021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز

علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز
علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

خرابی ترموکوپل اجاق گاز در روند عملکرد اجاق گاز اهمیت بسیاری دارد، ترموکوپل را میتوان یک مولد جریان الکتریکی دانست، که از این خاصیت ترموکوپل در شیر کنترل های اجاق گاز استفاده میشود.ترموکوپل وسیله ای ضروری از نظر ایمنی اجاق گاز محسوب میشود چون زمانی که اجاق گاز روشن است و گاز قطع شده و مجددا وصل میشود، این ترموکوپل است که از تجمع گاز و در نتیجه آتش سوزی جلوگیری میکند،با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز و راهکارهای برطرف کردن آن بپردازیم.

کاربران گرامی با توجه به خطرناک بودن مشکلات مربوط به اجاق گاز در صورت مشاهده بروز خرابی ترموکوپل اجاق گاز خود میتوانید از تعمیرکاران با تجربه آی پی امداد کمک بگیرید.

نحوه کارکرد ترموکوپل و اهمیت آن در اجاق گاز

اجاق گاز یکی از وسایل مهم آشپزخانه است که قطعا خرابی و یا نقص در کارکرد هر یک از اجزای آن میتواند برای هر فرد ناخوشایند باشد،اما نحو کارکرد ترموکوپل و اهمیت آن در اجاق گاز از اصلی ترین مسائل در کیفیت یک اجاق گاز و رضایت مصرف کننده از آن میباشد.

 • ترموکوپل قطعه ای است که در کنار شعله های گاز قرار دارد.
 • در بعضی از مدل های اجاق گاز باید حدود 20 ثانیه شعله را به سمت پایین نگه دارید تا ترموکوپل گرم و آماده کار گردد.
 • قسمت های داخلی ترموکوپل معمولا از آلیاژی ساخته شده است که میتواند در برابر حرارت 200 درجه حدود چند میلی وات برق تولید کند و شعله گاز را روشن کند.
 • اهمیت وجود ترموکوپل در اجاق گاز ها از لحظه ی تولید برق تا روشن ماندن شعله در انتهای کار میباشد.

علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بعد از اینکه اقدام به روشن کردن اجاق گاز میکنید بعد از چند ثانیه شعله اجاق گاز خاموش میشود، اولین موردی که در این مواقع باید بررسی شود ترموکوپل است که در ادامه به بررسی این موضوع که علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز چیست میپردازیم:

 • همانطور که گفتیم ترموکوپل با ایجاد جریان الکتریکی باعث روشن شدن و روشن ماندن در اجاق گاز میشود،گاهی نگه داشتن طولانی تر از زمان لازم باعث به اصطلاح هرز شدن لایه قسمت داخلی ترموکوپل میشود.
 • کم بودن فشار گاز و نرسیدن حرارت لازم به ترموکوپل از علل صحیح کار کردن ترموکوپل است.
 • اگرشما از آن دسته افرادی هستید که به میزان زیادی از اجاق گاز خود استفاده میکنید،خرابی ترموکوپل میتواند در پی حرارت بالا ایجاد شود.
 • گاهی کثیف بودن اجاق گاز و یا مسدود شدن قسمت پایینی ترموکوپل باعث خرابی و عدم کارکرد صحیح آن میشود.
 • ممکن است ترموکوپل ها در زمان نصب یا راه اندازی اجاق گاز نیز دچار مشکل شوند.
 • ممکن است خرابی ترموکوپل به دنبال اتصالی آن ایجاد شود.

چطور متوجه خرابی ترموکوپل اجاق گاز خود شویم؟

در قدم اول با نگاه کردن به ترموکوپل میتوان از سالم بودن فیزیکی و ظاهری اجزای آن مثل عدم سوختگی و یا آب شدگی قطعات آن اطمینان حاصل کرد، اما زمانی که در ظاهر همه چیز به طور عادی است، چطور متوجه خرابی ترموکوپل اجاق گاز خود شویم؟

 • اگر محل اتصال ترموکوپل سوخته باشد نشانه خرابی ترموکوپل ما است.
 • اگر بعد خاموش شدن شعله به دلیل عوامل بیرونی مثل سر رفتن غذا و یا ورزش باد جریان گاز قطع نشد متوجه میشویم ترموکوپل اجاق گاز ما خراب است.
 • حس کردن بوی گاز بعد از خاموش کردن گازاز دیگر راه هایی است که به ما کمک میکند متوجه کارکرد صحیح یا ناصحیح ترموکوپل اجاق گاز خود شویم.

راهکارهای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

راهکارهای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز زمانی که این مشکل سطحی و در اثر عوامل ساده ای باشند به راحتی قابل انجام است،قطعا تعمیر یک قطعه در زمان مناسب بهتر از تعویض آن بوده و از نظر هزینه تمیر کردن میتواند به نفع شما باشد.در نظر داشته باشید با توجه به سروکار داشتن این وسیله با گاز بهتر است تعمیرات توسط یک فرد آشنا و ماهر انجام گردد و تمامی نکات ایمنی نیز رعایت گردد.

 • قدم اول برای تعمیر ترموکوبل اجاق گاز یافتن محل دقیق آن و پیدا کردن مشکل است.
 • به این منظور باید جریان گاز را قطع کرده و سیم برق اجاق گاز را نیز از دوشاخه جدا کنیم.
 • سپس پیچ مشعل ها را به منظور دسترسی به ترموکوپل باز میکنیم.
 • پس از برداشتن صفحه ترموکوپل معیوب را برداشته و در صورت نیاز به تعویض برای تعویض آن اقدام میکنیم.

نتیجه گیری از خرابی ترموکوپل اجاق گاز

اجاق گاز نیز مانند سایر لوازم خانگی نیاز به رسیدگی و تعمیر به موقع قطعات دارد، گاهی رسیدگی به معنای استفاده صحیح و اصولی از یک وسیله و شرایط مناسب نگه داری و تمیز کردن به موقع آن است که مانع بروز مشکلات و خرابی خیلی از قطعات میگردد، اما زمانی نیز وجود دارد که یک قطعه به دنبال استفاده طولانی و تمام شدن عمر مفید آن قطعه خراب میشود.

در این شرایط راهی به جز تعویض قطعه معیوب باقی نمیماند. در این زمان شما نیاز به کمک گرفتن از یک فرد با تجربه در این زمینه دارید که با دانش و رعایت نکات ایمنی در جهت تعویض ترموکوپل خراب شده اقدام نماید،اگر شما نیز با مشکل خراب یترموکوپل اجاق گاز خود مواجه هستید و این قطعه در اجاق گاز شما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد میتوانید از تعمیرکاران ماهر آی پی امداد برای تعمیر اجاق گاز در محل خود کمک بگیرید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست