بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی

بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی

اشتباهاتی که ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب برساند

بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی را همراه با نکات لازم و آموزش شرح داده ایم تا طریقه استفاده و اشتباهاتی که ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند را بدانید . آی.پی امداد در صفحات آموزشی مختلف بارها عنوان نموده است : در صورتیکه طریقه استفاده مناسب و نحوه نگهداری از لباسشویی را آموزش ببینید کمتر به تعمیر لباسشویی نیازمند میشوید و با این امر میتوانید در هزینه ها صرفه جویی نمایید.

بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی

 • درصورتی‌که ماشین لباسشویی در حال انجام کار باشد و دست خود را وارد درام کنید امکان دارد دست شما آسیب ببیند.
 • هیچ‌گاه از ماشین لباسشویی بالا نروید یا وسائل سنگین بر روی آن قرار ندهید زیرا امکان شکسته شدن آن وجود دارد.
 • باید لباس‌هایی را که با یکدیگر شستشو می‌دهید ازنظر رنگ وجنس تداخلی باید یکدیگر نداشته باشند.
 • روزنه هواکشی در پایین ماشین لباسشویی وجود دارد که باید مراقب بود توسط عوامل مسدود نشود
 • برای استفاده از ماشین لباسشویی از لوله‌های جدید استفاده کنید و حتی‌الامکان از لوله‌های قدیمی که کارایی مناسبی ندارند استفاده نکنید.
 • سیم برق دستگاه نباید زیاد خم یا کشیده شود.
 • از قرار دادن هرگونه وسایل سنگین بر روی سیم ماشین لباسشویی خودداری کنید زیرا باعث آسیب و یا اتصالی خواهد شد.
 • درصورتی‌که پیچ‌های اتصال آب شل باشند باعث نشتی دستگاه می‌شود حتماً آن‌ها را چک کنید
 • از اسپری کردن حشره‌کش بر روی ماشین لباسشویی خودداری کنید
 • به‌هیچ‌عنوان در ماشین لباسشویی خود از بار اضافی استفاده نکنید.
 • نباید مواد شوینده و مواد شیمیایی را با یکدیگر ترکیب کرد زیرا امکان ایجاد یک ترکیب خطرناک را می‌دهد و باعث می‌شود گازهای خطرناک از خود متصاعد کند.
 • درصورتی‌که از مواد شوینده بیش‌ازحد استفاده کنید باعث خواهد شد که برای دستگاه شما مشکلی پیش بیاید
 • از وسایل تیز و برنده برای تمیز نمودن درام دستگاه استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از مسدود نشدن فیلتر ماشین لباسشویی آن را تمیز کنید.
 • از شستن فرش توسط ماشین لباسشویی اجتناب کنید.
 • درب دستگاه را محکم نبندید.
 • برای راه‌اندازی دستگاه ماشین لباسشویی همواره به متصل بودن سیم ارت توجه داشته باشید.
 • بعضی از آثار نباید در ماشین لباسشویی به دلیل اینکه شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد.
 • لباس‌هایی که خاصیت ضد آب را دارند نباید در ماشین لباسشویی شسته شود.
 • جنس بعضی از لباس‌ها به‌گونه‌ای است که به‌راحتی پرز می‌گیرد که در این صورت باید آن‌ها را پشت‌و رو کرد.

 

خطرات ایجاد کپک در ماشین‌های لباسشویی

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به خطرات ایجاد کپک در لباسشویی میپردازد :

هنگامی‌که محیطی مرطوب است می‌تواند محل مناسبی برای ایجاد کپک باشد از عوارض تماس با کپک می‌توان به خس‌خس سینه و همچنین خارش چشم اشاره کرد بنابراین لازم است برای اینکه از رشد کپک در دستگاه خود جلوگیری کنید بعد از هر بار که لباس خود را شستشو دادید درب آن را باز گذاشته تا هوای داخل آن تخلیه شود یکی دیگر راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از ایجاد کپک آن است که لاستیکی که در دور درب دستگاه وجود دارد را با پارچه خشک‌کنید. از وسایلی مانند سشوار برای خشک‌کردن فضای داخلی ماشین لباسشویی نیز می‌توان استفاده کرد.

موارد ممنوع در استفاده از خشک‌کن در لباسشویی

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به موارد ممنوع در استفاده از خشک کن در لباسشویی میپردازد :

درصورتی‌که می‌خواهید لباس‌های کشی خود را شستشو دهید. نباید آن‌ها را در خشک‌کن قرار دهید. دلیل آن این است که به علت گرم بودن خشک‌کن باعث آسیب به لباس‌های کشی می‌شود و باعث می‌شود که لباس کشی از حالت خود خارج شود.

محل قرارگیری نامناسب لباسشویی

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به محل قرارگیری نامناسب لباسشویی میپردازد :

از مسائل بسیار مهم در نگهداری ماشین لباسشویی محل قرار گرفتن آن است که بسیار مهم است شاید دیده باشید بعضی از افراد ماشین لباسشویی خود را در حمام قرار می‌دهند که این مسئله باعث انتقال آلودگی‌هایی که در لباس وجود دارد به حمام شما منتقل‌شده و منجر ‌به ایجاد انواع بیماری‌ها گردد بنابراین پیشنهاد می‌شود دستگاه خود را در فضای مناسب مانند آشپزخانه قرار دهید. همچنین لباس‌زیر خود را به‌صورت مجزا از لباس‌های دیگر شستشو دهید زیرا ‌آلودگی به لباس‌های دیگر منتقل‌شده و باعث بیماری می‌گردد.

 

توجه به حساسیت‌ها نسبت به استفاده از مواد شوینده در لباسشویی

درصورتی‌که از مواد شوینده‌ای استفاده می‌کنید که برای شما حساسیت‌زا هستند آن‌ها را در ماشین استفاده نکنید به دلیل اینکه امکان دارد از طریق لباس به‌تمامی بدن انتقال پیدا کند.

 

لباس‌ها را در ماشین لباسشویی انباشته نکنید

بعضی از افراد برای شست و شوی لباس خود آن‌ها را در ماشین لباسشویی به مدت چند روز انباشته می‌کنند که این کار اشتباه می‌باشد؛ زیرا باعث پراکنده شدن میکروب‌ها در بین لباس‌ها شده و درنتیجه سبب بروز بیماری خواهد شد.

اجتناب از قرار دادن لباس و کفش گلی در ماشین لباسشویی

به‌هیچ‌عنوان لباس و کفش‌های گیری خود را بلافاصله در ماشین قرار دهید و بگذارید پس از چند روز آن‌ها را شستشو دهید؛ زیرا امکان دارد در لباس و کفش‌های شما میکروب‌های زیادی وجود داشته باشد که باعث انتقال بیماری شود. به این صورت که این میکروب به لباس‌های شما نفوذ کرده و درنتیجه اثر خود را بگذارند.

اشتباهاتی که ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب برساند

ماشین لباسشویی یک دستگاه خانگی ضروری است. این دستگاه نیز یک سرمایه‌گذاری بزرگ مالی است. در اینجا چگونگی اجتناب از اعمالی که ممکن است باعث آسیب به ماشین لباسشویی شود را برای شما آورده‌ایم. امروزه، ماشین‌آلات به‌طور مداوم در حال ارتقاء هستند، ما باید از این دستگاه‌ها مراقبت کنیم که به ما برای انجام کارهای روزمره کمک انجام کنند.

زیپ

زیپ‌های لباس می‌توانند باعث ایجاد آسیب در درام ماشین لباسشویی شما شود. خراش‌های زیپ در درام حتی باعث ایجاد آسیب به پانل شیشه‌ای می‌شود. قبل از انجام یک‌بار شستشو، مطمئن شوید که زبانه‌های زیپ به‌طورکلی به بالا کشیده شده است.

سکه‌ها

وجود سکه در جیب لباس می‌تواند دستگاه لباسشویی شما را تهدید کند. همه لباس‌ها را قبل از ریختن آن‌ها در دستگاه بررسی کنید.

آب سرد

گرچه شستشو با آب سرد موجب صرفه‌جویی در انرژی و کاهش چروک‌خوردگی و محو کردن فیبر طبیعی لباس‌ها می‌شود اما باعث آسیب به دستگاه می‌شود.

لباس‌های خیس

شستن لباس‌های مرطوب در ماشین باعث به وجود آمدن بوی‌های ناخوشایند می‌شود. بارگیری شستشو تمام‌شده را به‌سرعت انجام دهید. هنگامی‌که به هر دلیلی، شما نمی‌توانید بلافاصله لباس را خشک‌کنید، آن را در یک سبد لباس پلاستیکی در یک منطقه تهویه قرار دهید تا خطر بو گرفتن آن کاهش یابد. اگر حتی نمی‌توانید این کار را انجام دهید، درب ماشین لباسشویی را بازکنید.

استفاده بیش‌ازحد از مواد شوینده در لباسشویی

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به خطرات استفاده بیش از حد از مواد شوینده در لباسشویی میپردازد :

با استفاده بیش‌ازحد از مواد شوینده به ماشین لباسشویی نتیجه پاک‌کنندگی بیشتری را دریافت نخواهید کرد. در حقیقت این مسئله فقط ممکن است به کنترل پنل حساس دستگاه شما آسیب برساند. دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا ببینید که چقدر مواد شوینده مناسب برای دستگاه شما است و سپس از آن به‌عنوان یک راهنمای اندازه‌گیری استفاده کنید. به‌خصوص اگر دستگاه شستشوی مدرن با کارایی مدرن داشته باشید. دستورالعمل مقدار مواد شوینده باید دقیقاً دنبال شود. استفاده بیش‌ازحد از مواد شوینده سبب آسیب به لباس و ماشین لباسشویی می‌شود.

برق بیش‌ازحد

افزایش شدید قدرت برق موجب آسیب رساندن به مدار و ذوب اجزای پلاستیکی می‌شود. از تمام لوازم گران‌قیمت با پایین آوردن سطح سیستم برق خود و نصب محافظ‌های برقی حفاظت کنید.

حفاظت از تمام لوازم گران‌قیمت با پایین آوردن سطح سیستم برق خود و نصب محافظ‌های برقی.

بار بیش‌ازحد

پر کردن بیش‌ازحد دستگاه ماشین لباسشویی بالباس‌های کثیف باعث ایجاد سایش بیش‌ازحد در یاطاقان می‌شود. پیشنهادات سازنده در مورد ظرفیت دستگاه را رعایت کنید. ممکن است وسوسه‌انگیز و فوق‌العاده باشد که تمام لباس‌های کثیف را در یک بارگیری شستشو کنید. بارگیری زیاد موجب چروک شدن بیش‌ازحد پارچه می‌شود.

استفاده از پودر شوینده برای شستشو دستی

مواد مخصوص شستشوی دستی معمولاً ایجاد مقادیر زیادی حباب می‌کند و درنتیجه در شستن مواد شوینده به‌سختی انجام می‌شود. ازاین‌رو، حباب‌های اضافی باعث آسیب رساندن به دستگاه می‌شوند و حتی ممکن است کار را متوقف کنند.

تمیز نکردن دستگاه لباسشویی

مهم است بعد از مدتی، بقایای مواد شوینده و سایر آلودگی‌ها را از لوله‌کشی حذف کنید. تمیز کردن دستگاه هر 3 ماه به شما کمک می‌کند تا دستگاه از هرگونه آلودگی پاک شود. تمیز کردن سطح بیرونی و داخلی دستگاه باید انجام شود و نباید از موادی که حاوی الکل هستند برای پاک کردن سطح بیرونی آن استفاده شود. همچنین مراقب باشید از وسایلی که سطح تیز و برنده دارند جهت پاک‌کنندگی به‌کاربرده نشود. در برای پاک کردن سطح داخلی دستگاه لاستیک دور درب را به‌خوبی تمیز کنید. همچنین یک دور شستشو برای دستگاه خود با آب گرم قرار دهید. در قسمت پایینی ماشین لباسشویی معمولاً یک فیلتر قرار دارد که وظیفه این فیلتر جمع‌آوری آلودگی است و می‌توان آن را با فرچه‌های کوچک و مواد شوینده شستشو داد. هنگامی‌که می‌خواهید دستگاه را تمیز کنیم آن را از پریز جدا کنید. در صورت نیاز به تعویض قطعه موردنظر خود از قطعات اصلی استفاده کنید. هنگامی‌که می‌خواهید دستگاه خود را تمیز کنید از پارچه که مرطوب شده باشد و همچنین از صابون استفاده کنید.

استفاده صحیح از برنامه‌های شستشوی دستگاه

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به استفاده صحیح از برنامه شستشو در لباسشویی میپردازد :

اگر شما در حال شستن لباس‌های کودک و یا لباس‌های ظریف هستید، باید تنظیم ملایم را انتخاب کنید. هنگامی‌که شما لباس‌های بسیار روغنی را می‌شویید، باید شستشو پرقدرت را انتخاب کنید. برای بارهای معمولی شستشوی نرمال را به کار ببرید. شستشوی سریع برای لباس‌هایی صورت می‌گیرد که زیاد کثیف نشده باشند.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباس‌شویی شما به‌صورت صحیح تراز نباشد، ارتعاشات ممکن است به آن آسیب برساند و به‌علاوه امکان ایجاد سروصدا وحشتناک نیز وجود دارد درنتیجه لازم است سطح تراز دستگاه را تنظیم کنید. برای جذب لرزش می‌توانید از پایه‌های مناسب مانند تخته سه لایه استفاده کرد.

