logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941

تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی
تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ماشین لباسشویی را روشن می کنید، دستگاه شروع به آبگیری می کند. بعد از مدتی احساس می کنید که آب بیش از اندازه وارد دیگ ماشین لباسشویی شده است و تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی بهم ریخته است. شستشوی لباس‌ها در ماشین لباسشویی دارای مراحل مختلفی می باشد: آبگیری، چرخش، وارد شدن پودر شوینده، آبکشی، تخلیه آب، خشک کن. تمامی مراحل باید با ترتیب و در مدت زمان معینی که شما تعیین می کنید صورت گیرد، اگر یکی از مراحل انجام نگیرد، مراحل بعدی نیز انجام نمی شوند.

سنسورهای ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی چندین سنسور وجود دارد:

 • اول سنسور دما
 • دوم سنسور سطح آب
 • سوم سنسور میزان کثیفی آب
 • چهارم سنسور نشتی آب

سنسورها نقش کلیدی و حساسی در عملکرد لباسشویی دارند. از مهمترین سنسورها می توان به سنسور تشخیص سطح آب اشاره کرد. وجود این سنسور در ماشین لباسشویی از اهمیت خاصی برخوردار است و در تمامی ماشین های لباسشویی این سنسور وجود دارد.

اگر این سنسور به خوبی کار نکند و دچار ایراد شود، باعث می شود زمانی که آب بیش از اندازه وارد ماشین لباسشویی می شود، فرمان قطعی آب را صادر نکند. زمانی که فرمان قطعی آب صورت نگیرد، آب درون دﯾﮓ زیاد شده، طوری که ممکن است از ﺷﯿﺸﻪ درب ماشین لباسشویی میزان حجم زیاد آب را به راحتی بتوانید ببینید. در برخی از موارد به اندازه ای میزان حجم آب در دیگ بالا می رود که از آب دستگاه به بیرون سرازیر می شود.

6 عامل موثر در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

در این قسمت در ابتدا به به شش عامل موثر در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی اشاره می کنیم و در ادامه به توضیحات تکمیلی هر کدام می پردازیم:

 1. هیدروستات لباسشویی
 2. دریچه ورودی
 3. پمپ تخلیه آب
 4. شیر برقی
 5. ارتفاع شیلنگ تخلیه
 6. مواد شوینده

در ادامه به شرح کامل 6 موارد موثر تنظیم میزان آب در لباسشویی پرداخته ایم.

نقش هیدروستات در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی قطعه ای که وظیفه تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی را برعهده دارد، هیدروستات است. هیدروستات ها دارای دو نوع سه فیش و شش فیش می باشند. زمانی که این قطعه معیوب شود، تنظیم میزان آب ماشین لباسشویی از حالت استاندارد خود خارج شده و باعث مشکلاتی در دستگاه می شود.

 • کارایی قطعه هیدروستات در ماشین لباسشویی به گونه ای می باشد که با کم یا زیاد کردن پیچ موجود بر روی هیدروستات، قدرت فنر پشت پرده دیافراگم تغییر کرده و میزان ورودی آب به داخل ماشین لباسشویی کم یا زیاد می شود.
 • همچنین هیدروستات دارای یک شلنگ است که این شلنگ به قسمت پایین دیگ ماشین لباسشویی متصل می شود و زمانی که آب در داخل دیگ بالا می آید، هوای داخل شلنگ فشرده شده و این فشردگی بر روی دیافراگم تاثیر گذاشته و در نهایت فرمان قطع شدن اّب را به شیر برقی که آب را به داخل ماشین لباسشویی هدایت می کند را صادر می نماید.
 • شلنگ هیدروستات نباید نشتی داشته باشد.
 • اگر این شلنگ سوراخ باشد، فشار کافی داخل شلنگ ایجاد نمی شود و هوا فشرده نخواهد شد. در نتیجه فرمان قطعی آب صادر نمی شود و آبگیری به طور مدوام صورت گرفته و بیش از ظرفیت دیگ، آب وارد دیگ خواهد شد.

نقش هیدروستات در تنظیم آب لباسشویی

نقش دریچه ورودی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

 • دریچه ورودی در ماشین لباسشویی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • اگر این قطعه آسیب ببیند و دچار ایراد شود، تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی صورت نخواهد گرفت.
 • وظیفه دریچه ورودی هدایت آب به داخل دیگ لباسشویی است.
 • این دریچه شامل یک برد الکترونیکی، کنترل کننده سطح آب و کلید تعیین سطح آب می باشد.
 • این قطعات میزان ورودی آب به داخل دیگ را تنظیم می کنند.
 • برد لباس شویی فرمان ها را به سایر قطعات ارسال می کند.
 • اگر این قطعه آسیب ببیند، خللی در آبگیری به وجود خواهد آمد.
 • در صورت معیوب شدن یکی از این قطعات، تنظیم میزان آب ماشین لباسشویی به خوبی انجام نمی شود و شما باید با تعویض این قطعه به دست یک تکنسین مجرب این مشکل را برطرف کنید.

نقش پمپ تخلیه در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

 • اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آسیب ببیند، مشکلاتی را در پی خواهد داشت.
 • از جمله این مشکلات می توان به تخلیه شدن آب به طور مداوم اشاره کرد.
 • قسمت آبگیری تمام تلاش خود را می کند تا تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی در حد استاندارد و مطلوب برسد، اما خراب شدن پمپ این اجازه را نمی دهد.
 • آبگیری و تخلیه همزمان در ماشین لباسشویی هم به دستگاه آسیب وارد می کند و هم مدت زمان چرخه شستشو را افزایش داده و طولانی می کند.

نقش پمپ تخلیه در تنظیم سطح آب لباسشویی

عوض کردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی معیوب را به متخصصان آی پی امداد بسپارید که با مهارت بالای خود می توانند به بهترین شکل ممکن کار را انجام دهند.

نقش شیر برقی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

 • شیر برقی لباسشویی دیگ ماشین را از آب پر می کند.
 • این شیر برقی توسط تایمر و کلید سطح آب کنترل می شود.
 • در صورت خراب شدن هر کدام از این قطعات آبگیری با مشکل مواجه خواهد شد و میزان تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی صورت نمی گیرد.

خرابی شیربرقی باعث تنظیم نشدن آب لباسشویی میشود

نقش ارتفاع شلنگ تخلیه در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

 • زمانی که آبگیری صورت می گیرد، یکی از عواملی که باعث می شود تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی انجام نشود، ارتفاع شلنگ است.
 • اگر قبل از اینکه آب در دیگ لباسشویی به سطح مورد نظر برسد تخلیه شود، باید شلنگ تخلیه را مورد بررسی قرار دهید.
 • این شلنگ تخلیه باید حدود یک متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته باشد؛ چرا که اگر در ارتفاع کمتری قرار بگیرد، آب از راه خروجی تخلیه می شود و تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی صورت نمی گیرد.
 • این شلنگ با یک بست به قسمت بالایی لباسشویی متصل شده است. اگر زمانی بر حسب اتفاق شلنگ بر روی زمین افتاد، مجددا آن را سر جای خود قرار دهید.

نقش ارتفاع شلنگ تخلیه در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

نقش مواد شوینده غیراستاندارد در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود تنظیم میزان آب ماشین لباسشویی صورت نگیرد و آبگیری قطع نشود، مواد شوینده لباسشویی غیراستاندارد می باشد. مواد شوینده‌ای که غیراستاندارد است، بیش از اندازه تولید کف می کند و این کف مازاد به قسمت هایی دیگر ماشین لباسشویی از جمله قسمت تنظیم سطح آب می رود و در نهایت در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و مشکلاتی را به وجود می آورد. سعی داشته باشید از مواد شوینده استاندارد برای شستشوی بهتر ماشین لباسشویی استفاده کنید.

نقش مواد شوینده غیراستاندارد در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

عوامل دیگر در تنظیم نبودن سطح آب ماشین لباسشویی

 • اگر میزان سطح آبی که در داخل دیگ دستگاه قرار دارد، بیش از اندازه و کثیف باشد، مسیر فاضلاب را باید چک کنید.
 • احتمال دارد مسیر فاضلاب مسدود شده و پس از آبگیری ها، تخلیه به خوبی انجام نشود، در نتیجه تنظیم میزان آب ماشین لباسشویی صورت نمی گیرد.
 • اگر میزان سطح آبی که در داخل دستگاه قرار دارد بیش از اندازه و تمیز باشد، باید شیر الکتریکی را مورد بررسی قرار داده و در صورت معیوب بودن آن، تعویض یا تعمیر شود.
 • گاهی ممکن است به دلیل مسدود شدن فیلتر ماشین لباسشویی، تخلیه به خوبی صورت نگرفته و در نتیجه با آبگیری های مجدد میزان سطح آب ماشین لباسشویی بیشتر از حد استاندارد شده باشد.
 • شلنگ تخلیه نیز می تواند یکی از عوامل موثر در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی باشد.
 • اگر داخل شلنگ با رسوبات مسدود شده باشد، تخلیه به خوبی صورت نمی گیرد؛ در نتیجه میزان سطح آب بیشتر از حد مجاز خواهد بود.
 • کار ماشین لباسشویی تمام شده است و شما البسه را از داخل دیگ بیرون آورده اید، دستگاه را خاموش می کنید، اما بعد از دقایقی دیگ دستگاه از آب پر می شود که باید شیر الکتریکی را مورد بررسی قرار دهید و اگر دچار آسیب شده است، توسط یک تعمیرکار مجرب تعویض شود.

نتیجه گیری از تنظیم استاندارد میزان سطح آب ماشین لباسشویی

عیب یابی و یافتن مشکل ایجاد شده از مهمترین فاکتورهای یک تکنسین آگاه می باشد. تنظیم میزان آب ماشین لباسشویی نیز یکی از مهم ترین فرآیندها می باشد که در چرخه شستشو باید به خوبی صورت بگیرد. اما اگر به هر دلیلی تنظیم آب به درستی صورت نگیرد، یک خللی در روند شستشو ایجاد می شود و در نتیجه به یک تعمیرکار نیاز خواهید داشت. اگر از تکنسین غیرمتخصص کمک بخواهید، ممکن است مدت زمان عیب یابی طولانی شود، مسئله مهم دیگر این است که آیا مشکل را درست تشخیص داده است یا خیر.

یک متخصص آگاه باید تجهیزات لازم را در خصوص تعمیر لباسشویی به همراه داشته باشد؛ چرا که با پیشرفت لوازم خانگی، قطعات معیوب نیاز به تعمیر تخصصی تری خواهند داشت. متخصصان مجرب و با اخلاق در مرکز تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد این اطمینان را به شما می دهند تا مشکل دستگاه شما را در کمترین زمان ممکن تشخیص داده و آن را برطرف کنند. این مرکز با بستری مناسب برای ارائه خدمات به شما هموطنان سعی در حمایت مشتریان خود دارد. همچنین این مرکز با نظرات سازنده شما می تواند کیفیت خدمات خود را بالا برده و کاستی ها را برطرف کند. شما هرجایی از شهر تهران باشید، مرکز آی پی امداد به شما خدمات خود را ارائه خواهد داد و در کنار شما خواهد بود.

7 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. امير عبد 02 آذر 1401

  سلام ،، روز و شبتون بخير ،،آيا ميشه وقتي لباس زياد تو دستگاه هستش در حين شستشو يا اول آبگيري به صورت دستي از جاي ريختن پودر آب به لباسشويي اضافه كرد كه با آب بيشتري لباس رو بشوره ؟؟

  پاسخ دادن
 2. زینت 06 آبان 1401

  سلام خسته نباشید ببخشید من چه دکمه ایی رو بزنم آب بیاد به لباس شویی

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 07 آبان 1401

   سلام، ورود آب به لباسشویی بعد از انتخاب برنامه و شروع کار دستگاه به صورت اتوماتیک انجام میشود.

   پاسخ دادن
  ابوالفضل 25 فروردین 1401

  بنام خدا با سلام واحترام و تشکر از اطلاعات علمی کاربردی که واقعا با دقت در مطالب میتوان بسیاری از معایب لباسشویی را به راحتی رفع نمود.آرزومند سلامتی توام با برکات الهی برای صاحبان اندیشه ومطالب IPEMDAD

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 فروردین 1401

   ممنون از توجه و انرژی مثبت شما

   پاسخ دادن
  جواد 30 دی 1398

  شما عالی ،ماهر هستید

  پاسخ دادن