logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

فاصله استاندارد هود با اجاق گاز

فاصله استاندارد هود با اجاق گاز
فاصله استاندارد هود با اجاق گاز
زمان مطالعه: 3 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله فاصله استاندارد هود با اجاق گاز به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

فاصله استاندارد هود با اجاق گاز نکته ای است که در هنگام طراحی آشپزخانه و نصب اجاق و هود باید به آن توجه شود. هود و اجاق گاز دو عضو جدانشدنی در آشپزخانه هستند که باید در فاصله استانداردی نسبت به یکدیگر نصب شوند. متاسفانه عده زیادی از افراد به فاصله بین هود و اجاق گاز توجه نمی کنند. نصب این دو وسیله خانگی در آشپزخانه به صورت غیراستاندارد باعث می شود تا کارایی هود مورد توجه قرار نگیرد و مشکلاتی را حین استفاده به وجود آورد. به همین علت ما در ابن مطلب به بیان اینکه فاصله بین هود و اجاق گاز چقدر باید باشد و نکات فاصله استاندارد هود توکار تا گاز، فاصله استاندارد هود مخفی تا گاز و … که باید مورد توجه قرار بگیرد، می پردازیم.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد فاصله استاندارد هود با اجاق گاز می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرگاه مجاز آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

اهمیت رعایت نکات فاصله استاندارد هود از گاز چیست؟

فاصله استاندارد از اجاق گاز تا هود یکی از مهمترین فاکتورهایی است که می تواند در زمینه بیشترین بازدهی استفاده از هود موثر واقع شود. اما برخی از مصرف کنندگان به ارتفاع هود از سطح گاز اهمیتی نمی دهند. در حالی که این موضوع می تواند بر روی کارکرد صحیح هود تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به طور کلی رعایت کردن فاصله استاندارد هود با اجاق گاز می تواند باعث بروز مشکلات و اختلالات زیادی برای دستگاه و سلامت افراد شود. از این رو چنانچه به تازگی هود خود را خریداری کرده اید، بهتر است به هنگام نصب دستگاه خود، فاصله اجاق گاز تا هود را حتما مدنظر قرار دهید تا از بروز هرگونه مشکل به هنگام کارکرد هود و اجاق گازتان جلوگیری شود.

عدم توجه به فاصله استاندارد هود با اجاق گاز باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

برخی از افراد بر این باورند که نیازی به رعایت نکات ارتفاع هود از سطح گاز نیست؛ زیرا مشکل خاصی در صورت عدم رعایت فاصله استاندارد با اجاق گاز ایجاد نمی شود. اما بهتر است بدانید که اگر فاصله استاندارد بین هود و اجاق گاز رعایت نشود، ممکن است بعد از مدتی با خراب شدن هود آشپزخانه خود مواجه شوید که عبارتند از:

 • ممکن است در صورت عدم رعایت فاصله، آتش سوزی رخ دهد.
 • ایمنی فردی که در حال آشپزی است به خطر می افتد.
 • توانایی هود برای از بین بردن بوی نامناسب غذا کم می شود.
 • هود قادر به حذف ناخالصی ها در فضای آشپزخانه نمی باشد.
 • چربی در فضای اطراف پخش شده و باعث کثیف شدن کابینت ها می شود.
 • در صورتی که فاصله میان اجاق گاز و هود مناسب نباشد، اکسید نیتروژنی که بعد از روشن کردن هود ایجاد می شود، در هوا پراکنده شده و باعث بروز بیماری های تنفسی خطرناک می شود.
 • پخش شدن گازهای سمی که به دلیلی روشن شدن اجاق در هوا پخش می شود، اگر به درستی توسط هود جذب نشود، باعث بروز بیماری هایی چون سرطان نیز می شود.

فاصله استاندارد انواع هود با اجاق گاز چقدر است؟

برای اینکه بخواهید از عملکرد صحیح هود و اجاق گاز بهره مند شوید، بهتر است هود با اجاق گاز را در فاصله مناسب نصب کنید. فاصله استاندارد هود تا گاز در اغلب موارد، 60 تا 80 سانتی متر است. البته باید در هنگام نصب علاوه بر فاصله بین هود و اجاق گاز، به نکات دیگری چون نوع هود، نوع گاز، عرض و طول آن هود و گاز توجه کنید تا بتوانید نصب دقیقی را داشته باشید.

فاصله مناسب هود با اجاق گاز

نصب هود ممکن است کمی سخت باشد؛ زیرا ممکن است افرادی که سر رشته ای در این حرفه ندارند، نتوانند هود را به صورت تراز شده در بیاورند. این موجب می شود تا در عملکرد دستگاه اختلالاتی ایجاد شود. البته باید به این نکته توجه کنید که مدل هود در حین نصب بسیار حائز اهمیت است. برای مثال اگر هود شما از نوع شومینه ای باشد، آن را در ارتفاع 70 سانتی متری از اجاق گاز نصب می کنند. فاصله استاندارد از اجاق گاز تا هود عبارت است از:

 • فاصله استاندارد هود مخفی با گاز باید 65 سانتی متر باشد.
 • مقدار فاصله استاندارد هود مورب با اجاق گاز باید 60 سانتی متر باشد.
 • فاصله مناسب هود شومینه ای با اجاق گاز حدوداً 70 سانتی متر باید باشد.

چه عواملی هنگام محاسبه فاصله اجاق گاز تا هود باید در نظر گرفته شود؟

اگرچه فاصله استاندارد هود با اجاق گاز بین 60 تا 80 سانتی متر است، اما در هنگام تعیین فاصله بین هود و اجاق گاز باید به پارامترهای دیگری نیز توجه شود. چند مورد از عواملی که حین تعیین فاصله نصب هود تا گاز باید رعایت شود، عبارت است از:

مدل هود:

 • امروزه هودها در مدل های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. هود توکار، هود روکار، هود مخفی، هود گنبدی، هود T شکل و … چند نمونه از هودهای موجود در بازار هستند. شما باید قبل از نصب به مدل هود خود توجه کرده و بهترین فاصله هود تا گاز را در نظر بگیرید.

نصب هود براساس مدل آن

حجم آشپزخانه:

 • حجم و ابعاد آشپزخانه از جمله نکاتی است که در هنگام تعیین فاصله استاندارد هود از اجاق گاز باید به آن توجه شود. ممکن است ارتفاع آشپزخانه کوچک بوده و شرایط مناسب برای نصب هود و اجاق گاز را نداشته باشد. در چنین شرایطی توصیه می شود از کارشناسانی که در این حوزه در حال فعالیت هستند، کمک بگیرید.

نصب هود براساس حجم آشپزخانه

قدرت هود:

 • قدرت هود عامل دیگری است که در تعیین فاصله استاندارد از اجاق گاز تا هود نقش دارد. در مواقعی به دلیل پایین بودن قدرت هود، آن را در فاصله کمتری از اجاق گاز نصب می کنند تا بتوانند از عملکرد صحیح هود در آشپزخانه بهره مند شوند.

قدرت مکش هود آشپزخانه

چگونه می توانیم هود و اجاق گاز را در فاصله دقیقی نصب کنیم؟

در مطلب فوق به معرفی فاصله استاندارد هود با اجاق گاز پرداختیم و گفتیم در اغلب موارد، هود باید در فاصله 60 تا 80 سانتی متری از اجاق گاز نصب شود. نصب هود در فاصله غیراستاندارد از اجاق گاز از عواملی است که موجب بروز بیماری هایی چون سرطان، مشکلات تنفسی، کثیف و چرب شدن کابینت ها و … می شود. بنابراین توصیه می شود به فاصله نصب هود تا گاز توجه کنید.

آی پی امداد تعمیرگاهی مجاز و معتبر است که نصب و تعمیرات انواع لوازم خانگی را با دقت بالایی و با کیفیت بالایی انجام می دهد. در صورتی که قادر به رعایت ارتفاع هود از سطح گاز نیستید، توصیه می شود از تکنسین شرکت آی پی امداد کمک بگیرید. آی پی امداد تعمیرگاه مجازی است که نصب و تعمیرات لوازم خانگی را در محل و طی زمان کوتاهی انجام می دهد. بنابراین شما می توانید با خیال راحت به این مجموعه معتبر مراجعه کنید و درخواست تعمیر و رفع عیب هود یا تعمیر اجاق گاز خود را با کمترین هزینه ثبت نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
اینستاگرام آی پی امداد