logo logo تعمیرات ماشین ظرفشویی با ما در تماس باشید 021-58941

دانستنی های ماشین ظرفشویی

دانستنی های ماشین ظرفشویی
دانستنی های ماشین ظرفشویی
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله دانستنی های ماشین ظرفشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

از ماشین ظرفشویی چه میدانید؟ آیا با قطعات و نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی آشنا هستید؟ دانستنی های ماشین ظرفشویی که احتمالا آن را نمیدانید، در این مقاله تدوین و جمع آوری کردیم. با مطالعه این مقاله نکاتی را که هیچ فروشنده و تعمیرکاری به شما نمیگوید را می آموزید. تاریخچه ساخت ماشین ظرفشویی و جالب ترین دانستنی های ماشین ظرفشویی را اینجا در آی پی امداد بخوانید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه دانستنی های ماشین ظرفشویی میتوانید در قسمت دیدگاه همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشناسان آی پی امداد در میان بگذارید.

دانستنیهایی که باید از ظرفشویی بدانید!

آیا میدانید ماشین ظرفشویی اولین بار در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شده است؟ با نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی آشنایی دارید؟ تا به حال فکر کرده اید که ماشین ظرفشویی چگونه ظرفها را اینطور تمیز و براق میکند؟

اگر قصد خرید ظرفشویی را دارید، شاید از خود بپرسید اصلا خرید ماشین ظرفشویی چه لزومی دارد. آیا ماشین ظرفشویی میتواند ظرف ها را تمیز تر از شستشوی با دست بشوید؟ میزان مصرف آب در شستشوی ظروف با دست بیشتر است یا با ماشین ظرفشویی؟

پاسخ به تمام این پرسش ها مطلبی است که در مقاله دانستنی های ماشین ظرفشویی میخوانید.

تاریخچه ماشین ظرفشویی: این قسمت مخترع ماشین ظرفشویی!

ماشین ظرفشویی را چه کسی اختراع کرده است؟

 • جالب است بدانید مخترع ماشین ظرفشویی یک خانم ثروتمند به نام ژوزفین کوچران است.
 • خانم ژوزفین کوچران ماشین ظرفشویی را در سال 1886 اختراع کرد.
 • این خانم به خاطر ثروت بی حد و حصرش مرتب در حال مهمانی دادن بود و در مهمانی های مفصلش بسیاری از ثروتمندان شرکت می کردند.
 • اگرچه ظرف های کثیف باقیمانده از مهمانی های خانم کوچران را خدمه او می شستند، اما او اصرار داشت ظرف ها با سرعت بیشتری شسته شوند و ظروف کمتری هم حین شستن بشکند.
 • بالاخره خانم ثروتمند تصمیم خودش را عملی کرد و چون چنین دستگاهی تا آن زمان ساخته نشده بود، او شخصاً ساخت آن را به عهده گرفت.
 • ماشین ظرف شویی خانم کوچران به شکلی طراحی شده بود که ظرف ها، فنجان ها و نعلبکی ها درون آن چیده می شدند، بعد به وسیله یک موتور، آب و ماده شوینده به ظروف اضافه می شد و ظرف ها شسته می شدند.دوستان خانم کوچران همه جا در مورد این ماشین صحبت کردند و به زودی سفارش های زیادی برای ماشین فوق به خانم کوچران رسید.
 • او اختراع خود را در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال1893 به نمایش گذاشت و باعث تعجب خیلی ها شد.

تاریخچه ماشین ظرفشویی

آیا میدانید ماشین ظرفشویی چگونه ظرف ها را میشوید؟

ماشین ظرفشویی، یک دستگاه خودکار است که ظرف های کثیف را می شوید و تمیز می کند؛ بهترین ماشین ظرفشویی تنها کاری که آدم باید انجام دهد، این است که ماشین را پر از ظرف کند، پودر شوینده را اضافه کند، چرخه شست و شو را تنظیم کند و دکمه «روشن» را فشار دهد. اما ماشین ظرفشویی برخی اعمال خاص را نیز خودبه خود انجام می دهد که عبارتند از:

 1. خودش را از آب پر می کند.
 2. آب را با سرعت و فشار زیاد از طریق فواره هایی به ظروف می پاشد تا آن ها را تمیز کند.
 3. آب کثیف را تخلیه می کند.
 4. با پاشیدن آب بیشتر، ظروف را آبکشی می کند.
 5. هوا را گرم می کند تا ظرف ها خشک شوند؛ البته اگر شما انجام این قسمت را هنگام تنظیم دستگاه خواسته باشید .
 6. علاوه بر این، ماشین ظرفشویی بر کار خود نظارت می کند تا همه چیز به طور مطلوب پیش رود.
 7. یک زمان سنج، طول مدت هرچرخه را تنظیم می کند؛ یک گیرنده حسی دمای آب و هوا را نمایان می کند تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و تخریب آن ها جلوگیری کند و گیرنده حسی دیگری می تواند بگوید که سطح آب به اندازه کافی بالا هست تا مرحله شست و شو و آب کشی آغاز شود.
 8. بهترین ماشین ظرفشویی ها دارای گیرنده هایی هستند که میزان کثیفی آب را که از ظروف می چکد مشخص می کنند و وقتی که آب به اندازه کافی تمیز بود، ماشن ظرفشویی می فهمد ظرف ها تمیز شده اند.

میدانید ماشین ظرفشویی چگونه ظرف هارا میشوید

آیا میدانستید که میتوانید در ماشین ظرفشویی میوه هم بشویید؟

 • اگر از مغازه دارها بپرسید، می گویند همه ماشین های ظرفشویی میوه و سبزی می شویند و سبد میوه شوی هم دارند.
 • خوب است بدانید این سبد میوه شوی که مغازه دارها از آن نام می برند، چیزی نیست جز همان طبقه اول ماشین ظرفشویی شما!
 • در حقیقت آنچه یک ماشین ظرفشویی را از نظر شستن میوه از ماشین ظرفشویی دیگر متمایز می کند، قابلیت کار با آب سرد است؛ یعنی اینکه در ماشین ظرفشویی برنامه ای تعبیه شده باشد که با استفاده از آن بشود میوه ها را با آب سرد شست تا پلاسیده نشوند.

میتوانید در ماشین ظرفشویی میوه هم بشویید

آیا میدانید نمک در ماشین ظرفشویی چه نقشی دارد؟

 • می گویند نمک در تمیز شدن ظروف تأثیر بسیاری دارد؛ برای همین هم بیشتر استفاده کنندگان، همراه با مایع یا پودر ظرفشویی، مقداری نمک هم داخل دستگاه می ریزند.
 • به تازگی نیز در برخی ماشین ظرفشویی ها جایی برای ریختن نمک در نظر گرفته شده تا هم ظرف ها تمیز شوند و هم کار مصرف کننده آسان شود.
 • در کاتالوگ بعضی ماشین ها هم می بینیم که نوشته شده نیازی به استفاده از نمک یا ماده دیگری برای بهتر شسته شدن ظروف نیست.
 • در این ماشین های ظرفشویی برای تمیزی بهتر ظروف، از سیستم Magnetizer «سختی گیر آب» استفاده می شود.

وظیفه نمک در ماشین ظرفشویی

آیا میدانستید ماشین های ظرفشویی ظرف ها را ضد عفونی میکنند؟

نحوه ضدعفونی کردن ظروف در ماشین ظرفشویی به شرح زیر است:

 • ماشین های ظرفشویی معمولاً به خودی خود قابلیت ضد عفونی کردن ظروف را ندارند و احتیاج به یک ماده کمکی دارند، مگر این که موقع خرید، حواستان به این امکان ماشین ظرفشویی باشد.
 • ماشین های ظرفشویی به خاطر داشتن امکان استریلیزه، ظروف را ضدعفونی می کنند؛ یعنی روی این دستگاه دکمه ای وجود دارد که با فشار دادن آن، حرارت آب به حدی بالا می رود که ظروف، استریلیزه می شوند.
 • بین مشخصات بعضی ماشین های ظرفشویی، به عبارت «امکان شست و شوی بسیار داغ» بر می خوریم که آن هم به معنای استریلیزه کردن است.
 • در بیشتر ماشین های ظرفشویی قابلیت استفاده از مواد سفید کننده و ضدعفونی کننده وجود دارد، اما اگر در کاتالوگ ماشین چنین چیزی نبود حتماً پیش از استفاده از این گونه مواد پرس و جو کنید.

ماشین های ظرفشویی ظرف ها را ضد عفونی میکنند

 ماشین ظرفشویی هر چرخه شستشو را در چه زمانی و با چه میزان آبی طی میکند؟

چقدر طول می کشد تا ظرف های شما در ماشین ظرفشویی شسته شوند؟

 • ماشین های ظرفشویی، ظرف های شما را به طور نرمال در 76 دقیقه می شویند اما بعضی ماشین ها که لقب ماشین ظرفشویی سریع را یدک می کشند، این زمان را تا 45 دقیقه و حتی 40 دقیقه هم کاهش می دهند.
 • این ماشین ها اصولاً موجودات کم سرو صدایی هستند.
 • میزان سرو صدایی که آن ها در خانه شما تولید می کنند بین 45 تا 48 دسی بل است.
 • درهر دور شست و شو میزان آب مصرفی شان با توجه به اندازه ماشین متفاوت است که معمولاً بین 11 تا 15 لیتر آب مصرف می کنند.
 • اگر ماشین ظرفشویی کاملاً پر باشد، مقدار آب مصرفی آن، از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف می شود بسیار کمتر است.

دانستنی های مواد شوینده ماشین ظرفشویی

دانستنی های مواد شوینده ماشین ظرفشوییبه شرح زیر است:

 • ماده شوینده شامل مواد حلالی است که غذا را در خود حل کرده و در ضمن با مواد ساینده، تکه های چسبنده غذا را از ظروف جدا می کند.
 • عملکرد این ماده شوینده در صورت وجود املاح زیاد در آب، دچار اختلال می شود.
 • البته لازم است بدانید که نمی توان هر نوع ماده شوینده را در ظرفشویی استفاده کرد بلکه باید موادی را که مخصوص ظرفشویی ساخته شده اند، به کار برد تا هم کف بیش از اندازه تولید نکند و هم باعث خرابی ظروف نشود.
 • انواع شوینده ها به شکل پودر، قرص و ژل موجود است و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد و این تنها به سلیقه شخصی شما مربوط است که از کدام شکل استفاده کنید.

خلاصه مقاله دانستنی های ظرفشویی از زبان تعمیرکار آی پی امداد

با اینکه ماشین ظرفشویی چندین سال است که در اشپزخانه های خانه ها وجود دارد، خیلی از افراد هنوز هم اعتقاد دارند ماشین ظرفشویی آنطور که باید ظروف را تمیز نمیکند. لازم است بدانید که ظرفشویی از جمله لوازم خانگی ای است که در صورت استفاده نکردن دچار خرابی میشود. پس اگر در منزل ماشین ظرفشویی دارید حتما از آن استفاده کنید و یا آن را از برق بکشید و آب آن را ببندید.

 • آب کشیدن ظروف پیش از قرار دادن ان در ماشین ظرفشویی بسیار به کیفیت عملکرد و طول عمر ماشین ظرفشویی کمک میکند.
 • اگر از قرص ظرفشویی فینیش کوانتوم استفاده کنید دیگر نیازی به استفاده از جلادهنده و نمک به صورت جداگانه نیست.
 • در صورتی که هرگونه خرابی و اشکال در روند شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی احساس کردید، سریعا از یک تکنسین متخصص برای عیب یابی ماشین ظرفشویی کمک بخواهید.
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
اینستاگرام آی پی امداد