پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی چیست ؟ اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه ظرفشویی چیست ؟ چرا پمپ تخلیه ظرفشویی خراب شده است ؟ تست پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ، آموزش تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی و هر آنچه که نیاز است از پمپ تخلیه بدانید را برای شما عزیزان شرح داده ایم .

تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی
تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی

توجه : شما عزیزان برای تعمیر ظرفشویی و یا تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

ماشین ظرفشویی از وسایل پر کاربرد دهه اخیر به شمار می رود ، برای سهولت در استفاده از این وسیله بهتر است با اجزای تشکیل دهنده و کارایی هر یک از قطعات به کار رفته در ماشین ظرفشویی آشنا شوید تا در صورت بروز مشکلات ناشی از هر قسمت عملکرد مناسبی را ارائه دهید ، در ماشین های ظرفشویی آب لازم برای شستشو ظروف کثیف از شیر برقی وارد دستگاه می شود و پس از شستشو آب از طریق پمپ تخلیه به خارج از ماشین هدایت می شود ، گاهی ممکن است مانعی بر سر راه پمپ تخلیه باشد که منجر به عدم خروج اب شود و حتی نشتی اب را به وجود اورد برای حل کردن و جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در این مقاله به کارکرد و مشکلات پمپ تخلیه و همچنین نحوه تست و تعویض این قطعه می پردازیم .

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه قطعه ای است که وظیفه دارد در هنگام شستشوی طروف آب کثیف حاصل از شستن ظرف ها را تخلیه کند و  تا زمانی که عمل تخلیه آب به درستی صورت بپذیرد ، ماشین ظرفشویی از عملکرد مناسبی برخوردار باشد.

پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی بخش مهم و حیاتی ماشین  محسوب می شود به همین دلیل شرکت های سازنده به سلامت این قطعه اهمیت زیادی می دهند ، در صورت بروز مشکل در این قطعه ماشین ظرفشویی روشن نمی شود و یا در حین کارکرد برنامه را متوقف می کند بنابراین این قطعه مرتبا باید از لحاظ سلامت بررسی شود .

عمده  دلیل خرابی این قطعه آن نشتی آب است چرا که اگر آب تخلیه نشود باعث نشتی و خسارت برای کاربر را در پی دارد  .پمپ تخلیه همانطور که از نامش پیداست وظیفه تخلیه آب در زمان مناسب را دارد  .

اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پروانه تخلیه ( جریان اب را از شلنگ تخلیه به بیرون هدایت می کند ) ، کیت تخلیه مغناطیسی ( این قسمت وظیفه باز کردن دریچه تخلیه برای خارج شدن اب را دارد )، دریچه تخلیه ( اب از این ناحیه خارج می شود ، در صورتی که رسوب و بقایای مواد غذایی در این ناحیه موجود باشد از خروج اب جلوگیری می کند بنابراین از تمیز بودن این قسمت اطمینان حاصل کنید ) ، موتور پمپ تخلیه ، شلنگ تخلیه ( در این قسمت نیز نباید رسوبات موجود باشد ، برای تمیز کردن آن را از ماشین ظرفشویی و سینک جدا کنید و تمیز کنید ) ، توپ کنترل پلاستیکی کوچک که در دریچه کنترل تعبیه شده است ( در صورت انسداد مانع از تخلیه اب می شود ) ، کمربند پمپ آب ( در همه ماشین ها این قسمت وجود ندارد ، در صورت خرابی باعث عدم خروج اب از ماشین می شود ، برای دسترسی به کمربند پمپ آب ، پانل پایین را بردارید . کمربند پمپ آب در پایین موتور واقع شده است. اگر کمربند پمپ آب فرسوده یا خراب شده است ، باید آن را تعویض کنید تا مانع خروج اب نشود . )

مشکلات ماشین ظرفشویی که مربوط به پمپ تخلیه است

1) شکستن یا مسدود شدن شلنگ ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح پمپ تخلیه شود .

2) ممکن است موتور پمپ تخلیه به طور کامل از کار افتاده باشد .

3) ممکن است کاسه نمد یا پروانه با مشکل مواجه شده باشد و آب به درون پمپ تخلیه آب نفوذ کرده باشد .

4) انباشته شدن رسوبات  و جرم نیز می‌تواند یکی از دلایل عدم تخلیه آب توسط پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی باشد .

انواع پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه مغناطیسی ، پمپ تخلیه پروانه ای ، پمپ تخلیه حرارتی

چرا پمپ تخلیه ظرفشویی خراب شده است ؟

خراب شدن پمپ تخلیه به دو صورت است یا خرابی در قسمت مکانیکی و یا الکتریکی می باشد ، در صورتی که خرابی مکانیکی باشد ما با سوراخ شدن لوله ، مسدود شدن فیلتر به دلیل انباشته شدن مواد غذایی روی ظروف کثیف و بقایای پودر شستشو مواجه هستیم  و یا خراب شدن قطعات پمپ ، در این صورت باید مورد خراب شده را شناسایی کرد و آن را تعمیر یا تعویض نمود تا عملکرد پمپ تخلیه تصحیح شود .

خرابی در قسمت الکتریکی به این صورت است که یا برق رسانی به پمپ تخلیه  دچار مشکل است یا اینکه بوبین پمپ تخلیه سوخته باشد ، برای اطمینان حاصل کردن برق به دو سر بوبین را به وسیله اهم متر اندازه گیری کنیم .

تست پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

 • حوضچه را به حالت اول خود برگردانيد . در اين حالت تعويض و يا تعمير پمپ آب و پمپ اصلی و اجزای ديگر بهتر قابل دسترسی ميباشند
 • پمپ تخليه كه از نوع موتورهای القايی با رتور آهنربای دائم
  و از نوع سه خار ميباشد را مشاهده مي كنيد . برای باز كردن پمپ تخليه آنرا
  حدود 45 درجه در جهت عکس حركت عقربه های ساعت بچرخانيد تا خارها
  آزاد شوند .
 • پس از آزاد شدن خارها ، پمپ تخليه را از قاب روی پروانه آن جدا كنيد .
 • پمپ مغناطيسی سه خار ، پروانه پمپ و واشر آب بندی به خوبي ديده ميشوند . از آنجا كه اين پمپ ها در سه نقطه به وسيله خار محکم مي شوند ، به آنها پمپ های سه خار مي گويند . پمپ های چهار خار ، هشت خار و سه پيچ نيز وجود دارند .
 • با يک اهم متر ، مقدار مقاومت سيم پيچی اين پمپ مغناطيسی را اندازه می گيريم كه اهم متر 257 اهم را نشان مي دهد و نشانه سالم بودن سيم پيچی
  پمپ است .

تعمیرات پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه با استفاده از یک پروانه ، آب را از طریق شلنگ تخلیه خارج می کند . اگر موتور پمپ تخلیه کار نکند ، آب ماشین ظرفشویی تخلیه نخواهد شد . برای تعیین اینکه آیا پمپ تخلیه معیوب است ، موتور پمپ را به طور مداوم با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید ، اگر موتور تداوم عملکرد ندارد ، یا اگر انرژی را می گیرد اما روشن نمی شود ، پمپ تخلیه را تعویض کنید . پمپ های تخلیه قابل تعمیر نیستند – اگر پمپ تخلیه معیوب باشد ، باید آن را تعویض کنید.

از وسایل مورد نیاز برای تعمیرات می توان به پیچ گوشتی ، انبر دست ، دم باریک و دستکش مخصوص کار اشاره کرد .

برای شروع کار تعمیرات آب موجود در قفسه شستشو را خالی کنید و با دستمال خشک کنید ، برای انجام تعمیرات از فردی برای جدا سازی بدنه و حرکت دادن آن کمک بگیرید و دستکش را برای محافظت و ایمنی به دست کنید .

تعمیر لوازم خانگی می تواند با خطرناک باشد . حتما از ابزار مناسب و ایمنی برای تعمیرات استفاده کنید و دستورالعمل را مرحله به مرحله اجرا کنید ، قبل از اینکه مطمئن نشده اید که کاملا دستورالعمل را فهمیده اید و توانایی انجام آن را دارید ، دست به کار نشوید . بعضی از تعمیرات فقط باید توسط یک تکنسین دارای صلاحیت انجام شوند بنابراین در این صورت از دست کاری دستگاه خودداری کنید .

1) برق دستگاه را با جدا کردن دو شاخه ماشین  از پریز قطع کنید .

2) با يک پيچ گوشتی دوسو، بست مخصوص را به صورت كشويی باز كنيد تا پمپ از حوضچه آب جدا شود

3) بست مخصوص را مشاهده ميكنيد كه دنده های آن از هم باز شده و آماده آن است كه بعد از اتمام كار با فشار كمی قفل شود .

4) بست مخصوص محکم كننده شيلنگ خروجی پمپ تخليه را نيز مانند نمونه قبلی باز كنيد تا شيلنگ از پمپ جدا شود

5) پمپ تخليه را به طرف پايين بکشيد تا از شيلنگ رابط حوضچه آب جدا شود

6) برای باز كردن قاب روی پروانه پمپ ، ابتدا خار محکم كننده آن را آزاد كنيد تا بتوانيد قاب را به راحتی بچرخانيد

7) قاب روی پروانـه را در جهت حركت عقربه های ساعت بچرخانيد تا از بدنه جدا شود .

8) پس از جدا شدن قاب روی پروانه از بدنه پمپ تخليه ، آن را از جای خود برداريد. در اين حالت پروانه و اورينگ آب بندی به خوبی ديده مي شوند .

9) اورينگ (واشر لاستيکی آب بندی) را از جای خود برداريد و آن را مورد بررسی قرار دهيد كه وسيدگی يا فشردگی شديد نداشته باشد . در غير اين صورت حتما آن را تعويض كنيد .

برای تعویض از قطعه اورجینال و با کیفیت استفاده کنید تا هزینه های تعمیرات به هدر نرود . پس از تعویض قطعه مراحل را کامل کنید و برق را وصل کنید و کاکرد ماشین را شروع کنید .

آموزش تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

در بیشتر ماشین های ظرفشویی خانگی از سیستم پروانه ای تشکیل شده است . این دو پروانه در بالا و پایین ماشین قرار گرفته است ، باله بالا به باله شست شو و باله پایین به باله تخلیه معروف است . پروانه در ظرشویی ها به شکل باد بزنی است این باعث میشود که اب به صورت بارانی است . پروانه ها وظیفه هدایت آب به سمت تخلیه را ندارند . مشکل  اصلی که برای این پروانه ها پیش می آید موادغذایی و مواد شوینده در پروانه ها گیر کرده و باعث افت فشار آب در دستگاه میشود . علاوه بر پروانه پمپ تخلیه با واشر ویک حلقه O شکل تشکیل شده است که باید پس از مدتی تعویض گردد .

امیدواریم از مقاله پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بهره برده باشید ، همچنین شما عزیزان میتوانید برای ارتباط با نمایندگی تعمیرات ظرفشویی سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی آاگ ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی ال جی ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی دوو ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی ایندزیت ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی کنوود ، نمایندگی تعمیرات ظرفشویی فریجیدر کلیک نمایید .

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.