ترمیستور کولرگازی یا سنسور دمایی چیست؟ چگونه آن را تست کنیم؟

ترمیستور کولرگازی

ترمیستور یا سنسور اسپیلت چیست ؟

ترمیستور کولرگازی : ترمیستورها یا همان سنسورهای دمایی برای اولین بار توسط مایکل فارادی در سال 1833 کشف شدند، هرچند ترمیستورهای مفید تجاری از سال 1930 به بعد تولید شدند. اما ترمیستور کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد ؟ تست ترمیستور کولر گازی چگونه است ؟ برای آگاهی از این موارد ادامه مقاله را از دست ندهید.


فهرست مطالبی که در این مقاله بیان می شود :


ترمیستور یا سنسور دمایی چیست؟

ترمیستور کولرگازی چیست ؟ ترمیستور عنصری با مقاومت الکتریکی است که پاسخ آن با دما تغییر میکند . این نام از عبارت توصیفی " مقاومت حساس به گرما " که نام اصلی این دستگاه است ، مشتق شده است . آنها در حال حاضر به طور گسترده در انواع مختلف کاربردهای الکترونیکی ، اغلب به عنوان سنسورهای دمایی استفاده می شود . استفاده های اضافی از ترمیستورها شامل محدود کننده های جریان ، محافظت کننده های جریان و عناصر گرمایشی می شود . ترمیستورها یک نوع نیمه هادی هستند به این معنی که آنها مقاومت بیشتری نسبت به مواد هدایت کننده دارند ، اما مقاومت کمتری نسبت به مواد عایق بندی شده دارند . رابطه بین درجه حرارت ترمیستور و مقاومت آن بسیار وابسته به موادی است که ترمیستور از آن تشکیل شده است. سازنده معمولاً این ویژگی را با درجه بالایی از دقت تعیین می کند زیرا این ویژگی اصلی برای خریداران ترمیستورها از اهمیت بالایی برخوردار است است.

چگونه یک ترمیستور کولرگازی را تست کنیم ؟

در این مقاله، ما در مورد نحوه تست ترمیستور کولر گازی صحبت می کنیم تا بررسی کنیم که آیا آن ترمیستور خوب است یا نه.

ترمیستور مقاومتی است که میزان مقاومت آن با توجه به درجه حرارتی که در معرض آن است ، تغییر می کند. دو نوع اصلی از ترمیستورها وجود دارند: ترمیستورهای ضریب گرمایی منفی (NTC) و ترمیستورهای ضریب گرمایی مثبت (PTC). ترمیستورهای NTC شامل ترمیستورهایی می شوند که مقاومت آنها با افزایش دما کاهش می یابد . بنابراین اگر گرما به یک ترمیناتور NTC اعمال شود ، مقاومت آن کاهش می یابد . ترمیستورهای PTC ترمیستورها هستند که با افزایش دما مقاومت آنها افزایش می یابد. بنابراین اگر گرما به یک ترمیستور PTC اعمال شود، مقاومت آن بر این اساس افزایش می یابد. به این ترتیب ترمیستورها اجزایی هستند که مقاومت آنها با توجه به مقدار حرارت اعمال شده تغییر می کند، ما می توانیم از این ویژگی برای تست ترمیستور کولرگازی استفاده کنیم . همه ما برای آزمایش ترمیستور به یک اهم متر یا مولتی متر نیاز داریم که شامل یک اهم متر باشد. ما از اهم متر برای بررسی مقاومت پس از مراحل مختلف تست استفاده می کنیم تا ببینیم آیا ترمیستور با توجه به ویژگی های ترمیستور رفتار می کند یا خیر. اگر ترمیستور مطابق با ویژگی های ترمیستور رفتار کند ، خوب است . اگر مطابق با آن رفتار نکند ، آن خطا دارد.

تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش ترمیستور کولر گازی

 • ترمیستوری که می خواهید آن را تست کنید
 • هیتر(گرم کننده)
 • دمنده خشک و یا هر نوع دستگاه گرمایشی

چگونه ترمیستور NTC را آزمایش کنیم؟

ترمیستور NTC کولرگازی ، ترمیستوری است که مقاومت آن با افزایش دما کاهش می یابد. ما این ویژگی را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا طبق آن رفتار می کند یا نه.

اولاً قبل از اعمال هر مقدار حرارتی به ترمیستور، مقدار مقاومت خود ترمیستور را بررسی کنید. به عنوان مثال، ترمیستور ممکن است 100Ω، 1KΩ، 10KΩ، 100KΩ و غیره باشد.

قبل از اینکه گرما به ترمیستور اعمال شود، مقدار مقاومت آن باید بسیار نزدیک به مقدار مقاومت نامی آن باشد.

بنابراین، برای مثال، اگر ما یک ترمیستور 10KΩ را تست می کنیم، قبل از اعمال هر مقدار گرما، مقدار مقاومت آن باید بسیار نزدیک به 10KΩ باشد. اگر شما در یک اتاق نسبتا گرم هستید، ممکن است حدود 9.3KΩ باشد. اگر شما در منطقه سردتر هستید، مقدار بیشتری خواهد داشت.

تست ترمیستور کولرگازی با مولتی متر

این اولین تست برای بررسی ترمیستور کولرگازی است. اگر مقاومت آن نزدیک به مقدار مقاومت نامی اش باشد ، پس آن خوب است . اگر مقدار مقاومت آن مقدار بسیار زیادی از مقدار مقاومت نامی اش متفاوت باشد، ترمیستور کولرگازی خراب است و باید دور انداخته شود.

آزمایش بعدی در مورد اعمال حرارت به ترمیستور است. این کار می تواند توسط هیتر ، دمنده خشک یا هر نوع دستگاه گرمایشی انجام شود.

تست ترمیستور کولرگازی با گرما

هنگامی که گرما را به بدنه ترمیستور اعمال می کنید ، مقاومت آن باید به طور ثابت بعد از اعمال گرما شروع به کاهش کند. اگر ترمیستور NTC از این رفتار پیروی کند، خوب است. اگر این کار را نکند، ترمیستور معیوب است و باید دور انداخته شود.

تست ترمیستور کولر گازی
تست ترمیستور کولر گازی

نحوه تست ترمیستور PTC

تست ترمیستور PTC کولرگازی از تمام مراحل مشابه با ترمیستور NTC پیروی می کند.

ابتدا با یک اهم متر، ترمیستور را بدون اعمال حرارت بررسی کنید. با ترمیستور PTC در دمای اتاق یا پایین تر، ترمیستور باید مقاومت بسیار کم تری را اندازه گیری کند.

حالا گرما را اعمال کنید، همانطور که قبلاً به بدنه ترمیستور اعمال شده است. مقاومت ترمیستور PTC باید به تدریج و به طور پیوسته افزایش یابد، در عرض چند ثانیه که گرما اعمال می شود.

اگر مقاومت به طور پیوسته افزایش یابد، ترمیستور PTC خوب است. اگر مقاومت افزایش پیدا نکند، ترمیستور کولرگازی معیوب است و باید دور انداخته شود.

علائم یک ترمیستور AC ضعیف یا خراب

ترمیستور AC یک نوع سنسور دمایی است که معمولاً در سیستم های AC مدرن یافت می شود. آنها درجه حرارت را تشخیص می دهند و سیگنال مقاومت را به ماژول کنترل AC می فرستند بنابراین تنظیمات اتوماتیک می توانند برای حفظ اتاق در دمای مناسب انجام شوند. همانطور که آنها اساساً سنسورهای دمای محیط هستند، آنها می توانند هر دو در داخل اتاق و در زیر کاپوت وسیله نقلیه پیدا شوند.

ترمیستورهای AC داده های مربوط به درجه حرارت را می خوانند و تفسیر می کنند که برای عملکرد مناسب سیستم  AC که توسط کامپیوتر کنترل شده است، حیاتی است. مانند آنچه که در بیشتر وسایل نقلیه مدرن یافت می شود. هنگامی که ترمیستورها کار خود را درست انجام نمی دهند یا خراب می شوند، آنها می توانند بر عملکرد کلی سیستم تاثیر منفی بگذارند و باید بررسی شوند. معمولاً هنگامی که یک ترمیستور AC خراب می شود یا دچار اشکالاتی می شود، ترمیستور چند علامت از خود نشان می دهد که در آن اشکالاتی به وجود آمده است.

خنک سازی محدود میتواند دلیل خرابی تمیستور کولرگازی باشد

یکی از اولین نشانه های خراب شدن ترمیستور AC این است که ترمیستور AC فقط هوای سرد را برای مدت زمان محدودی بیرون دهد. اگر ترمیستور AC درست کار نکند، آن نمی تواند به کامپیوتر درباره دمای اتاق هشدار دهد. بنابراین، ماژول قادر نخواهد بود که ترمیستور AC را فعال یا غیرفعال کند تا دمای صحیح به دست آید. این ممکن است باعث شود که ترمیستور AC هوای سرد را در کوتاه مدت یا فقط برای مدت زمان محدودی بدمد.

دمنده به درستی کار نمی کند میتواند به دلیل خرابی ترمیستور کولرگازی باشد

علامت دیگری از خراب شدن ترمیستور، مشکلاتی است که دمنده خواهد داشت. بعضی از موتورهای دمنده از سیگنالی از ترمیستور برای کنترل عملکرد خود استفاده می کنند. اگر ترمیستور سیگنال ضعیف، نامناسب یا ناسازگار می دهد، ممکن است عملیات موتور دمنده ضعیف و غیرقابل تحمل باشد یا ممکن است اصلاً عمل نکند. از آنجا که دمنده همان چیزی است که هوای خروجی از دریچه را به بیرون می دمد، هر گونه مشکلی با دمنده که توسط ترمیستور ایجاد شود یا نشود، تا حد زیادی توانایی سیستم AC را برای خنک کردن اتاق تحت تاثیر قرار می دهد.

از آنجا که ترمیستورهای AC می توانند نقشی حیاتی در عملکرد مناسب سیستم AC داشته باشند، اگر شما شک دارید که مشکلی دارد یا نه، اجازه دهید که سیستم AC توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شود. در صورت نیاز، آنها قادر به تعویض ترمیستور AC و بازگرداندن قابلیت ها و عملکرد کامل به سیستم AC شما خواهند بود.

آنچه باید درباره سنسورهای کولر گازی و تهویه مطبوع (HVAC) بدانید

نصب تهویه مطبوع دارای اجزای بسیاری است که مشتریان شما به سادگی آنها را نمی بینید . تجهیزات HVAC معمولاً در زیرزمین یا سقف پنهان می شوند و مخفی ترین اجزای تهویه مطبوع مانند کندانسورها ، سنسورهایی هستند که همه چیز را ساده تر می کنند .

بازدهی انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان پارامترهای مهمی هستند و مشتریان شما قابلیت اینترنت اشیا (IoT) را انتخاب می کنند ، سنسورها بخش عمده ای از سیستم های تهویه مطبوع شده اند . بعضی از سنسورها مانند سنسورهای فشار مفیدترین تکنولوژی های HVAC هستند . دیگر سنسورها به طور مستقیم توسط مشتریان شما مورد استفاده قرار می گیرند.

رایج ترین سنسور مورد استفاده در سیستم های کولرگازی ، ترموستات است. یکی از کاربردهای اولیه ترموستات تنظیم دما است.

امروزه ترموستات ها معمولاً از نوع دیجیتال هستند و از دستگاه های نیمه هادی مانند ترمیستورها یا آشکارساز مقاومت حرارتی (RTD ها) استفاده می کنند. ترمیستورها و RTD ها هر دو دما را بر اساس مقاومت اندازه گیری می کنند. ترمیستور معمولاً از سرامیک یا پلیمر ساخته شده است، در حالی که RTD از فلز خالص ساخته شده است.

سنسورهای موجود برای HVAC امروز خیلی فراتر از ترموستات ها رفته اند . سنسورها استفاده می شوند تا تجهیزات امن تر کار کنند ، بهره وری انرژی را بهبود بخشند و سلامت انسان را حفظ کنند و ارتقاء دهند .

نتیجه گیری در مورد ترمیستور کولرگازی و نحوه‌ی تست آن

در این مقاله از آی.پی امداد به معرفی ترمیستور کولر گازی و نحوه تست آن با استفاده از روش های مختلف پرداختیم. اگر مولتی متر دارید توصیه می کنیم که حتما تست ترمیستور را با استفاده از مولتی متر انجام دهید و در وهله‌ی دوم به سراغ تست ترمیستور با گرما بروید. همچنین در صورتی در متوجه وجود خرابی در ترمیستور کولر گازی خود شدید یا حتی موفق به تست ترمیستور کولر نشدید با نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی در تهران تماس بگیرید.

توجه: در صورتی که نیاز به تعمیرات کولر گازی در محل دارید کلیک کنید.


لینک های مرتبط با ترمیستور کولر گازی و تست آن :

5 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
avatar
آرامش 05 خرداد 1399

با سلام و خسته نباشید کولر اسپلیت سی هزار اجنرال دارم که چندین سال کار میکنه ، وقتی کولر روشن میشود بعد از پنج دقیقه موتورکمپرسور آف میکند و خروج هوای سرد از یونیت داخلی متوقف میشود و سپس بعد از سه دقیقه مجددا موتور کمپرسوربه کار می افتد و این سیکل مرتب در ساعات مختلف شبانه روز و در دماهای تنظیم شده مختلف تکرار میشود . علت این زود آف کردن های متوالی کمپرسور چیست ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . تشکر

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 05 خرداد 1399

  سلام ، کندانسور و اواپراتور را تمیز نمایید و سپس گاز کولر بررسی شود تا مدار کیپ نشده باشد.

  پاسخ دادن
   avatar
   آرامش 05 خرداد 1399

   سلام مجدد و تشکر از راهنمائی‌تان ، ببخشید مشکل بخاطر ترمیستور نمیتونه باشه ؟

   پاسخ دادن
avatar
علی سیف 01 خرداد 1399

سلام موتور فن پرتاب باد خیلی زیاد داغ میشود وبو میدهد دلیلش ڃیست؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 03 خرداد 1399

  سلام ، ابتدا کاملا سرویس نمایید و سپس در صورت عدم درست شدن فن را تعویض نمایید.

  پاسخ دادن
پیشگیری از ویروس کرونا