر المنت هیتر خراب شود، دستگاه شما ظروف را بدرستی خشک نخواهد کرد و ظروفتان خیس باقی می ماند. برای تشخیص سوختگی المنت هیتر، از یک مولتی‌متر برای تست وصل ‌بودن جریان برق استفاده نمایید و اگر جریان برق وصل نبود، آن را تعویض نمایید. برای دسترسی به ترمینال‌های المنت که در زیر ماشین ظرفشویی قرار دارد باید پنل زیری را در آورده و به همین شکل وضعیت سیم‌ و ترمینال‌ها را بررسی کنید. اگر المنت رسانندگی ندارد باید تعویض شود.

خرابی ترموستات در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

خرابی ترموستات از دیگر مواردی است که می تواند منجر به خشک نشدن ظروف توسط ماشین ظرفشویی شود. ترموستات یا همان دماسنج مثل یک دستگاه ایمنی عمل کرده و باعث می شود ماشین ظرفشویی بیش از حد داغ نشود. خرابی ترموستات و عدم عملکرد درست این قطعه، باعث می شود که المنت پیش از خشک شدن ظروف خاموش شده و به این ترتیب، چرخه خشک کن با اختلال مواجه شود که خشک نشدن ظروف را در پی دارد. این به این دلیل است که قبل از خشک شدن ظرف هایتان، قسمت گرما دهی را خاموش می کند. این ترموستات در پایین مخزن ماشین ظرفشویی پشت پنل پایینی قرار گرفته است. می توانید برقرای اتصالات آن را با مولتی متر کنترل کنید.  برای رفع این مشکل باید ترموستات را تعویض و یا در صورت نیاز ترمیم کنید.

نبود یا کم بودن مایع آب کشی در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

نبود یا کم بودن مایع آب کشی درون ظرفشوییتان یکی دیگر از علت های خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی می باشد. همچنین بدون وجود این مایع، آب از روی ظروف به راحتی سرازیر نمی شود و در نتیجه ظروف به درستی خشک نمی شوند و ظروفتان خیس باقی می ماند. برای برطرف کردن این مشکل از وجود این مایع و بسته بودن کامل درپوش آن اطمینان حاصل فرمایید.

خرابی مخزن آبکشی در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

مخزن آبکشی و یا کلاهک شوینده می تواند دلیلی بر خشک نکردن ظرف ها توسط ظرفشویی باشد. بدون چرخه آبکشی، ظرف ها راحت و خوب خشک نمی شود. اول ببینید که محفظه آبکشی خالی نباشد و بعد دریچه ی آنبه به خوبی تنظیم باشد وفیت شده باشد.

به اندازه کافی درون ماشین ظرفشویی تان مایع جلا دهنده وجود ندارد. در این حالت می توانید مقداری مایع جلا دهنده به ماشین ظرفشوییتان اضافه کرده و دوباره آن را راه بیاندازید.

نامنظم بودن ظروف چیده شده در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

ظروفی که در داخل ماشین ظرفشوییتان چیده اید به صورت نامنظم داخل سبد چیده شده اند و مطابق دستور العمل قرار نگرفته‌اند، تا عمل شستشو و خشک کردن به طور دقیق انجام بپذیرد. در صورتی که خوب خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی به دلیل خوب چیده نشدن ظروف باشد می توانید ظرف ها را به صورت منظم چیده و دوباره از ماشین لباسشوییتان استفاده کنید.

ظروف مختلف جایگاه متفاوتی در ماشین لباسشویی دارند که باید طبق دستور العمل چیده شوند. در صورت اشتباه چیده شدن این ظروف، دستگاه شما به درستی ظروفتان را خشک نمی کند. بنابرابن این دستوالعمل ها را هنگام چیدن ظرف در درون دستگاه ماشین ظرفشوییتان داشته باشید.

در هنگام چیدن بشقاب ها در ظرفشویی دقت نمایید که در ابتدا بشقاب های بزرگتر را در کنار و سپس مابقی را به ترتیب کاهش سایز به سمت مرکز دستگاه، در درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. ظروف با ابعاد مشابه را در کنار یکدیگر جای داده و تمامی ظروف را به نحوی قرار دهید که به سمت داخل متمایل باشند.

جایگاه ماهیتابه ها و دیگر ظروف بزرگتر در سینی پایین ظرفشویی شما می باشد. لیوان ها را در ردیف بالا در قسمت مخصوص به خود قرار دهید. لیوان ها باید برعکس و رو به پایین باشند. سعی کنید مابین آن ها کمی فضای خالی ایجاد کنید تا به یکدیگر ساییده نشوند و هم کار خشک کردن آن ها با ایجاد فضای خالی راحت تر صورت گیرد.

همچنین برای جلوگیری از خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی می توانید ظروف گود را به صورت مایل بگذارید تا آب درون آن جمع نشود.

تنظیمات نادرست در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

برنامه شستشو دستگاه به صورت درست تنظیم نشده است، به عنوان مثال در تنظیمات QuicK و PreWash ظروف به طور کامل خشک نمی‌شود. بنابراین یکی دیگر از علت هاب خشک نکردن ظروف توسط ظرفشویی تنظیمات نادرست دستگاهتان می باشد. با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه و یا سرچ مدل آن، برنامه ی درست را برای ماشین ظرفشویی‎‌تان انتخاب کنید. در این صورت تنظیمات ظرفشوییتان را از این حالت خارج کنید تا ظرفایی که درون دستگاهتان قرار داده اید به صورت کامل خشک شود.

ظروفی که برای شستشو درون دستگاهتان قرار داده اید زودتر از به اتمام رسیدن فرآیند شستشو از درون دستگاه خارج شده‌اند پس تا پایان یافتن زمان شستشو ظرف ها را از درون ماشین ظرفشوییتان خارج نکنید. پس از اتمام شستن ظرف ها توسط ماشین ظرفشوییتان، درب دستگاه را باز بگذارید تا بخار حاصله از وسیله تان خارج شود و از خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

نتیجه گیری و رفع عیب خشک نکردن ظروف در ظرفشویی

در صورتی که عملکرد یک یا چند قطعه‌ی داخلی دستگاه مانند المنت دستگاه با مشکل مواجه شود مشکل و خشک نکردن ظروف توسط ظرفشویی رخ می دهد. در صورت بروز این مشکل می توانید با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی تماس حاصل فرمایید تا آن ها به مشکل به وجود آمده رسیدگی کنند. به هیچ عنوان برای بر طرف کردن مشکل، دستگاه را باز نکنید و دست به تعمیرات مقدماتی و مبتدی نزنید، زیرا ممکن است به سایر قسمت‌های ماشین ظرفشویی آسیب جدی وارد کنید و عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شود.

در بالا دلایل احتمالی خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم، اگر این راهنمایی  مشکل را شما را برطرف کند، شاید مشکل مربوط به بخش دیگری است که در سیستم خشک کردن هم تأثیر گذاشته است. توصیه ما تماس با آی.پی.ام امداد می باشد. در این مواقع  یک تعمیرکار حرفه‌ایی ماشین ظرفشویی کمک حال دستگاهتان خواهد بود. پس با وجود آی. پی. ام امداد دیگر نگران خرابی های لباسشوییتان نباشید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
پیشگیری از ویروس کرونا