021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

تفاوت اسپرسوساز با موکاپات

تفاوت اسپرسوساز با موکاپات
تفاوت اسپرسوساز با موکاپات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

اگر می خواهید درباره تفاوت اسپرسو ساز با موکاپات اطلاعات جالبی را به دست آورید، پیش از آن باید به این سوال پاسخ دهید که آیا شما واقعا می توانید موکاپات و اسپرسوساز صنعتی را با هم مقایسه کنید؟

اگر از افراد حرفه ای در صنعت قهوه سوال های مشابهی را بپرسید، قطعا به جواب هایی مشابه نخواهید رسید. بخشی از این افراد معتقد هستند که درست کردن قهوه فقط با موکاپات لذت بخش خواهد بود و این در حالی است که بخش دیگری از افراد عقیده ای مخالف با این موضوع دارند. عده ای می گویند که تنها راهِ واقعی برای درک لذت منحصر به فرد اسپرسو، ساختِ آن با اسپرسو ساز صنعتی است.

موکاپات که باید آن را به عنوان دستگاه اسپرسوساز گازی معرفی کرد، تفاوت هایی با اسپرسوساز برقی دارد. اختلاف نظرهای زیادی بین طعم و عطر اسپرسو در موکاپات و اسپرسوساز صنعتی وجود دارد، تفاوت هایی که می توان در یک بحث مفصل بین طرفداران موکاپات و باریستاهای حرفه ای به بررسی آن ها مشغول شد، اما آیا تعریف واقعی اسپرسو برای شما هم جالب است؟

در ادامه به معرفی این دو محصول و تفاوت اسپرسوساز با موکاپات میپردازیم. با آی پی امداد همراه باشید.

اسپرسو چیست؟

برای اینکه راحت تر با تفاوت اسپرسوساز با موکاپات آشنا شوید در ابتدا به بررسی نوشیدنی اسپرسو و در ادامه به برزسی موکاپات میپردازیم.

اسپرسو یک نوشیدنی ویژه است که دقیقا می توان “نفوذ آب تحت فشار در بسترِ دانه های آسیاب شده قهوه” را تعریفی مناسب برای آن قلمداد کرد. این اجبار در فشار باعث آماده شدن اسپرسو در مدت زمانی کمتر از 30 ثانیه می شود. اسپرسو آماده شده در این روش غلیظ و بسیار خوش مزه است!

ویژگی های متعددی برای برجسته شدن اسپرسو در مقایسه با قهوه وجود دارد که شاید “کرما” یکی از مهم ترین این ویژگی ها است. علاقه مندان اسپرسو معتقد اند که برجسته بودن ویژگی ها و مشخصات قهوه اسپرسو در مقایسه با هر نوع از نوشیدنی های دیگر، امکان ستایش این مایع قهوه ای رنگ در فنجان را ایجاد می کند.

با دقیق شدن در جزئیات اسپرسو به کرما می رسیم، کفی با عطر متفاوت که شاید مهم ترین علت محبوبیت اسپرسو نیز همین است! تعیین طعم و کیفیت اسپرسو گاهی با نگاهی به کیفیت کرمای آن تعیین می شود. البته که این امر کمی اغراق آمیز است!

موکاپات چیست؟

موکاپات که معمولا در انواع موکاپات یک نفره در بازار وجود دارد، یک ظرف فلزی است که خواستگاه طراحی و تولید آن کشور ایتالیا می باشد. این ظرف هشت ضلعی سهم کوچکی از آشپرخانه را به خود اختصاص می دهد و امکان سفر به دور دست ترین نقاط دنیا به واسطه لذت آماده کردن قهوه ای ترد و خوش عطر را به مصرف کننده می دهد. امکان آماده کردن اسپرسو غلیظ بدون هیچ نوع امکانات برقی و تجهیزات اضافی شاید یکی از مهم ترین دلایل خرید موکاپات توسط کاربران باشد. البته که انتخاب بهترین موکاپات هم می تواند تاثیر ویژه ای در نتیجه طعم قهوه اسپرسو داشته باشد.

مقایسه اسپرسوساز و نسپرسوساز
ویدیو مقایسه اسپرسوساز و نسپرسوساز

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

مشاهده ویدیو

مهم ترین تفاوت اسپرسوساز و موکاپات

تفاوت اسپرسو ساز و موکاپات Moka Pot علاوه بر تمامی مواردی که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم، در بخش های دیگری نیز احساس می شود. در ادامه به مهم ترین تفاوت اسپرسوساز و موکاپات میپردازیم:

 • موکاپات نوعی اسپرسو ساز گازی است که پتانسیل های بسیاری را در خود جای داده و سهولت استفاده از آن برای کاربرانی که زمان و حوصله کمی دارند، اهمیت دارد.
 • موکاپات برقی یا موکاپات گازی از سه محفظه تشکیل شده و هر سه بخش وظیفه خاصی در درست شدن اسپرسو دارند.
 • محفظه زیرین موکاپات مخصوص آب و محفظه وسط موکاپات سبد فیلتر است، اسپرسو هم در محفظه بالایی موکاپات آماده می شود.
 • بعد از آسیاب کردن قهوه به میزان مناسب، آن را در محفظه مخصوص می ریزید، آبی که در محفظه پایینی ریخته بودید، به جوش می آید و فشار حاصل از بخار آب که به سمت بالا حرکت می کند، مراحل لازم برای استخراج قهوه اسپرسو هم طی می شود.
 • در این زمان شما قطعا صدایی درست شبیه به غرغر کردن آب را می شنوید که در این صورت می توانید اطمینان حاصل کنید که قهوه اسپرسو غلیظ و خوش طعم شما آماده است.
 • دستگاه اسپرسو ساز برخلاف موکاپات از چیزهای دیگری به جز گاز برای آماده شدن اسپرسو استفاده می کند.
 • موتورها، وسایل الکترونیکی و عناصر گرمایشی بخشی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز اسپرسوساز برای آماده شدن اسپرسو می باشد.
 • برخی از انواع دستگاه های اسپرسو ساز عملکردی کاملا خودکار دارند و این در حالی است که برخی از دستگاه های دیگر امکان کنترل فرآیند استخراج اسپرسو به کاربر را می دهند.
 • شاید برخی از مشکلات موکاپات و دستگاه اسپرسو ساز جزء بخش دیگری از مهم ترین تفاوت اسپرسو ساز با موکاپات باشند.
 • مشکلاتی که روش های مختلفی برای رفع آن ها وجود دارد.

نتیجه گیری مقاله تفاوت اسپرسو ساز با موکاپات در آی پی امداد

در بخش خلاصه مقاله تفاوت اسپرسو ساز با موکاپات در آی پی امداد مهم ترین نکاتی که شاید برای شما هم جذابیت داشته باشد را با هم مرور می کنیم.

 • اسپرسو جزء نوشیدنی های فوق العاده محبوب در جهان است.
 • قوام و غلظت اسپرسو بسیار بیشتر از انواع دیگر قهوه است.
 • همچنین اسپرسو حاوی مقادیر کافئین بیشتری نیز می باشد.
 • موکاپات نوعی اسپرسو ساز گازی است که استفاده از آن به سادگی امکانپذیر است.
 • روش دم کردن قهوه اسپرسو در دستگاه اسپرسو ساز و موکاپات اصلی ترین تفاوت اسپرسو ساز با موکاپات است.
 • آسیاب کردن دانه قهوه باعث تسریع روند آماده اسپرسو می شود.
 • دم کردن اسپرسو در دستگاه تنها در 30 ثانیه امکانپذیر می گردد.
 • دستگاه اسپرسو به عنوان یک دستگاه خاص و منحصر به فرد در فقط در چند ثانیه امکان آماده کردن قهوه اسپرسو با طعمی فوق العاده را به کاربر می دهد.
 • بیشتر طرفداران نوشیدنی های بر پایه قهوه در جهان معتقد به خاص بودن “دستگاه اسپرسو” هستند.

این افراد عقیده دارند که اسپرسو استخراج شده از دستگاه در مقایسه با هر نوع قهوه دیگری غنی تر، باکیفیت تر و همینطور خوش طعم تر است.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست