طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

تاریخ انتشار: 25 شهریور دسته بندی: آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی 54 دیدگاه
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز کار با ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

ممکن است طرز استفاده از ماشین ظرفشویی ساده به نظر برسد. ظرف ها را به سرعت در دستگاه جا داده، شوینده اضافه می کنیم و تمام! اما چرا در بسیاری از موارد بعد از تمام شدن کار ماشین ظرفشویی می بینیم که ظرف ها کامل تمیز نشده اند و یک بار دیگر خودمان به برطرف کردن لکه ها مشغول می شویم؟

در این مقاله ما نحوه استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی را برای شما شرح خواهیم داد تا بهترین بهره را از این دستگاه مفید و محبوب ببرید.

 1. آیا لازم است ظرف ها قبل از ورود به ماشین ظرفشویی لکه گیری شوند؟
آیا لازم است ظرف ها قبل از ورود به ماشین ظرفشویی لکه گیری شوند؟
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

این سوال بسیاری از استفاده کنندگان ماشین ظرفشویی در ارتباط با طرز استفاده از ماشین ظرفشویی است. اگر مقدار زیادی غذا در ظروف باقی مانده و یا به آن ها چسبیده است، باید قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی، ظرف ها را با دستمال یا وسیله مناسب دیگر پاک کنید. به علاوه، اگر ظرفی دارید که غذا در آن سوخته است، ابتدا باید مواد سوخته و چسبیده به ظرف را از بین برده و بعد در ماشین ظرفشویی قرار دهید. نکته دیگر این است که در ماشین ظرفشویی های قدیمی تر، نیاز به پاک کردن ظرف ها قبل از شستشو توسط دستگاه، به مراتب بیشتر است. اما اگر ماشین ظرفشویی شما در 5-7 سال پیش تولید شده است، قدرت از بین بردن غذاهای چسبیده به ظرف ها را دارد. البته اگر در تمیز بودن ظرف ها وسواس دارید، برای اطمینان خاطر می توانید غذاهای چسبیده را تا حدی پاک کنید ولی اساسا این کار ضروری نیست.

با توجه به اینکه شستشوی سریع قبل از قرار دادن ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است آب زیادی مصرف کند، اگر  واقعا حس کردید نیاز است، این کار را بکنید. کاری که دستگاه خودش می تواند انجام دهد را تکرار نکنید.

 1. چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهیم ؟

چگونه ظرفها را در ماشین ظرفشویی قرار دهیم ؟
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی
 • ماشین ظرفشویی را کامل پر کنید.

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : در ابتدا باید بگوییم که ماشین ظرفشویی نیز مانند دیگر لوازم خانگی زمانی بهترین راندمان را دارد که از همه ظرفیت آن استفاده شود. مطمئن شوید که به اندازه کافی ظرف وجود دارد که دستگاه را پر کند و ارزش انرژی و آبی که ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن آن ها استفاده می کند، داشته باشد. به علاوه، کم بودن تعداد ظروف در ماشین ظرفشویی باعث نمی شود که بهتر تمیز شوند. 

 • هر ظرف را در جای مناسبش قرار دهید.

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : ظرف ها را در قفسه پایین طوری قرار دهید که ظرف های بلند تر در اطراف و پشت دستگاه باشند تا ظروفی مثل دیس های پهن مانع رسیدن آب داغ به بقیه ظروف نشوند. ظروف  کوچک مثل سس خوری ها را در مرکز قرار دهید.

حتما ماگ ها و لیوان ها را در بالا قرار دهید. قسمت های بالا برای تمیز کردن لیوان ها طراحی شده اند. همچنین، آن ها را به هم نچسبانید. زیرا یا آب به بین لیوان ها نمی رسد و حتی ممکن است لیوان ها در اثر برخورد با هم بشکنند.

ظروف پلاستیکی نگهداری غذا باید از المنت دستگاه دور باشند. آن ها را اگر ممکن بود در بالا قرار دهید و یا در صورتی که قصد دارید آن ها را در قفسه پایین جا بدهید، از مرکز دور نگهشان دارید.

در حالت ایده آل، باید قابلمه و ماهیتابه و امثال این ها در قفسه پایین و در اطرف قرار داده شده باشند. بعد از آن ها، بشقاب ها نزدیک تر به مرکز می گیرند. و در نهایت ظروف کوچک در مرکز جا داده می شوند. کثیف ترین ظروف را بهتر است در مرکز قرار دهید. این کار نه تنها باعث می شود ظرف ها کامل تمیز شوند، بلکه طراحی قفسه های ماشین ظرفشویی های جدید مطابق با این نوع چیدمان است. در نتیجه ریسک شکستن ظروف را نیز کاهش می دهید.

به یاد داشته باشید که همانطور که کامل پر نشدن ماشین ظرفشویی مضر است، بیش از حد پر کردن آن نیز اشتباه است زیرا ممکن است آب به بعضی از قسمت ها نرسد.

قاشق، چنگال و کاردها را طوری قرار دهید که دسته آن ها به سمت پایین باشد. مطمئن شوید این ظروف آن قدر بلند نیستند که جلوی بازوی اسپری کننده را بگیرند یا در استفاده از قفسه پایین محدودیت ایجاد کنند. در صورت ایجاد این مشکلات، آن ها را در قفسه بالا به صورت خوابیده قرار دهید.

 1. استفاده از شوینده مناسب در ظرفشویی

استفاده از شوینده مناسب در ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : گاهی انتخاب شوینده مناسب به اندازه درست قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی مهم است. پیشنهاد دادن یک محصول خاص مشکل است زیرا انواع مختلفی شوینده در بازار وجود دارد. سعی کنید از شوینده های مختلف استفاده کنید و ببینید کدام برای ماشین ظرفشویی شما مناسب است. البته مطمئن شوید که از دستورالعمل نوشته شده بر روی شوینده مورد نظر استفاده می کنید. برخی افراد بیش از حد شوینده اضافه می کنند که باعث می شود لکه های بر دیواره ماشین ظرفشویی و ظروف (مخصوصا لیوان  ها) باقی بماند.

در مورد لکه های باقیمانده روی لیوان ها، اگر همیشه با این مشکل در لیوان هایتان روبرو هستید، در مخزن شوینده خود مقداری سرکه سفید بریزید. البته مواد شیمیایی نیز برای این کار در بازار موجود است اما سرکه هم به راحتی در دسترس است هم به عنوان یک راه حل قدیمی همیشه موثر بوده است؛ حتی در ماشین ظرفشویی های جدید. البته نیازی نیست همیشه این کار را انجام دهید. فقط زمانی که تعداد زیادی لیوان دارید از این روش استفاده کنید.

از شوینده مناسب و مطابق با دستورالعمل آن استفاده کنید تا از شستن دوباره ظرف ها وقتی کار دستگاه تمام می شود، خلاص شوید.

 1. انتخاب زمانبندی شستشوی مناسب در ظرفشویی

انتخاب زمانبندی شستشوی مناسب در ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : اگر تعداد ظروف شما نسبتا کم است و یا ظروف خیلی کثیف نیستند، نیازی نیست از تنظیمات شستشوی قدرتمند استفاده کنید. با انواع تنظیمات دستگاه خود آشنا شوید و حالت مناسب را انتخاب کنید. از تنظیمات قابلمه و ماهیتابه وقتی واقعا این ظرف ها را دارید اسفتفاده کنید. اگر می خواهید ماشین ظرفشویی را در طول شب روشن کنید و یا به هر دلیل دیگری عجله ای برای بیرون آوردن ظروف ندارید، از تنظیمات خشک کن ظروف استفاده کنید تا انرژی کمتری مصرف شود.

