طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز کار با ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

ممکن است طرز استفاده از ماشین ظرفشویی ساده به نظر برسد. ظرف ها را به سرعت در دستگاه جا داده، شوینده اضافه می کنیم و تمام! اما چرا در بسیاری از موارد بعد از تمام شدن کار ماشین ظرفشویی می بینیم که ظرف ها کامل تمیز نشده اند و یک بار دیگر خودمان به برطرف کردن لکه ها مشغول می شویم؟

در این مقاله ما نحوه استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی را برای شما شرح خواهیم داد تا بهترین بهره را از این دستگاه مفید و محبوب ببرید.

 1. آیا لازم است ظرف ها قبل از ورود به ماشین ظرفشویی لکه گیری شوند؟
آیا لازم است ظرف ها قبل از ورود به ماشین ظرفشویی لکه گیری شوند؟
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

این سوال بسیاری از استفاده کنندگان ماشین ظرفشویی در ارتباط با طرز استفاده از ماشین ظرفشویی است. اگر مقدار زیادی غذا در ظروف باقی مانده و یا به آن ها چسبیده است، باید قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی، ظرف ها را با دستمال یا وسیله مناسب دیگر پاک کنید. به علاوه، اگر ظرفی دارید که غذا در آن سوخته است، ابتدا باید مواد سوخته و چسبیده به ظرف را از بین برده و بعد در ماشین ظرفشویی قرار دهید. نکته دیگر این است که در ماشین ظرفشویی های قدیمی تر، نیاز به پاک کردن ظرف ها قبل از شستشو توسط دستگاه، به مراتب بیشتر است. اما اگر ماشین ظرفشویی شما در 5-7 سال پیش تولید شده است، قدرت از بین بردن غذاهای چسبیده به ظرف ها را دارد. البته اگر در تمیز بودن ظرف ها وسواس دارید، برای اطمینان خاطر می توانید غذاهای چسبیده را تا حدی پاک کنید ولی اساسا این کار ضروری نیست.

با توجه به اینکه شستشوی سریع قبل از قرار دادن ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است آب زیادی مصرف کند، اگر  واقعا حس کردید نیاز است، این کار را بکنید. کاری که دستگاه خودش می تواند انجام دهد را تکرار نکنید.

 1. چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهیم ؟

چگونه ظرفها را در ماشین ظرفشویی قرار دهیم ؟
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی
 • ماشین ظرفشویی را کامل پر کنید.

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : در ابتدا باید بگوییم که ماشین ظرفشویی نیز مانند دیگر لوازم خانگی زمانی بهترین راندمان را دارد که از همه ظرفیت آن استفاده شود. مطمئن شوید که به اندازه کافی ظرف وجود دارد که دستگاه را پر کند و ارزش انرژی و آبی که ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن آن ها استفاده می کند، داشته باشد. به علاوه، کم بودن تعداد ظروف در ماشین ظرفشویی باعث نمی شود که بهتر تمیز شوند. 

 • هر ظرف را در جای مناسبش قرار دهید.

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : ظرف ها را در قفسه پایین طوری قرار دهید که ظرف های بلند تر در اطراف و پشت دستگاه باشند تا ظروفی مثل دیس های پهن مانع رسیدن آب داغ به بقیه ظروف نشوند. ظروف  کوچک مثل سس خوری ها را در مرکز قرار دهید.

حتما ماگ ها و لیوان ها را در بالا قرار دهید. قسمت های بالا برای تمیز کردن لیوان ها طراحی شده اند. همچنین، آن ها را به هم نچسبانید. زیرا یا آب به بین لیوان ها نمی رسد و حتی ممکن است لیوان ها در اثر برخورد با هم بشکنند.

ظروف پلاستیکی نگهداری غذا باید از المنت دستگاه دور باشند. آن ها را اگر ممکن بود در بالا قرار دهید و یا در صورتی که قصد دارید آن ها را در قفسه پایین جا بدهید، از مرکز دور نگهشان دارید.

در حالت ایده آل، باید قابلمه و ماهیتابه و امثال این ها در قفسه پایین و در اطرف قرار داده شده باشند. بعد از آن ها، بشقاب ها نزدیک تر به مرکز می گیرند. و در نهایت ظروف کوچک در مرکز جا داده می شوند. کثیف ترین ظروف را بهتر است در مرکز قرار دهید. این کار نه تنها باعث می شود ظرف ها کامل تمیز شوند، بلکه طراحی قفسه های ماشین ظرفشویی های جدید مطابق با این نوع چیدمان است. در نتیجه ریسک شکستن ظروف را نیز کاهش می دهید.

به یاد داشته باشید که همانطور که کامل پر نشدن ماشین ظرفشویی مضر است، بیش از حد پر کردن آن نیز اشتباه است زیرا ممکن است آب به بعضی از قسمت ها نرسد.

قاشق، چنگال و کاردها را طوری قرار دهید که دسته آن ها به سمت پایین باشد. مطمئن شوید این ظروف آن قدر بلند نیستند که جلوی بازوی اسپری کننده را بگیرند یا در استفاده از قفسه پایین محدودیت ایجاد کنند. در صورت ایجاد این مشکلات، آن ها را در قفسه بالا به صورت خوابیده قرار دهید.

 1. استفاده از شوینده مناسب در ظرفشویی

استفاده از شوینده مناسب در ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : گاهی انتخاب شوینده مناسب به اندازه درست قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی مهم است. پیشنهاد دادن یک محصول خاص مشکل است زیرا انواع مختلفی شوینده در بازار وجود دارد. سعی کنید از شوینده های مختلف استفاده کنید و ببینید کدام برای ماشین ظرفشویی شما مناسب است. البته مطمئن شوید که از دستورالعمل نوشته شده بر روی شوینده مورد نظر استفاده می کنید. برخی افراد بیش از حد شوینده اضافه می کنند که باعث می شود لکه های بر دیواره ماشین ظرفشویی و ظروف (مخصوصا لیوان  ها) باقی بماند.

در مورد لکه های باقیمانده روی لیوان ها، اگر همیشه با این مشکل در لیوان هایتان روبرو هستید، در مخزن شوینده خود مقداری سرکه سفید بریزید. البته مواد شیمیایی نیز برای این کار در بازار موجود است اما سرکه هم به راحتی در دسترس است هم به عنوان یک راه حل قدیمی همیشه موثر بوده است؛ حتی در ماشین ظرفشویی های جدید. البته نیازی نیست همیشه این کار را انجام دهید. فقط زمانی که تعداد زیادی لیوان دارید از این روش استفاده کنید.

از شوینده مناسب و مطابق با دستورالعمل آن استفاده کنید تا از شستن دوباره ظرف ها وقتی کار دستگاه تمام می شود، خلاص شوید.

 1. انتخاب زمانبندی شستشوی مناسب در ظرفشویی

انتخاب زمانبندی شستشوی مناسب در ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : اگر تعداد ظروف شما نسبتا کم است و یا ظروف خیلی کثیف نیستند، نیازی نیست از تنظیمات شستشوی قدرتمند استفاده کنید. با انواع تنظیمات دستگاه خود آشنا شوید و حالت مناسب را انتخاب کنید. از تنظیمات قابلمه و ماهیتابه وقتی واقعا این ظرف ها را دارید اسفتفاده کنید. اگر می خواهید ماشین ظرفشویی را در طول شب روشن کنید و یا به هر دلیل دیگری عجله ای برای بیرون آوردن ظروف ندارید، از تنظیمات خشک کن ظروف استفاده کنید تا انرژی کمتری مصرف شود.

استفاده از تنظیمات مناسب برای ظروف، از نیاز به شستشوی ظرف ها پس از اینکه از ماشین ظرفشویی بیرون آمدند، جلوگیری می کند. شستشوی دوباره باعث مصرف انرژی، آب و شوینده می شود و اصلا به صرفه نیست.

 1. تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : ممکن است این نکته را ندانید که با اینکه ماشین ظرفشویی مدام با آب داغ و شوینده در حال شستن ظرف هاست، اما به این معنی نیست که خودش را می تواند تمیز کند. بعد از مرور زمان باقی مانده های شوینده را در دیواره ها یا در آن می توانید ببینید. شستن ماشین ظرفشویی به افزایش عملکرد آن کمک زیادی می کند. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی باید آن را به صورت خالی به کار اندازید. به این علت که ماشین ظرفشویی ها آب زیادی مصرف می کنند، این کار را فقط زمانی که آثار شوینده را روی آن دیدید انجام دهید. برای این کار نیازی به مواد شوینده ندارید؛ بلکه به چیزی که تا حدی ساینده باشد و همه گوشه ها را تمیز کند احتیاج دارید. برای این منظور، می توانید مقداری نوشابه گازدار در کف ماشین ظرفشویی بریزید و دستگاه را با تنظیمات آب داغ و خشک کن روشن کنید. همچنین می توانید در توزیع کننده شوینده سرکه بریزید تا نتیجه معجزه آن را ببینید.

Rating: 3.4/5. From 5 votes.
Please wait...

26 دیدگاه

 • پرستو عباسب

  سپاس از اطلاعات خوبتون

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، ممنون .

   Rating: 4.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • آفرین رضایی

  سلام‌
  بسیارعالی بود و استفاده کردم ممنون از اطلاعات خوبتون …

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، لطف دارید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • امیر محمد

  من 3 ماه که ظرفشویی جنرال خریدم. سه سبده هستش سبد بالای واسه قاسق چنگال هاست نمیدونم چرا ظرفهای سبد پایین میشوره ولی قاشق چنگال ها رو اصلا نمیشوره انگار اصلا آب بهش نمیخوره
  میشه راهنمایی کنید من باید چیکار کنم

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، آب پخش کن بالای ظرفشویی جنرال شما رسوب گرفته است .

   No votes yet.
   Please wait...
 • فرزاد تهمتن

  با سلام زمانبندی ماشین ظرف شویی روی میزی مجیک مخصوصا دقیقه آن برای برنامه شستشو چطور تنظیم میشود

  No votes yet.
  Please wait...
 • حنان نجفی

  سلام من 10سال پیش ماشین ظرفشویی ال جی گرفتم مدل روی درب ماشین اینه3_1 GZ-114MH
  ازش راضی بودم تا اینکه حدود سه سال ازش استفاده نکردم الان و روشنش میکنم چراغ نمک و دوتا فلش چپ و راست هست خاموشه چراغ براق کنندش که مثل خورشیدِ هم خاموشِ. چه خالی باشن چه پر. و فقط در حالت Quick آب گرم.میکنه. ممنون میشم.پاسخ بدین علت چیه

  Rating: 2.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، در ابتدا رسوب زدایی ( جرم گیری ) نمایید ، پس از جرمگیری جلادهنده و نمک اضافه شود و قسمت جلادهنده را روی عدد یک بزارید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • Hamid

  سلام.
  من واسه اولین بار از ماشین ظرفشویی که خریدم استفاده میکنم روی یک ساعت تنظیم کردم ولی بعد از چند دیقه روی صفحه آن نوشته e4 و خاموش و روشن کردم باز به طور خودکار همین رو میزنه ولی ادامه شستن رو نمیده .
  اگه میشه راه حل و راهنمایی کنید.
  مدل: (GENERAL (GG_3144SDW

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، برند ظرفشویی شما ؟

   No votes yet.
   Please wait...
 • Hamid

  GENERAL (ژنرال). ابکشی کرده ولی نشسته.
  ممنون میشم از راهنمایی کنید

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Hamid

  جواب سوالم رو میشه بدید

  No votes yet.
  Please wait...
 • امیرپاشا

  سلام من ماشین طرفشویی اورال کرال خریدم ولی به نظرم تمیز نمیشوره و لک دار میشن ظرفا

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، لطفا مقاله های آموزشی را مطالعه نمایید .

   Rating: 3.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • Fateme

  سلام
  طرفشویی من‌ ال‌جی هستش نمک‌ یک کیلو ریختم و جلا دهنده هم‌پر هست ولی چراغی که دوتا فلش داخل هم‌هستش چشمک میزنه و نمیدونم اون چراغ مال چی هست.لطفا راهنمایی کنید.

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، ظرفشویی را در هنگام کار از برق بکشید و مجدد بزنید ، چنانچه درست نشد تایمر مشکل دارد . مقاله های آموزشی ظرفشویی را مطالعه نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • ناشناس

  سلام وقت بخیر
  روی ماشین ظرفشویی من یه چراغ خاص روشن شده، که مثل دو تا فلش برخلاف جهت هم دیگس
  برای رفع این مشکل باید چیکار کنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
 • علی اخلاقی

  سلامی دوباره
  ظرفشویی اریستون مدلL Z 700 دارم
  برای شستشو روی یک ساعت تنظیم می کنم بعد از نیم ساعت روی صفحه نوشته میشودA 10 یا R10 واین نوشته خاموش روشن میشود.بعدماشین رویامنش میکنم. در را باز کرده داخل ماشین پر بخار گرم است.مشکل چیست.چه کنم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، زمانیکه فرایند شستشوی ظرفشویی آریستون شما به صورت کامل به اتمام برسد این اتفاق نمی افتد ، بنابراین تایمر شرفشویی شما مشکل دارد ، برای رفع عیب و تعمیرات میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • سحر

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم زمانیکه از قابلیت شستشوی یک دوم ماشین استفاده میکنیم دقیقا ظروف رو توی قفسه پایین باید بچینیم یا قفسه ی بالا؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، فرقی نمیکند .

   No votes yet.
   Please wait...
 • elham

  سلام.میشه نحوه ی استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی رو ب طور خیلی خلاصه بگید؟
  مثلا بعد از گذاشتن ظرفا داخل ماشین چ دکمه ای رو بزنیم…؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، به صفحه راهنمای فارسی استفاده از ظرفشویی الجی مراجعه نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • باقر صوفی زاده

  سلام .ظرفشویی indesit دارم متاسفانه توقف شستشو نداره پ به مدت یک ساعت تا دو ساعت مشغول ظرفشویی .تشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، تایمر ظرفشویی شما مشکل دارد ، برای رفع عیب و تعمیرات از خدمات نمایندگی تعمیرات ظرفشویی ایندزیت در تهران بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.