logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت زیر ریختن چرخ خیاطی

علت زیر ریختن چرخ خیاطی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت زیر ریختن چرخ خیاطی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

همراهان گرامی آی پی امداد، ضمن خوش آمد گویی به شما، دعوت میکنیم که تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا در مورد علت زیر ریختن چرخ خیاطی اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم. در این مطلب قرار است دلایل زیر ریختن نخ چرخ خیاطی را بررسی کنیم. منظور از زیر ریختن نخ چرخ خیاطی، همان شل دوختن دستگاه است که مشکلی است که ممکن است تا به حال برای خیاط ها به وجود آمده باشد.

احتمالا شما خواننده گرامی که در حال مطالعه این مطلب هستید، یک خیاط تازه کار یا حرفه ای می باشید که میخواهید دوخت زیبایی داشته باشید و دوخت زیر و رو دقیقا وسط پارچه به هم گره بخورند. اما گاهی همه چیز آن طور که انتظار دارید، پیش نمی رود و چرخ شل می دوزد یا به اصطلاح نخ زیر می ریزد و دوخت کار به زیبایی انجام نمی شود. به همین دلیل به دنبال رفع مشکل شل دوختن نخ چرخ خیاطی هستید، اصلا نگران نباشید؛ زیرا ما به شما توضیح خواهیم داد که برای رفع مشکل چه کاری باید انجام دهید.

خلاصه ای از دلیل شل دوختن و زیر رفتن نخ چرخ خیاطی

اگر زمان کافی برای مطالعه این مطلب ندارید و میخواهید در کوتاه ترین زمان ممکن دلیل بروز مشکل زیر ریختن نخ چرخ خیاطی و روش های رفع این مشکل را بشناسید، محتوای جدول زیر را مطالعه بفرمایید:

دلایل راه حل
عدم تنظیم کشش مناسب نخ تنظیم کشش نخ و بالا بردن فشار آن با قرار دادن گردونه تنظیم نخ روی عددی بین 3 تا 5 میتواند کمک کند این مشکل را حل کنید.
گیر کردن پرز و نخ بین پولک ها با تمیز کردن مسیر نخ کشی میتوانید این مشکل را حل کنید؛ زیرا گاهی پیش می آید که در اطراف یا بین پولک هانخ های بریده یا پرز پارچه گیر افتاده است و باید آن را خارج کرد.
سفت بودن پیچ ماکو برای حل این مشکل میتوانید علاوه بر شل کردن پیچ ماکو با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت، نخ بالا را نیز کمی سفت تر کنید.
در رفتن نخ از داخل فنر فنر را چک کنید و اگر نخ از آن خارج شده، مجددا آن را به داخل فنر باز گردانید.
عدم تنظیم صحیح ماسوره پیچ تنظیم را برعکس چرخش عقربه های ساعت بچرخانید تا نخ آزاد شده و فشار آن کمتر شود.
نبودن نخ بین دو صدف شیار صدف را چک کنید و اگر نخ بین آن نبود، باید آن را در وسط شیار قرار دهید.

چرا چرخ خیاطی شل می دوزد و نخ آن زیر می ریزد؟

یکی از سوالات متداولی که برای خیاط های عزیز به وجود می آید، این است که چرا با اینکه دوخت روی پارچه صاف و مرتب است، اما نخ زیر پارچه شل است و نخ آن زیر می ریزد؟ برای پاسخ به این سوال باید دلایل بروز این مشکل را بررسی کرد. در ادامه به علت زیر ریختن نخ چرخ خیاطی خواهیم پرداخت.

چرا چرخ خیاطی شل می دوزد و نخ آن زیر می ریزد

عدم تنظیم کشش نخ

 • شاید دلیل اینکه نخ چرخ خیاطی زیر می زند، این است که نخ رو شل شده است و علت آن نیز این است که گردونه ای که برای تنظیم کشش نخ مورد استفاده قرار میگیرد، روی عدد بالایی قرار دارد.
 • برای حل این مشکل میتوانید کشش نخ را بالا ببرید تا فشار نخ نیز بیشتر شود و دوخت شل نباشد.
 • در ضمن به خاطر داشته باشید که مناسب ترین عدد برای کشش نخ عددی بین 3 تا 5 است. بنابراین پیچ تنظیم کشش را روی 3 تا 5 که محدوده نرمال است، قرار دهید.

خارج شدن نخ از داخل فنر

 • یکی از مشکلات رایج بین چرخ ها، این است که نخ از داخل فنر به بیرون می پرد و باعث میشود کشش نخ کم شود.
 • برای حل این مشکل کافی است نخ را به درون فنر بازگردانید و اجازه ندهید از فنر خارج شود.

خارج شدن نخ از داخل فنر

عدم تنظیم پیچ ماکو

 • اگر پیج تنظیم ماکو خیلی سفت باشد، نخ چرخ خیاطی به زیر می زند.
 •  برای جلوگیری از مشکل شل دوختن چرخ خیاطی ناشی از سفت بودن پیچ ماکو، باید با چرخاندن پیچ تنظیم آن در جهت عقربه های ساعت، نخ بالا را سفت کنید و کشش آن را تنظیم کنید.
 • اگر ماکو بسیار سفت است، میتوانید آن را در جهت عقربه های ساعت بپرخانید تا کمی شل شود.

تمیز نبودن مسیر نخ کشی

 • اگر دوخت چرخ خیاطی یکنواخت نیست و نخ آن به پایین می ریزد، باید بین پولک ها را بررسی کنید. مطمطئن شوید پرز یا نخ های بریده بریده قدیمی بین آن ها گیر نکرده باشد.
 • برای حل این مشکل کافی است بین پولک ها را بررسی کنید. اگر نخ یا پرز بین آن ها گیر کرده بود، آن را تمیز کنید. در غیر این صورت بین پولک ها فاصله می افتد.

نبودن نخ بین دو صدف

 • اگر نخ کاملا بین دو شیار صدف قرار نگرفته باشد، به احتمال زیاد دوخت شل خواهد بود و نخ به زیر می زند.
 • تنها بررسی صدف هاست و اگر نخ از بین دو صدف خارج شده باشد، باید آن را دقیقا بین دو شیار قرار دهید.

نبودن نخ بین دو صدف

آنچه در مورد دلایل زیر ریختن نخ چرخ خیاطی آموختیم

در این مطلب آموختیم که یکی از مشکلات رایج چرخ خیاطی ها، زیر ریختن چرخ خیاطی یا همان دوخت شل آن است. گفتیم که این مشکلات به دلایل مختلفی مثل تمیز نبودن مسیر نخ کشی، نبودن نخ بین دو صدف، عدم تنظیم پیچ ماکو و ماسوره، خارج شدن نخ از فنر، تنظیم کشش نادرست و … اتفاق می افتد. روش های نیز برای حل این مشکل به شما گفتیم که امیدواریم برایتان موثر باشد.

مطلبی که در حال مطالعه آن بودید، با راهنمایی تکنسین های مجموعه آی پی امداد نوشته شده است. با مطالعه این مطلب، شما خوانندگان گرامی می‌توانید به جواب سوالات خود در خصوص دلایل دوخت شل چرخ خیاطی برسید و به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید. اگر نتوانستید مشکل دستگاه را حل کنید و همچنان نخ چرخ خیاطی زیر می زند، می‌توانید از سایت آی پی امداد درخواست خود را برای حضور تکنسین در محل ثبت کنید. تعمیرکاران آی پی امداد پس از ثبت درخواست با شما تماس میگیرند و در مورد زمان حضورشان در محل با شما مشورت می کنند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست