علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

علت سر و صدا و سوت کشیدن ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از مشکلات و شکایت‌های رایج اغلب کاربران ماشین ظرفشویی این است که چرا ماشین ظرفشویی در حین کار سوت می‌کشد و صدا زیادی از خود تولید می‌کند؟ بهتر است بدانید تولید صدای سوت از ماشین ظرفشویی غیرطبیعی است و نشانه وجود مشکلی در دستگاه است. شما باید هنگام شنیدن این صدا در ماشین ظرفشویی، سریعاً علت سر و صدای ماشین ظرفشویی را شناسایی و برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.

شما باید در هنگام شنیدن صدای زیاد از ماشین ظرفشویی، قطعات مختلف درون آن را بررسی کنید و مشکلات موجود در آن قطعات را رفع نمایید. اگر به دنبال کسب اطلاعات مفیدی در مورد علت سر و صدای ماشین ظرفشویی و نحوه رفع مشکل آن هستید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید. این مطلب توسط نمایندگی مجاز تعمیرات ماشین ظرفشویی، آی.پی امداد برای افزایش آگاهی کاربران ماشین ظرفشویی در مورد علت سر و صدای ماشین ظرفشویی و روش‌های رفع سوت کشیدن ماشین ظرفشویی نوشته ‌شده است.

توجه: آی.پی امداد، تعمیرگاه لوازم خانگی در تهران، کلیه خدمات تعمیرات ماشین های ظرفشویی برندهای مختلف را ارائه می دهد. برای تعمیر ظرفشویی مورد نظر خود کلیک نمایید:

خراب شدن پمپ تخلیه در علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی در برخی از موارد به دلیل خراب شدن و گیر کردن اجسام خارجی در پمپ تخلیه است. این قطعه در ماشین ظرفشویی بسیار مهم است و باعث خروج آب کثیف و آلوده از ماشین ظرفشویی در ابتدا و انتها کار می‌شود. معمولاً در صورتی‌ که سوت کشیدن ماشین ظرفشویی در ابتدا کار ایجاد شود، به دلایل زیر مرتبط است:

  • گیرکردن شیشه‌های کوچک یا هر جسم دیگری در پمپ تخلیه: اگر علت سر و صدای ماشین ظرفشویی به دلیل وجود جسم خارجی در آن باشد، شما باید محفظه پمپ تخلیه را بررسی کنید و اجسام موجود در آن را خارج نمایید. چون این اجسام به پروانه پمپ گیر کرده و باعث تولید صداهای زیادی در ماشین ظرفشویی می‌شوند.
  • خراب شدن پمپ تخلیه: اگر درون محفظه پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی اجسام خارجی وجود نداشت، به ‌احتمال ‌زیاد خراب شدن پمپ تخلیه علت سر و صدای ماشین ظرفشویی است. شما برای رفع این مشکل باید پمپ تخلیه قدیمی را درآورده و پمپ جدیدی را جایگزین پمپ قبلی نمایید. اگر اطلاعات کافی درباره روش عوض کردن پمپ تخلیه ندارید، بهتر است از انجام این کار خود داری کنید و عوض کردن آن را به تعمیرکاران آی.پی امداد بسپارید.

خراب شدن بازوی اسپری در علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

اگر علت سر و صدای ماشین ظرفشویی به دلیل خراب شدن پمپ تخلیه نبود، دومین قطعه‌ای که باید بررسی کنید، بازوی اسپری موجود در دستگاه است. ساییده شدن و برخورد کردن بازوی اسپری با اجسام دیگر ممکن است باعث تولید صداهای غیرطبیعی در ماشین ظرفشویی شود. شما می‌توانید برای تشخیص خراب بودن یا سالم بودن بازوی اسپری، آن را با دستانتان بچرخانید. در صورتی ‌که بازوی اسپری به ‌راحتی چرخیده شود، مشکلی در آن وجود ندارد و سالم است اما اگر در چرخش بازوی اسپری ماشین ظرفشویی مشکلی وجود داشته باشد، باید آن را چک کرده و تعمیر یا تعویض نمایید.

خراب شدن یاتاقان در علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

یاتاقان، حلقه‌ای در ماشین ظرفشویی است که جنس آن از پلاستیک بوده و درون آن بازوی اسپری و بازوی شستشو قرار دارد. علت سر و صدای ماشین ظرفشویی در برخی از موارد به دلیل ساییده شدن این حلقه پلاستیکی است. شما برای تشخیص سالم بودن این قطعه نیز باید بازوی اسپری را بچرخانید و چرخش آزادانه در آن را بررسی نمایید.

علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی
علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی

خراب شدن بازوی آبپاش در علت سر و صدا و سوت کشیدن ماشین ظرفشویی

نقش بازوی آبپاش در ماشین ظرفشویی، پراکنده کردن آب بر روی ظرف‌ها در حین شستشو است. اگر علت سر و صدای ماشین ظرفشویی به دلایل بالا نبود، ممکن است بازوی آبپاش در دستگاه دچار مشکل شده باشد که در حین حرکت به ظروف موجود در دستگاه گیر می‌کند یا از جای خود لق شده باشد. شما برای بررسی این قطعه باید حرکات آن را بررسی کنید و از محکم بودن آن در جایش مطمئن شوید.

نتیجه گیری از علت سر و صدا و سوت کشیدن ماشین ظرفشویی

در متن بالا علت سر و صدای ماشین ظرفشویی و نحوه رفع سوت کشیدن آن را برای شما شرح دادیم. به‌ طور کلی، می‌توان گفت سوت کشیدن در ماشین ظرفشویی یا به دلیل گیر کردن خرده ‌شیشه و اجسام دیگر در قطعات آن ایجاد می‌شود یا به دلیل خراب شدن قطعاتی مانند پمپ تخلیه، بازوی اسپری، آبپاش و... است.

در صورتی‌ که تولید صدا در ماشین ظرفشویی به دلیل وجود اجسام خارجی در آن بود، شما به ‌راحتی می‌توانید با داشتن اطلاعات در این زمینه، اجسام از دستگاه خارج کرده و مشکل آن را رفع نمایید اما اگر خراب شدن قطعه باعث ایجاد صدا سوت در ماشین ظرفشویی باشد، بهتر است در صورتی‌ که اطلاعات کافی در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی ندارید، از تعویض قطعات جلوگیری کرده و تعویض آن را به تعمیرکاران نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی بسپارید.

اگر در تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید در هنگام شنیدن صداهای سوت مانند و یا هر صدای غیرطبیعی دیگر در ماشین ظرفشویی خود با آی.پی امداد، نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی در تهران، تماس بگیرید و مشکل دستگاه خود را در کوتاه‌ترین زمان و در محل و منزلتان برطرف نمایید. لازم به ذکر است تعمیرکاران آی.پی امداد در هنگام مراجعه به منزل شما، با توجه به برند دستگاهتان با تجهیزات کامل به منزل شما مراجعه می‌کنند و در صورتی‌ که علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی  به دلیل خراب شدن قطعه بود و تنها با تعویض قطعه قابل‌حل باشد، قطعه مورد نظر را با قطعات اصل و فابریک و قیمت مناسب تعویض می‌نمایند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
پیشگیری از ویروس کرونا