استفاده از تنظیمات مناسب برای ظروف، از نیاز به شستشوی ظرف ها پس از اینکه از ماشین ظرفشویی بیرون آمدند، جلوگیری می کند. شستشوی دوباره باعث مصرف انرژی، آب و شوینده می شود و اصلا به صرفه نیست.

 1. تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی : ممکن است این نکته را ندانید که با اینکه ماشین ظرفشویی مدام با آب داغ و شوینده در حال شستن ظرف هاست، اما به این معنی نیست که خودش را می تواند تمیز کند. بعد از مرور زمان باقی مانده های شوینده را در دیواره ها یا در آن می توانید ببینید. شستن ماشین ظرفشویی به افزایش عملکرد آن کمک زیادی می کند. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی باید آن را به صورت خالی به کار اندازید. به این علت که ماشین ظرفشویی ها آب زیادی مصرف می کنند، این کار را فقط زمانی که آثار شوینده را روی آن دیدید انجام دهید. برای این کار نیازی به مواد شوینده ندارید؛ بلکه به چیزی که تا حدی ساینده باشد و همه گوشه ها را تمیز کند احتیاج دارید. برای این منظور، می توانید مقداری نوشابه گازدار در کف ماشین ظرفشویی بریزید و دستگاه را با تنظیمات آب داغ و خشک کن روشن کنید. همچنین می توانید در توزیع کننده شوینده سرکه بریزید تا نتیجه معجزه آن را ببینید.

54 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
ناشناس 04 آذر 1398

سلام آیا پس از شستشو باید داخل ماشین هم خشک باشدیا حالت عرق کرده وخیس میمونه عادی هست

پاسخ دادن
دهقان منشادی 04 آذر 1398

سلام ماشین ظرفشویی ما ال جی هست زمانی که شستشو تمام میشه داخل خودماشین خیس هست نبایدخودماشین خشک شود ممنون

پاسخ دادن
سولماز 20 آبان 1398

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون ميشه از ماشين ظرف شويي ماهي يكبار استفاده كنم يا اينكه دائم بايد ازش استفاده بشه؟ در كل ميشه مدت طولاني از ماشين استفاده نكنيم؟ مواد شوينده داخلش رسوب نميكنن؟

پاسخ دادن
  مدیر 21 آبان 1398

  سلام دوست عزیز ، اگر به مدت طولانی از ظرفشویی استفاده نکنید قطعات دچار آسیب میشود.

  پاسخ دادن
محمد مهدوی 16 آبان 1398

سلام من ماشین ظرفشویی رومیزی بوش دارم که ۸ سال قبل خریدم چند وقته که با هر حالتی ازش استفاده میکنم ظرفها کثیف خارج میشن. من ماشین ظرفشویی رو جدیدا گذشتم پایین روی زمین. ممکنه علتش بالاتر بودن لوله فاضلاب باشه؟

پاسخ دادن
  مدیر 18 آبان 1398

  سلام ، در ابتدا فیلتر کف را تمیز نمایید ، سپس آبپاشها را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد ، سپس لوله فاضلاب را چک نمایید

  پاسخ دادن
اسکندری 24 شهریور 1398

سلام ماشین ظرف شویی کنوود دارم دیروز بچه ها دکمه هاشو زدن الانکه روشن کردم میخوام ظرفارو بشوره میبینم روی نمایشکر زمانش H22 نشون داده میشه رفتم دکمه پرو گرام رو تنظیم کنم اصلا کار نمیکنه دکمه استارت و میزنم فقط چشمک میزنه اگار همه چی قفل کرده توروخدا راهنماییم کنید خیلی نگرانم مشکلش حل میشه

پاسخ دادن
  مدیر 24 شهریور 1398

  سلام ، تایم تاخیر انداز فعال شده روی ساعت 22تا ساعت مذکور دستگاه روشن بمونه مشکل حل میشود.