بعضی از اقلام را نمی‌توان در ماشین لباسشویی شستشو کرد

مانند بالش‌هایی که از جنس فوم می‌باشند همچنین کرک و موی حیوانات نیز می‌تواند تهدیدکننده باشد برای سلامت ماشین لباسشویی و باعث آسیب به دستگاه شود. هر وسیله‌ای که حاوی مواد آتش در آتش گیرنده است از ورود به دستگاه خودداری کنید. وسایل که بسیار بزرگ هستند را ماشین لباسشویی قرار ندهید زیرا باعث آسیب به آن می‌شود.

تمیز کردن پرز گیر خشک‌کن

هنگامی‌که لباس‌های خود را خشک کرده‌اید به‌وسیله دستگاه بخش پرز گیر دستگاه را تمیز کنید. این کار باعث خواهد شد تا خشک‌کن به‌خوبی کارکرده و آسیب نبیند. در مورد قرار گرفتن محل قرار گرفتن پرز گیر نیز باید گفت که در بخش پایینی ماشین لباسشویی قرار دارد و به‌صورت کشویی نیز خارج می‌شود.

نکات اولیه  در استفاده از ماشین لباسشویی

آی.پی امداد در مقاله بزرگترین اشتباه در استفاده از ماشین لباسشویی به نکات اولیه در استفاده از لباسشویی میپردازد :

هر فردی که با دستگاه کار می‌کنند باید با آن آشنایی کامل داشته باشد تا باعث آسیب به دستگاه نشود. به یاد داشته باشید تغییری در سیستم آب‌رسانی و برق‌رسانی دستگاه انجام ندهید. از برقرار بودن سیم اتصال به زمین به دستگاه اطمینان حاصل کنید. هنگامی‌که کارشان با دستگاه به اتمام می‌رسد پریز برق را کشیده و آب را نیز قطع کنید. امکان دارد دستگاه شما پر از آب بشود که در این صورت نیاز است دستگاه را خاموش کرده و با نمایندگی آن تماس حاصل فرمایید.

چک نکردن لوله‌های ورودی و تخلیه

همواره سعی کنید دوره‌های تخلیه و ورودی خود را چک کنید که به‌صورت صحیح و محکم بسته‌شده باشند؛ زیرا باعث نشتی آب می‌شود.

آسیب ماشین لباسشویی با قرار گرفتن آن در دمای صفر درجه

هنگامی‌که این مسئله برای شما اتفاق افتاد. شلنگ‌هایی را که مربوط به تخلیه آب ورودی آب است را بررسی کرده و آن‌ها را جدا کنید. همچنین می‌توانیم ماشین را در حالت خشک‌کن قرار داده باکار کردن آن آب را از آن خارج کنید؛ که برای این فرآیند دقیقه زمان لازم است.

امکان سوختگی در دماهای بالا

اگر از دماهای بسیار بالا استفاده شود امکان آسیب وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب لازم است شیر آب را بسته سپس آب موجود در دستگاه را تخلیه کنید. در مرحله بعد ماشین را خاموش کرده و درنهایت دریچه‌ای که در بخش پایینی ماشین لباسشویی قرار دارد را بیرون آورید. شلنگ تخلیه نیز توسط یک نگه‌دارنده قرارگرفته است می‌توانید آن را از نگه‌دارنده جدا کنید. سپس درپوشی که عایق است را بردارید و آبی که خارج می‌شود را وارد ظرفی مناسب کنید. بار دیگر درپوش عایق را بر سر جای خود قرار داده و شلنگ را به‌درستی جا بزنید. به یاد داشته باشید روکش پمپ باید بااحتیاط از دستگاه جدا شود زیرا احتمال خارج شدن آبی که باقی‌مانده است وجود دارد. بعدازاینکه روکش پمپ را به‌صورت صحیح قراردادید، دریچه‌ی مربوط به سرویس را به‌درستی قرار دهید.

آسیب دیدن ماشین لباسشویی و لباس‌ها

درصورتی‌که شلنگ مخصوص تخلیه در فاضلاب فرو برود. زیرا این احتمال وجود دارد که مکش صورت بگیرد و آب به دستگاه برگشته و موجب آسیب‌دیدگی ماشین لباسشویی و همچنین لباس‌ها خواهد شد.

No votes yet.
Please wait...

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.