logo logo تعمیرات تلویزیون با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون
علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون
زمان مطالعه: 8 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون حتی با وجود پیشرفت های چشمگیر در حوزه طراحی و به کارگیری فناوری های متعدد، همچنان یکی از مشکلاتی است که برخی کاربران از وجود آن احساس نارضایتی می کنند. خاموش شدن تلویزیون به صورت اتفاقی و ناگهانی چندان مشکل رایجی به شمار نمی آید. اما امکان مواجه شدن با این مشکل در برخی از تلویزیون های سامسونگ، الجی، اسنوا، سونی، پاناسونیک و تمامی برندهای دیگر، وجود دارد. در صورتی که تلویزیون بدون دخالت و اراده کاربران، خاموش شود، عیب یابی و بررسی دستگاه توسط کارشناسان برای تعیین مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری ضروری است. در ادامه این مقاله از آی پی امداد به بررسی دلایل خاموشی مکرر تلویزیون می پردازیم.

کاربران گرامی، در صورت وجود ر گونه سوال در زمینه علت خاموشی ناگهانی تلویزیون می توانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ از کارشناسان آی پی امداد پرسش نمایید.

چرا تلویزیون به صورت ناگهانی خاموش میشود؟

مهمترین نکاتی که باعت خاموشی های ناگهانی و مکرر تلوزیون می شوند، به شرح زیر است:

 • این نکته را فراموش نکنید که تنظیم تایمر خاموشی از ساده ترین دلایل خاموشی ناگهانی تلویزیون است.
 • با فعال کردن حالت SLEEP TIMER می توانید تایمر از پیش تعیین شده برای خاموشی تلویزیون در یک ساعت مشخص را غیرفعال کنید.
 • برای این کار پس از فشردن دکمه MENU و رفتن به گزینه TIME، می توانید در بخش TV TIMER، نسبت به خاموش کردن TIMER اقدام کنید.
 • عدم اتصال مناسب تلویزیون به برق (به صورت مستقیم یا از طریق سیم سیار) از دیگر مواردی است که می تواند باعث خاموشی ناگهان نمایشگر خانگی گردد.
 • در صورتی که از نمایشگر خانگی به عنوان رایانه استفاده می کنید و پس از خاموش کردن تلویزیون، شاهد چراغ چشمک زن هستید، با اعمال تنظیمات مجدد MASTER RESET یا FACTORY RESET، می توانید این مشکل را برطرف کنید.
 • خاموش شدن اتفاقی تلویزیون در برخی از دستگاه های نمایشگر از جمله سامسونگ به علت عدم به روز رسانی نرم افزار رخ می دهد.
 • نصب و راه اندازی تلویزیون به صورت نامناسب میتواند مشکلات اینچنینی بوجود بیاورد.
 • به روز رسانی نرم افزار باعث رفع این مشکل و جلوگیری از آسیب دیدگی تلویزیون بر اثر خاموش شدن های مکرر می شود.

برای انجام به روزرسانی نرم افزار تلویزیون، تنها به 30 دقیقه زمان نیاز دارید.

 • غیر فعال کردن تنظیمات Power On with Mobile یکی دیگر از ساده ترین روش های رفع مشکل خاموشی تلویزیون به صورت ناگهانی است.
 • در صورتی که تلویزیون شما توسط گوشی های هوشمند و از راه دور کنترل می شود، با غیر فعال کردن این گزینه می توانید مشکل ایجاد شده را برطرف کنید.
 • اتصال انواع کابل یا فلش مموری به دستگاه در صورت ویروسی بودن می تواند از جمله علت های مهم خاموشی ناگهانی تلویزیون باشد.

بررسی 3 دلیل خاموش شدن اتفاقی تلوزیون

در صورت بررسی دلایل خاموش شدن ناگهانی تلوزیون توسط کاربر یا تکنسین های مربوطه، می توان با نگاهی به ساده ترین مشکلات یا حتی موضوعات بی اهمیت، شاهد رفع این اختلال در دستگاه بود. به همین علت باید پیش از آغاز مراحل بررسی مشکلات تلویزیون در حالتی که به صورت اتفاقی خاموش میشود می پردازیم، از تمامی احتمالاتی که باعث ایجاد این مشکل می شوند، اطلاع حاصل نمایید. اگر تلویزیون شما به صورت متناوب روشن یا خاموش، خاموش، می شود، باید در مرحله نخست، تمامی اتصالات برق را به دقت مورد بررسی قرار دهید. 3 دلیل خاموشی اتفاقی تلویزیون به شرح زیر می باشد:

 1. خرابی cpu
 2. خرابی ic
 3. اشکال در محافظ برق

خرابی cpu از دلایل اصلی خاموش شدن اتفاقی تلویزیون

خرابی cpu از دلایل اصی خاموش شدن اتفاقی تلویزیون به شرح زیر است:

 • بررسی دلایل  مهم ترین اقدامی است که باید در صورت خاموشی غیر منتظره تلویزیون نسبت به پیاده سازی آن حساسیت به خرج دهید.
 • خرابی Cpu از جمله مشکلاتی است که در صورت برطرف کردن آن، می توان شاهد متوقف شدن خاموشی دستگاه بود.
 • تعویض یا تعمیر Cpu بر اساس نظر کارشناس تعمیرات تلویزیون انجام می گیرد.
 • با برطرف کردن مشکلاتی نظیر نوسانات برق به طور کلی می توان از خاموش شدن اتفاقی دستگاه تلویزیون پیشگیری کرد.

خرابی cpu از دلایل اصی خاموش شدن اتفاقی تلویزیون

اشکال در ic علت خاموش شدن مکرر تلوزیون

اشکال در ic علت دیگری از خاموش شدن های مکرر تلوزیون به شرح زیر است:

 • خرابی قطعه ic برد پاور از جمله دلایل مهمی است که می تواند باعث قطع جریان برق تلویزیون و در نتیجه خاموشی نمایشگر شود.
 • کارشناسان تعمیر تلویزیون به منظور اطمینان از عدم خرابی مجدد این قطعه، اقدام به تعویض خازن های IC که در اطراف آن وجود دارد، می کنند.

اشکال در ic علت دیگری از خاموش شدن های مکرر تلوزیون

ایراد در محافط برق از علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

اشکال در محافط برق از دلایل خاموش شدن اتفاقی تلویزیون به شرح زیر است:

 1. محافظ برق خود را خاموش کنید. محافظ برق معیوب می تواند باعث قطع جریان برق شود و یا عدم تأمین انرژی کافی برای راه اندازی تلویزیون گردد.
 2. برای بررسی اینکه آیا این مورد وجود دارد، تلویزیون را مستقیماً به پریز دیواری خود وصل کنید.
 3. اگر تلویزیون کار می کند، باید اقدام به تعویض محافظ برق نمایید.
 4. ریموت ها را تست کنید. ممکن است که دکمه روشن / خاموش تلویزیون (از راه دور) دستگاه شما گیر کرده باشد، که سیگنال هایی ثابت را برای روشن یا خاموش کردن تلویزیون ارسال می کند.
 5. برای تعیین اینکه آیا این مشکل وجود دارد یا خیر، می توان با خارج کردن باتری های کنترل یا خاموش کردن گوشی هومشند (به عنوان ریموت) شاهد نتیجه نهایی بود.

راهنمای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی تلوزیون

در بخش راهنمای رفع علت خاموش شدن ناگهانی تلوزیون می توان به یک نکته بسیار مهم یعنی ارتباط با کارشناس تعمیر تلویزیون به منظور پیشگیری از خسارات احتمالی در دستگاه اشاره کرد. البته که در صورت عیب یابی دقیق و فنی مشکل خاموش شدن اتفاقی نمایشگر تلویزیون، توسط کاربر دیگر نیازی به بررسی دستگاه توسط کارشناس تعمیرات احساس نخواهد شد.

 • تلویزیون های قدیمی در صورت وجود مشکلات سخت افزاری به صورت ناگهانی خاموش می شوند.
 • بنابراین تغییر تنظیمات یا دستگاه های جانبی متصل به تلویزیون نمی تواند مشکل ایجاد شده را رفع کند.
 • پس از انجام بررسی های ابتدایی، چک کردن منبع تغذیه تلویزیون نیز می تواند به شما در عیب یابی کمک کند.
 • بررسی نمایید که آیا سیم تلویزیون به طور ایمن به دیوار وصل شده است؟
 • اتصال شل باعث خاموش شدن غیرمنتظره تلویزیون شما می شود و همچنین کابل منبع تغذیه فرسوده نیز در ایجاد این مشکل دخالت دارد.
 • اگر متوجه سیم های فرسوده یا خرابی سیم برق تلویزیون خود شدید، وقت آن است که برای تعویض این قطعات در اولین فرصت اقدام کنید.
 • علاوه بر خرابی، فرسوده بودن هر یک از قطعات برد تلویزیون نیز می تواند باعث خاموشی ناگهانی تلویزیون گردد.
 • در صورتی که پس از روشن کردن تلویزیون با استفاده از ریموت، تصویر روی صفحه نمایش داده نشود اما در عین حال، چراغ چشمک زن کار کند، می توان از وجود فرسودگی قطعه های مین برد اطمینان حاصل کرد.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله علت خاموش شدن ناگهانی تلوزیون

در بخش نتیجه گیری علت خاموش شدن ناگهانی تلوزیون به بررسی مهم ترین نکات برای مشکلات یاد شده می پردازیم. نکاتی که می توان با توجه به آن نه تنها از خاموشی تلویزیون، بلکه از مشکلات جدی تر مانند آسیب دیدگی سخت افزاری دستگاه نیز جلوگیری کرد. بررسی علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سامسونگ، خاموش شدن تلویزیون الجی، خاموشی ناگهانی تلویزیون پاناسونیک، خاموش شدن تلویزیون ایکس ویژن به صورت ناگهانی و همچنین خاموشی انواع تلویزیون های قدیمی و جدید تنها در صورت عیب یابی فنی و تعمیر تلویزیون توسط کارشناسان تعمیرات تلویزیون امکانپذیر است.

 • در صورتی که به هر علت را متوجه نشدید، ضمن ارتباط با کارشناس تعمیر تلویزیون، تلویزیون را به مدت 30 ثانیه از برق جدا کنید.
3.8/5 - (19 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

44 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. بهنام خسرویان 08 شهریور 1402

  درود، من یک دستگاه تلویزیون پاناسونیک مدل TH-L42UCS SERIELMU1410112 دارم. مدتی هست در حین تماشای فیلم دوبار پشت سرهم به مدت حدود ۱۰ ثانیه خاموش و روشن میشه. مثلاً یک فیلم یک ساعتی دو تا سه بار این اتفاق می‌افته علتش چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. سپاس

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 08 شهریور 1402

   درود، ممکن است حالت Eco یا صرفه جویی انرژی تلویزیون فعال باشد که می توانید آن را در تنظیمات غیرفعال کنید. همچنین باید از بخش تنظیمات تلویزیون بررسی کنید که تایمر خواب آن فعال نباشد. منابع منابع متصل به تلویزیون و کابل های آن را نیز بررسی نمایید.

   پاسخ دادن
 2. مهدی 25 مرداد 1402

  سلام خسته نباشید. من تلویزیون سامسونگ 49 اینچ uhd دارم. قبل سفر از برق کشیدم و بعد از یک هفته برگشت از سفر به برق اتصال دادم و دیدم اصلا روشن نمیشود. محافظ برق و پریز برق دیگر هم امتحان کردم ولی روشن نمیشود. مشکل از کجا میتواند باشد؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 مرداد 1402

   درود، پریز برق، کابل و اتصالات، دکمه پاور و برد تلویزیون را بررسی کنید.

   پاسخ دادن
  حسین 25 تیر 1402

  سلام تلویزیون من خاموش شد سیم برق میکشم بعد از ساعتی برق دستگاه وصل میکنم به اندازه 15 دقیقه کار می‌کند وبعد مجددا خاموش میشود

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 تیر 1402

   درود، در صورت معیوب بودن کابل ها و اتصالات، ایراد در تنظیمات نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه و گرمای بیش از حد اجزای داخلی ممکن است با این مشکل مواجه شوید.

   پاسخ دادن
  خلیل 11 تیر 1402

  تلویزیونم یهو خاموش شد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 11 تیر 1402

   درود، مین برد دستگاه را بررسی کنید.

   پاسخ دادن
  کمک 23 اسفند 1401

  سلام خسته نباشید تلویزیون 49 اینچی درحال دیدن تلویزیون بودیم که خاموش شد و دیگه روشن نشد و داخل تلویزیون هم اصلا برق نمیاد امکان داره از کابل تلویزیون باشه؟ میشه راهنمایی کنید؟!

  پاسخ دادن
  کمک لازم 22 اسفند 1401

  سلام ،خسته نباشید تلویزیون ما از داخل انگار یک چیزی داخلش ترکید و به سرعت خاموش شده میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ دادن
   کمک لازم 22 اسفند 1401

   مدلش LG هست

   پاسخ دادن
   آی پی امداد 23 اسفند 1401

   درود، قطعات برد الکترونیکی بررسی شود.

   پاسخ دادن
  امیری 13 اسفند 1401

  باسلام تلوزیون بنده سونی هستش روشن که میکنیم بعد یک دقیقه خودش خاموش میشه باز روشن میشه باز خاموش میشه نقطه قرمز جلو تلوزیون هم چشمک میزنه و خاموش میشه ممکنه کمک کنید ممنون

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 14 اسفند 1401

   درود کاربر گرامی، بر اساس علائمی که توضیح دادید، ممکن است تلویزیون سونی شما با مشکل سخت افزاری مواجه شده باشد که باعث خاموش و روشن شدن مکرر آن شده است. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای عیب یابی این مشکل امتحان کنید: منبع برق را بررسی کنید: مطمئن شوید که تلویزیون به یک پریز برق در حال کار وصل است و سیم برق به طور ایمن به تلویزیون وصل شده است. تلویزیون را از برق بکشید: سعی کنید تلویزیون را برای چند دقیقه از پریز برق جدا کنید، سپس آن را دوباره وصل کنید و دوباره روشن کنید. این گاهی اوقات می تواند تلویزیون را بازنشانی کند و اشکالات موقت را برطرف کند. به‌روزرسانی میان‌افزار: بررسی کنید آیا به‌روزرسانی‌های میان‌افزاری برای تلویزیون شما موجود است یا خیر و آن‌ها را نصب کنید. به‌روزرسانی‌های میان‌افزار گاهی اوقات می‌توانند باگ‌ها را برطرف کرده و عملکرد تلویزیون را بهبود بخشند. تنظیم مجدد تلویزیون: بازنشانی به تنظیمات کارخانه را در تلویزیون انجام دهید. با این کار تمام تنظیمات و داده‌های تلویزیون پاک می‌شود، بنابراین حتماً از قبل از اطلاعات مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر هیچ یک از مراحل بالا مشکل را حل نکرد، ممکن است مشکل سخت افزاری تلویزیون وجود داشته باشد. در این مورد، توصیه می‌شود برای تعمیر تلویزیون سونی با آی پی امداد تماس بگیرید.

   پاسخ دادن
  زینب امینی 09 اسفند 1401

  سلام ببخشید من یک تلویزیون 49 اینچی TCL دارم. وقتی دستگاه روشن است خود به خود خاموش می شود و دیگر روشن نمی شود، تا زمانی که آن را از برق جدا کنم و دوباره وصل کنم روشن می شود، می توانید راهنمایی کنید مشکل چیست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 09 اسفند 1401

   درود کاربر گرامی، چند مشکل وجود دارد که باعث می شود تلویزیون TCL شما خاموش شود و تا زمانی که آن را از برق جدا نکنید و دوباره وصل نکنید، دوباره روشن نشود. منبع تغذیه را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که تلویزیون به یک پریز برق در حال کار وصل است و سیم برق به طور ایمن به پشت تلویزیون وصل شده است. تنظیم مجدد تلویزیون: سعی کنید تلویزیون را به تنظیمات پیش فرض خود بازنشانی کنید. می توانید این کار را با رفتن به منوی تلویزیون و انتخاب گزینه "Reset TV" انجام دهید. با این کار تمام تنظیمات و تنظیمات برگزیده شما پاک می شود، بنابراین حتماً اطلاعات مهم را از قبل ذخیره کنید. به‌روزرسانی میان‌افزار: بررسی کنید آیا به‌روزرسانی‌های میان‌افزاری برای مدل تلویزیون شما موجود است یا خیر. گاهی اوقات به روز رسانی سیستم عامل می تواند مشکلات نرم افزار تلویزیون را برطرف کرده و عملکرد آن را بهبود بخشد. بررسی گرمای بیش از حد: مطمئن شوید که تلویزیون بیش از حد گرم نمی شود. اگر تلویزیون در یک منطقه محدود قرار گیرد یا پوشیده باشد، ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد و خاموش شدن آن شود. از وجود تهویه مناسب در اطراف تلویزیون اطمینان حاصل کنید. اگر هیچ یک از راه حل های بالا جواب نداد، بهتر است برای دریافت کمک با با پشتیبانی خدمات تلویزیون TCL در آی پی امداد تماس بگیرید.

   پاسخ دادن
  سید 25 بهمن 1401

  سلام وخسته نباشید خدمت شما زحمت کشان چرا تلویزیون خودبه خود خاموش و روشن میشود

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 بهمن 1401

   سلام برخی از تلویزیون ها دارای سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که در صورت استفاده طولانی مدت به صورت خودکار خاموش و روشن می شوند.

   پاسخ دادن
1 2