  پاسخ دادن
ناشناس 02 شهریور 1398

در صورتیکه بخواهیم ظرفیت ظرفشویی پر بشه بعد اونو روشن کنیم امکان داره ظرفها یکی دوروز تو ماشین بمونه در این صورت کار خاصی باید انجام بدیم؟

پاسخ دادن
  مدیر 02 شهریور 1398

  سلام ، بله . مشکلی نیست . نیاز به کاری هم نیست .

  پاسخ دادن
بهناز 07 مرداد 1398

سلام من ماشین ظزف شویی nlkaiمدل NDW12ا نمیدونم کارباش چطوریه میشه کمکم کنید

پاسخ دادن
ناشناس 12 تیر 1398

سلام.کلید شستشوی یک دوم در ظرفشویی میدیا عمل نمی کنه.چند تا مقاله هم خوندم.ممنون می شم راهنمایی کنید.

پاسخ دادن
نیکی آدینه 11 تیر 1398

سلام.من ظرفشویی میدیا گرفتم واسه شستشوی نیمه سبد پایین رو پر می کنم ولی هربار که کلید یک دوم رو می زنم تمام سبد هاش کار می کنه.علتش چیه؟ممنون می شم راهنمایی کنید.

پاسخ دادن
  مدیر 11 تیر 1398

  سلام ، موتور ساعت ظرفشویی مدیا شما مشکل دارد . کار موتور ساعت : تنظیم آب برای سبد بالا و پایین ( مقسم آب )

  پاسخ دادن
فهیمه 03 خرداد 1398

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من ماشین ظرفشویی رومیزی دلمونتی دارم تازگیا ظرفای چرب خوب تمیز نمیکنهاز برنامه سنگین تر هم استفاده کردم ولی تفاوتی نداشت شناورشم چک کردم سالم بود میشه راهنمایی کنید چکارکنم ممنون

پاسخ دادن
  مدیر 04 خرداد 1398

  سلام ، دلیل تمیز نکردن ظروف در ظرفشویی شما به حاطر گرم نکردن آب توسط هیتر است که برای تعمیر ظرفشویی در محل میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

  پاسخ دادن
سارا 29 اردیبهشت 1398

سلام ؛ظرفشویی من مارک stirling هست؛؛؛اصلا مخزنی برای نمک نداره همه ظرف هام لک میوفته ؛؛لطفا راهنماییم کنید چکار کنم؛ممنونم

پاسخ دادن
هانیه 27 اردیبهشت 1398

سلام.وقت بخیر.من تازه ظرفشویی بکو خریدم میخواستم بدونم اگه مخزن نمک آب توش باشه چطور نمک اضافه کنم؟؟ممنون

پاسخ دادن
  مدیر 28 اردیبهشت 1398

  سلام ، میتوانید دوباره در همان مخزن نمک بریزید .

  پاسخ دادن
عباس جوکار 25 اردیبهشت 1398

سلام ظرفشویی من مارک مدیا هست تازه ازش استفاده کردم و الان متوجه شدم اون قسمت ک اب تخلیه میشه یعنی قسمت پایین ماشین اب مونده هنوز، مشکلی نداره؟یا باید کلید خاصی رو بزنم تا اونجا اب جمع نشه؟این اب باعث زنگ زدگی ماشین نمیشه؟

پاسخ دادن
  مدیر 25 اردیبهشت 1398

  سلام ، فیلتر کف و پمپ تخلیه چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد .

  پاسخ دادن
زری 12 اردیبهشت 1398

سلام و خسته نباشید من ماشین ظرفشویی اسنشیال دارم چند تا سوال دارم 1 سرکه باید کجا بریزم؟ چقدر؟ 2الان قرص خریدم اگه بخام مایع بخرم باید حتما همراه با اون نمک و جلادهنده هم بخرم و استفاده کنم؟ مایع هم جای قرص باید بریزم؟ 3دیشب ک اولین بار روشنش کردم برنامه چهارم انتخاب کردم بعد از حدود 2 ساعت شستشو رفت روی برنامه سوم و دیگه صدای آب نمیومد و بعدش هم روی برنامه چهارم خلاصه تا صبح چراغها ش روشن بود و خودمون خاموشش کردیم یعنی درواقع رفته بود روی استپ و من انتظار داشتم مثل ماشین لباسشویی خودش باید خاموش بشه ممنون

پاسخ دادن
  مدیر 13 اردیبهشت 1398

  سلام ، جهت راحتی بیشتر میتوانید از قرص ظرفشویی فول برای شستشو استفاده نمایید .

  پاسخ دادن
مرتضی چهاردولی 07 اردیبهشت 1398

سلام خسته نباشی ماشین ظرفشویی زیرووات دارم متاسفانه فراموش کردم طریقه روشن کردنش رو میشه راهنماییم کنیین.نمایندگی دوباره بیاد پول میگیره

پاسخ دادن
باقر صوفی زاده 25 فروردین 1398

سلام .ظرفشویی indesit دارم متاسفانه توقف شستشو نداره پ به مدت یک ساعت تا دو ساعت مشغول ظرفشویی .تشکر

پاسخ دادن
elham 09 اسفند 1397

سلام.میشه نحوه ی استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی رو ب طور خیلی خلاصه بگید؟ مثلا بعد از گذاشتن ظرفا داخل ماشین چ دکمه ای رو بزنیم...؟

پاسخ دادن
سحر 25 بهمن 1397

سلام و وقت بخیر میخواستم بدونم زمانیکه از قابلیت شستشوی یک دوم ماشین استفاده میکنیم دقیقا ظروف رو توی قفسه پایین باید بچینیم یا قفسه ی بالا؟

پاسخ دادن
علی اخلاقی 22 بهمن 1397

سلامی دوباره ظرفشویی اریستون مدلL Z 700 دارم برای شستشو روی یک ساعت تنظیم می کنم بعد از نیم ساعت روی صفحه نوشته میشودA 10 یا R10 واین نوشته خاموش روشن میشود.بعدماشین رویامنش میکنم. در را باز کرده داخل ماشین پر بخار گرم است.مشکل چیست.چه کنم

پاسخ دادن
  مدیر 23 بهمن 1397

  سلام ، زمانیکه فرایند شستشوی ظرفشویی آریستون شما به صورت کامل به اتمام برسد این اتفاق نمی افتد ، بنابراین تایمر شرفشویی شما مشکل دارد ، برای رفع عیب و تعمیرات میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

  پاسخ دادن
ناشناس 26 دی 1397

سلام وقت بخیر روی ماشین ظرفشویی من یه چراغ خاص روشن شده، که مثل دو تا فلش برخلاف جهت هم دیگس برای رفع این مشکل باید چیکار کنم؟

پاسخ دادن
Fateme 08 دی 1397

سلام طرفشویی من‌ ال‌جی هستش نمک‌ یک کیلو ریختم و جلا دهنده هم‌پر هست ولی چراغی که دوتا فلش داخل هم‌هستش چشمک میزنه و نمیدونم اون چراغ مال چی هست.لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دادن
  مدیر 08 دی 1397

  سلام ، ظرفشویی را در هنگام کار از برق بکشید و مجدد بزنید ، چنانچه درست نشد تایمر مشکل دارد . مقاله های آموزشی ظرفشویی را مطالعه نمایید .

  پاسخ دادن
امیرپاشا 28 آذر 1397

سلام من ماشین طرفشویی اورال کرال خریدم ولی به نظرم تمیز نمیشوره و لک دار میشن ظرفا

پاسخ دادن
  مدیر 01 دی 1397

  سلام ، لطفا مقاله های آموزشی را مطالعه نمایید .

