021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی
علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه
podcast

پادکست دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی همراه با راهنمای رفع مشکل

منتظر خواندن دیدگاه شما بعد از گوش کردن به این پادکست خواهیم بود.

یکی از بهترین‌ترین و مهم‌ترین مزایای ماشین لباسشویی این است که تا حد زیادی رطوبت موجود در لباس را می‌گیرد و لباس‌ها را تقریباً خشک‌ شده به شما تحویل می‌دهد. اهمیت این ویژگی در ماشین لباسشویی مخصوصاً در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان که خشک شدن لباس‌ها به‌ سختی امکان‌پذیر است، پررنگ‌تر می‌شود.

 • آیا احساس می‌کنید ماشین لباسشویی شما دیگر مانند گذشته لباس‌ها را خشک نمی‌کند؟
 • آیا از خیس ماندن لباس‌هایتان در لباسشویی شاکی هستید؟

خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی یکی از مشکلات رایج در بین کاربران ماشین لباسشویی است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم دلایلی که باعث خشک نشدن لباس در لباسشویی می‌شود را برای شما شرح دهیم و راه ‌حل ‌هایی برای رفع این مشکل نیز به شما آموزش دهیم. پس در صورتی ‌که دستگاه شما نیز دچار این مشکل شده است، با ما در ادامه همراه شوید.

 هر برند لباسشویی (ال جی ، سامسونگ ، دوو ، دوقلو ، حایر ، ایندزیت ، کنوود ، بلومبرگ ، زیمنس ، آاگ ، بوش ، فریجیدر ، هایسنس ، میدیا ، تکنو و …) که داشته باشید، با مطالعه مقاله زیر می توانید به راحتی به رفع مشکل خشک نکردن لباس ها در لباسشویی خود بپردازید.

اقدامات اولیه در هنگام خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

یکی از کارهایی که شما می‌توانید در هنگام خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی قبل از تماس با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی انجام دهید این است که ماشین لباسشویی خود را ریست کنید.

مراحل ریست کردن ماشین لباسشویی عبارت‌ است از:

 1. دستگاه را خاموش‌ کنید و کابل برق آن را نیز از پریز بکشید.
 2. بعد از گذشت یک دقیقه کابل برق ماشین لباسشویی را مجدداً به پریز بزنید.
 3. به تعداد دفعات ۶ بار و هر بار نیز به ‌اندازه ۱۲ ثانیه درب ماشین لباسشویی را باز و بسته کنید.

با انجام کارهای فوق ماشین لباسشویی شما ریست می‌شود و ممکن است مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی با انجام این کار برطرف شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از ریست کردن ماشین لباسشویی حتماً دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید و بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه این کار را انجام دهید.

9 دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی و نحوه عیب یابی و رفع مشکل آن ها

در این قسمت به 9 دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی و در ادامه به نحوه عیب یابی و رفع مشکل هر کدام از این موارد می پردازیم:

 1. قطع شدن برق خشک کن
 2. خراب شدن ترانس برد الکترونیکی
 3. معیوب شدن موتور لباسشویی
 4. نرسیدن هوا به خشک کن
 5. درست نبودن تنظیمات خشک کن
 6. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 7. خرابی پمپ تخلیه
 8. آبگیری نکردن لباسشویی
 9. مسدود شدن شیلنگ تخلیه و فیلتر کف

قطع شدن برق خشک‌کن یکی از علت های خشک نشدن لباس‌ در ماشین لباسشویی

در برخی از مواقع ممکن است خشک نشدن لباس‌ در ماشین لباسشویی به دلیل وجود نوسان برقی در ساختمان، قطع شدن جریان برق خشک‌کن، خراب شدن پریز برق و… ایجاد شده باشد.

اگر مشکل دستگاه به دلیل وجود نوسان برقی و اشکال در برق ساختمان باشد، برای حل این مشکل باید با برق‌کار تماس بگیرید؛ اما اگر مشکلی در برق ساختمان نبود برای رفع این مشکل با تعمیرگاه مجاز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید و مشکل دستگاهتان را با کمک تعمیرکاران متخصص برطرف نمایید.

خراب شدن ترانس برد الکتریکی یکی از دلیل های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

سوختن و خراب شدن ترانس برد می‌تواند خشک‌کن ماشین لباسشویی را از کار بیندازد که در این هنگام تعویض ترانس برد الکتریکی ماشین لباسشویی می‌تواند مشکل دستگاه شما را برطرف کند. اگر اطلاعات کافی در زمینه‌ی خرید ترانس و تعویض آن ندارید، می‌توانید در هنگام خراب شدن این قطعه با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید و تعویض ترانس را در محل و منزلتان و با قطعه اصل و فابریک انجام دهید.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی و مشکل خشک نشدن لباس‌ در لباسشویی

خراب شدن و کار نکردن موتور ماشین لباسشویی نیز ممکن است باعث خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی شود. این اتفاق معمولاً در زمانی مشاهده می‌شود که موتور ماشین لباسشویی به دلیل کار کردن بیش ‌از حد داغ شده و برای مدتی از کار بیفتد. نگران نشوید این مشکل معمولاً بعد از خنک شدن موتور برطرف می‌شود.

نرسیدن هوا به خشک‌کن و خشک نشدن لباس‌ در لباسشویی

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار برای کارکرد درست خشک‌کن ماشین لباسشویی، وجود جریان هوای مناسب در اطراف خشک‌کن می‌باشد. در صورت نبود هوا در اطراف خشک‌کن، عملکرد این قطعه مختل می‌شود و گرمای کافی و مناسب برای خشک‌کردن لباس‌ها را تولید نمی‌کند؛ به همین دلیل در این هنگام لباس‌ها به‌ طور کامل خشک نمی‌شوند و همچنان خیس می‌مانند.

درست نبودن تنظیمات خشک کن و خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

شما باید با توجه به جنس لباسی که درون ماشین لباسشویی قرار داده‌اید، تنظیمات دستگاه ( برنامه های شستشو در لباسشویی ) را که شامل زمان شستشو، درجه حرارت و … می‌شود، انتخاب کنید. اگر شما تنظیمات دستگاه را با توجه به جنس پارچه تنظیم نکنید، خشک‌کن عملکرد خود را به‌ درستی انجام نمی‌دهد و این مسئله نیز باعث خیس ماندن لباس‌های شما می‌شود.

قرار دادن لباس بیش از ظرفیت یکی از دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از عوامل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی قرار دادن لباس‌ها بیش از ظرفیت لباسشویی درون مخزن آن است.

 • همیشه متناسب با ظرفیت ماشین لباسشویی‌ درون آن لباس بریزید.
 • از قرار دادن لباس بیش از ظرفیت دستگاه خودداری نمایید.
 • با مراجعه به دفترچه راهنما بدانید که چه مقدار لباس در لباسشویی می توانید بریزید.
 • این کار ممکن است علاوه بر اینکه عملکرد خشک‌کن را دچار اختلال کند، بر قطعات دیگر نیز اثرات منفی گذاشته و عملکرد آن‌ها را مختل نماید.
 • احتمالاً توجه کرده‌اید که ظرفیت لباسشویی برحسب کیلو مشخص می‌شود.
 • باید بدانید که در هنگام ریختن لباس در مخزن احتیاجی به وزن کردن لباس‌ها نیست.
 • کافی است شما فضای درون مخزن را به حدی پر کنید تا به ‌اندازه یک‌ چهارم در اطراف آن فضای خالی وجود داشته باشد.

خراب شدن پمپ تخلیه و خشک نشدن لباس‌ در لباسشویی

پمپ تخلیه در لباسشویی وظیفه تخلیه کردن آب کثیف درون دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه یکی از قطعات مهم درون لباسشویی است که خراب شدن آن‌ یکی از دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی می‌باشد.

 • یکی از دلایل تخلیه نشدن آب در لباسشویی وجود انسداد و گرفتگی در پمپ تخلیه است.
 • معمولاً به دلیل پرزهای لباس و یا اشیا باقی‌ مانده در لباس‌ها ایجاد می‌شود.
 • پمپ تخلیه عملکرد خود را به‌ درستی انجام نمی‌دهد و لباس‌های شما همچنان خیس می‌ماند.

برای برطرف کردن این مشکل باید تعمیرکار متخصص پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما را بررسی کرده و عواملی که باعث انسداد و گرفتگی آن شده است را از درون پمپ تخلیه کند. همچنین در صورت خراب شدن اقدام به تعویض پمپ تخلیه لباسشویی نماید.

آبگیری نکردن لباسشویی علت دیگر خشک نشدن لباس‌ در ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما عملیات آبگیری را انجام ندهد، لباس همچنان خیس مانده و خشک نمی‌شود.

 • شما در هنگام بروز این مشکل باید ابتدا میزان فشار آب درون ساختمان را بررسی کرده و از بالا بودن فشار آب مطمئن شوید.
 • برای انجام عملیات آبگیری توسط ماشین لباسشویی، فشار بالای آب مورد نیاز است.
 • پایین بودن فشار آب باعث عدم انجام این عملیات می‌شود.
 • پس از انجام این کار شیرهای ورودی آب به درون ماشین لباسشویی را چک کنید.
 • از وصل بودن شیر ورودی آب گرم به ماشین لباسشویی اطمینان حاصل پیدا کنید.

اگر مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی با انجام کارهای بالا برطرف نشد، بهتر است رفع این مشکل را به تعمیرکاران آی پی امداد بسپارید.

وجود انسداد و گرفتگی در شیلنگ تخلیه آب و فیلتر کف علت خشک شدن لباس در لباسشویی

در صورت وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در شیلنگ تخلیه آب، عملیات تخلیه آب در ماشین لباسشویی با اختلال مواجه می‌شود. تخلیه نشدن آب در لباسشویی باعث می‌شود که آب‌هایی که لازم است از درون دستگاه خارج شود، درون آن باقی بماند که این مسئله خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی را در پی دارد.

همچنین توجه داشته باشید که گرفتگی در فیلتر کف لباسشویی باعث تخلیه نادرست آب و در نهایت خشک نشدن لباس ها می شود. برای حل این مشکل کافی است فیلتر کف را باز نمایید و سپس خود فیلتر و پوسته داخلی آن را کاملا تمیز کنید.

شما به‌ سادگی و بدون نیاز به تماس با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی می‌توانید شیلنگ تخلیه آب و فیلتر کف را چک کنید و هرگونه مواد اضافی را از درون آن خارج نمایید.

سایر علت‌های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

علت چروک شدن لباس در لباسشویی می تواند به مشکل خشک نکردن دستگاه مربوط باشد. همانطور که متوجه شدید خشک نشدن لباس ها دلایل مختلفی دارد که آی پی امداد به صورت کامل آنها را شرح داده است. در اینجا به چند دلیل دیگر علت خشک نشدن لباس در لباسشویی می پردازیم:

 • ایجاد مشکل در فیوز حرارتی
 • خراب شدن ترموستات
 • خراب شدن خازن
 • کار نکردن شیر برقی
 • خراب شدن زغال‌های موجود در موتور
 • خراب شدن کلید خشک‌کن

بهترین روش برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی

بهترین روش برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی پیشگیری است. بنابراین با سرویس سالیانه و رعایت نظافت و تمیزی دستگاه و رفع گرفتگی در فیلتر کف و پمپ تخلیه می توانید تا حدودی از پیش آمدن این مشکل جلوگیری نمایید.

همانطور که در متن بالا برای شما توضیح داده‌ایم، خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. از آنجایی که ماشین لباسشویی یکی از گران‌ترین و پرکاربردترین لوازم برقی آشپزخانه است، بهتر است در صورت بروز این مشکل از تعمیر دستگاه به ‌وسیله خودتان و یا تعمیر آن به ‌وسیله تعمیرگاه‌های عمومی خودداری کنید و تعمیر آن را به‌ وسیله تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز داخل شهرتان انجام دهید.

اگر در تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید در هنگام مشاهده مشکل خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی با آی پی امداد که به‌ عنوان یکی از بهترین نمایندگی‌های تعمیرات انواع برندهای ماشین لباسشویی در تهران است، تماس بگیرید و با استفاده از تعمیرکاران این نمایندگی مشکل دستگاه خود را با هزینه مناسب و در زمانی کوتاه در محل و منزلتان برطرف نمایید.

37 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. احمد 01 مهر 1400

  سلام لباس شوی پاکشوماگرفتم ازدیروزلباساروخشک نمیکنه شستشوکه تموم میشه بایدخشک کنه آبگیری باتخلیه مستقیم انگار؟؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 03 مهر 1400

   سلام، ابتدا بررسی نمایید تا مسیر تخلیه مسدود نباشد(پمپ تخلیه، شیلنگ خروجی، فیلتر کف) و سپس به بررسی تاخو یا خازن موتور بپردازید.

   پاسخ دادن
 2. هادی 20 شهریور 1400

  سلام لباسشویی ال جی ۱۱ کیلو وقتی به مرحله خشک کردن میرسه در وسط کار رویه تایم ثابت و درصد ثابت گیر می‌کنه ولی لباسشویی ارور و یا خاموش نمیشه علت میخواستم ببینم از چیه ممنون از شما

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 21 شهریور 1400

   سلام، یا مشکل از تاخو موتور و یا تایمر میباشد

   پاسخ دادن
  ن 24 مرداد 1400

  سلام مارک لباسشویی من هایر هست لباس رو میشوره ولی آبکشی نمیکنه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 مرداد 1400

   سلام، ابتدا خازن موتور تعویض شود و اگر مشکل حل نشد خود موتور بررسی شود. همچنین توجه نمایید تا مسیر تخلیه مسدود نباشد

   پاسخ دادن
  Amir turk 20 مرداد 1400

  ماشین لباسشویی میشوره ولی خوشک نمیکنه مارکش ‌کرال هست به تنضیماتش دست زدیم اینجوری شد ها چیکار کنیم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 20 مرداد 1400

   سلام، برای رفع مشکل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی کرال، ابتدا بررسی نمایید که خازن یا تاخو موتور لباسشویی مشکل نداشته باشد و سپس بررسی نمایید تا مسیر تخلیه مسدود نباشد.

   پاسخ دادن
  محسن 18 تیر 1400

  ماشین دوو دارم خشک را انتخاب میکنم ماشین کار نمیکنه ولی بدن خشکن کار میکنه مشکل چیه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 19 تیر 1400

   سلام، خازن یا تاخو تعویض شود

   پاسخ دادن
  غلامعلی ماشینچی محرز 29 فروردین 1400

  موقع خشک کردن تخلیه اب اضافه خوب عمل نمیکند مرحله خشک کردن قطع میگردد

  پاسخ دادن
  جواد 25 بهمن 1399

  باسلام ماشین لباسشویی دوو 8کیلویی داریم که به مرحله خشک کن spinمیرسه روی تایم 11دقیقه دیگه زمان کم نمیشه ووقتی لباسشویی رو خاموش میکنم وازبرق میکشم توی محفظه چیلک آب نیست ولی لباسها خیس خیس هستن لطفا علتشو بفرمایین

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 بهمن 1399

   سلام، آب به درستی وارد دستگاه نمیشود که شیربرقی و هیدروستات باید بررسی شود و همچنین فیلتر کف لباسشویی را تمیز نمایید.

   پاسخ دادن
    جواد 15 فروردین 1400

    پمپ تخلیه رو باز کردم و چک نمودم هیچگونه رسوب گرفتگی وانسداد وجود ندارد و بامولتی متر اهم آن هم گرفته شده و درمحدوده 50 و سالم هسش ودر مرحله آبکشی از شیشه درب معلومه آب وارد میشود و درمرحله خشک کن هم آبی وجود ندارد پس پمپ سالمه، یادمه قبلا وقتی سالم بود در مرحله خشک کن دور بالا میرفت و بخاطر نیروی گریز از مرکز آب اضافی لباس چلونده میشد ولی الان دردقیقه 11 قفل میشه و باسرعت یکنواخت میچرخه،بنظر شما احتمال خرابی برد وجود داره یانه؟

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 15 فروردین 1400

     بله احتمالا برد الکترونیکی به درستی فرمان نمیدهد.

     پاسخ دادن
   محمد 15 فروردین 1400

   سلام مشکل شما بر طرف شود دقیقا لباسشویی من همین مشکل داره علت چی بود ممنون

   پاسخ دادن
   عیسی 04 اردیبهشت 1400

   مشکل لباسشویی منم همینه شما چکار کردین ایراد از کجا بود

   پاسخ دادن
  امیررضا باقری 19 بهمن 1399

  سلام ما یه لباسشویی دوو داریم چن وقته به مرحله خشک کردن که میرسه فقط الکی مخزنش می‌چرخه و تایمش رو همون ثابت میشه و دیگه هنگ می‌کنه تا وقتی از پریز بکشیم،خواستم بدونم مشکل چیه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 20 بهمن 1399

   سلام، تایمر باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
  فریبرز 11 دی 1399

  سلام ماشین لباسشویی جنرال موقع شستشو کار میکنه ولی به خشک کن که می‌رسه ارور میزنه و خاموش میشه مشکل کجاست

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 11 دی 1399

   سلام، ابتدا به بررسی موتور و تایمر بپردازید.

   پاسخ دادن
  ناشناس 17 آذر 1399

  سلام من هشت ماه پیش لباس شویی دوو خریدم بعضی وقت خشک نمی کنه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 17 آذر 1399

   سلام، ترموستات، هیتر و اتصالات آن ها به برد الکترونیکی بررسی شود.

   پاسخ دادن
    Aida 12 خرداد 1400

    وقتی ماشین لباسشویی رو روشن میکنم لباس خشک توش میچرخه و در ۱۵دقیقه آخر کارشو انجام نمیده . مدلشم ارج خشک کن دلیل چیه ؟

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 12 خرداد 1400

     سلام، شیربرقی بررسی شود

     پاسخ دادن
  لیلا 28 آبان 1399

  وقت بخیر لباسشویی اسنوا دو هفتست نصب شده یکی در میون لباس هارو خشک نمیکنه مشکل کجاست ؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 28 آبان 1399

   سلام، موتور و اجزای آن بررسی شود. در آخر بررسی نمایید تا مسیر تخلیه گرفتگی نداشته باشد(پمپ تخلیه، فیلتر کف و شیلنگ خروجی).

   پاسخ دادن
    پروین 10 بهمن 1399

    لباس شویی ابسال دارم تسمه داره.تخلیه نمیکنه واینکه رو دور تند نمیره از نوع قدیمی هاست لطفا راهنماییم کنید

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 10 بهمن 1399

     سلام، خازن موتور را تعویض و فیلتر کف را تمیز نمایید.

     پاسخ دادن
    sina 12 اسفند 1399

    سلام ماشین لباسشویی ال جی هفت کیلویی داریم که لباس هارو میشوره ولی به خشک کردن میرسه دیگه تایمر پایین نمیاد و الکی یه آهنگ خاص ازش در میاد و کلمه li بر روی تایمر نمایش داده می شود مشکل از کجاست؟

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 13 اسفند 1399

     سلام، ابتدا خازن یا تاخو موتور را بررسی نمایید و در صورت عدم رفع مشکل به بررسی تایمر بپردازید.

     پاسخ دادن
      بهزاد 20 اسفند 1399

      سلام. لباسشویی آاگ دارم.روی خشک کن میره اما وسطا قطع میشه موتور وامیسته. ممنون میشم مشکل رو بفرمایید. آیا ممکنه ذغال بخواد؟

      آی پی امداد 23 اسفند 1399

      سلام، خازن موتور مشکل دارد.

  احدی 19 آبان 1399

  ماشین هیتاچی ۹ کیلو درب از بالا مدل sf_H900 صحیح وسالم ولی باجابجایی وتبدیل شیلنگ های جدید ونو وقتی که ماشین را روشن کردم خشک کن که تا ۲روز پیش کار می کرد. فقط ماشین خشک کن نداشت ووقتی به این زمان می رسید صفحه الکترونیک ارور میدهد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 19 آبان 1399

   سلام، برد الکترونیکی مشکل دارد و باید تعمیر شود.

   پاسخ دادن
   سجاد 22 فروردین 1400

   سلام لباسشویی سامسونگ مدل eco bubble دارم موقع خشک کردن که میرسه ارور sud میده و روی خشک کن نمیره، با استفاده از جوش شیرین و سرکه رسوب زدایی کردم منتها مشکل پابرجاست، وقتی لباسشویی رو بدون لباس کار میندازم درست کار میکنه و روی حالت خشک کن و دور تند میره با دو سه تیکه لباسم مشکلی نداره ولی اگر لباس یمقدار بیشتر باشه دیگه سر خشک کن نمیره، خیلی کمتر از ظرفیتش لباس میزارم ولی درست کار نمیکنه بنظر شما مشکل از کجاست؟ پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 23 فروردین 1400

    سلام، کد مربوط به نابالانسی دستگاه است کمک ها و پایه کابین باید تعویض شوند.

    پاسخ دادن