  پاسخ دادن
Hamid 19 آذر 1397

جواب سوالم رو میشه بدید

پاسخ دادن
Hamid 19 آذر 1397

GENERAL (ژنرال). ابکشی کرده ولی نشسته. ممنون میشم از راهنمایی کنید

پاسخ دادن
Hamid 17 آذر 1397

سلام. من واسه اولین بار از ماشین ظرفشویی که خریدم استفاده میکنم روی یک ساعت تنظیم کردم ولی بعد از چند دیقه روی صفحه آن نوشته e4 و خاموش و روشن کردم باز به طور خودکار همین رو میزنه ولی ادامه شستن رو نمیده . اگه میشه راه حل و راهنمایی کنید. مدل: (GENERAL (GG_3144SDW

پاسخ دادن
حنان نجفی 20 آبان 1397

سلام من 10سال پیش ماشین ظرفشویی ال جی گرفتم مدل روی درب ماشین اینه3_1 GZ-114MH ازش راضی بودم تا اینکه حدود سه سال ازش استفاده نکردم الان و روشنش میکنم چراغ نمک و دوتا فلش چپ و راست هست خاموشه چراغ براق کنندش که مثل خورشیدِ هم خاموشِ. چه خالی باشن چه پر. و فقط در حالت Quick آب گرم.میکنه. ممنون میشم.پاسخ بدین علت چیه

پاسخ دادن
  مدیر 20 آبان 1397

  سلام ، در ابتدا رسوب زدایی ( جرم گیری ) نمایید ، پس از جرمگیری جلادهنده و نمک اضافه شود و قسمت جلادهنده را روی عدد یک بزارید .

  پاسخ دادن
فرزاد تهمتن 15 آبان 1397

با سلام زمانبندی ماشین ظرف شویی روی میزی مجیک مخصوصا دقیقه آن برای برنامه شستشو چطور تنظیم میشود

پاسخ دادن
امیر محمد 09 آبان 1397

من 3 ماه که ظرفشویی جنرال خریدم. سه سبده هستش سبد بالای واسه قاسق چنگال هاست نمیدونم چرا ظرفهای سبد پایین میشوره ولی قاشق چنگال ها رو اصلا نمیشوره انگار اصلا آب بهش نمیخوره میشه راهنمایی کنید من باید چیکار کنم

پاسخ دادن
  مدیر 12 آبان 1397

  سلام ، آب پخش کن بالای ظرفشویی جنرال شما رسوب گرفته است .

  پاسخ دادن
  bahar 25 خرداد 1398

  سلام من حدود سه سال پیش برای جهیزیه ظرف شویی دلمونتی خریدم حالا میخوام استفاده کنم من بدون اینکه زنگ بزنم نمایندگی روشن کردیم نمک ریختم داخل مخزن اول که نشانگر خاموش نشد بعداز چند دقیقه که از شست و شو گذشت خاموش شد دلیلش چیه؟یه سوال دیگه وقتی در مخزن نمک باز کردم داخلش آب داشت مشکلی نداره ؟تو دفترچه نوشته بود مخزن بعد از این که نمک ریختم با آب پر کنم بعد شست و شو هنوز داخل آب داشت .بعد قرص ظرف شویی رو کجا بزارم وچرا اینکه ظرف شویم خشک نمیکنه

  پاسخ دادن
   مدیر 26 خرداد 1398

   سلام ، 1 : وقتی نمک از مخزن خارج میشود نشانگر خاموش میشود 2 : وقتی نمک را داخل ظرف آن میریزم با آب مخلوط میشود و سختی آب را میگیرد . 3 : از قرص ظرفشویی همه کاره وقتی استفاده نمایید دیگر نیازی به نمک و جلادهنده ندارید 4 : قرص را داخل جاقرصی و یا کف ظرفشویی میتوانید بزارید . برای استفاده از خدمات آی.پی امداد و تعمیر ظرفشویی میتوانید کلیک نمایید .

   پاسخ دادن
آفرین رضایی 29 مهر 1397

سلام‌ بسیارعالی بود و استفاده کردم ممنون از اطلاعات خوبتون ...

پاسخ دادن
پرستو عباسب 29 شهریور 1397

سپاس از اطلاعات خوبتون

پاسخ دادن