تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام

تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام

در مقاله تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به کارکرد آنها و بهترین برای استفاده شما میپردازیم .تفاوت بین انواع اجاق گاز ها و اینکه برای پختن غذا از کدام استفاده نماییم ، نکته هایی درباره ماکروفر ، سولاردام ، اجاق گاز ، فر و ... را به صورت کامل شرح داده ایم  .سوالات متداولی که ذهن بیشتر مشتریان را درگیر نموده و تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، سولاردام ، فر برقی ، فر هالوژنی و گازها به شرح زیر میباشد فر بهتر است یا مایکروفر ؟ مایکروویو بهتر است یا مایکروفر ؟ مایکروفر بهتر است یا سولاردام ؟ تفاوت فر برقی با سولاردام ؟ مضرات و فوائد هر کدام ؟ تفاوت مایکروفر با مایکروویو ؟ بنابراین با صبر و حوصله به خواندن ادامه دهید تا اطلاعات خود را غنی نمایید .

تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام

انواع اجاق ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد. اجاق های پخت و پز عبارتند از: اجاق گاز معمولی، اجاق مایکروفر، اجاق ماکروویو.
اجاق های مایکروویو نوع خاصی از اجاق است که استفاده از تابش ایمن را برای آشپزی و گرمایش مواد غذایی اجرا می کند. این نوع از اجاق سریع و کارآمد است. اجاق مایکروویو نیز دارای شدت و دامنه های مختلف تابش (کم، متوسط، زیاد) و سایر گزینه های مفید می باشد.

اجاق مایکروویو دستگاهی است که با استفاده از تکنولوژی رادار ساخته شده است. این نوع اجاق در طول جنگ جهانی دوم اختراع شد؛ آن فقط به صورت رسمی به عنوان یک دستگاه آشپزخانه در سال 1967 راه اندازی شد. اگر چه اجاق مایکروویو می تواند بسیاری از روش های پخت و پز که اجاق معمولی انجام می دهد را انجام دهد، معمولا برای پیش گرم کردن و یخ زدایی کردن مواد غذایی استفاده می شود. کارایی آن نیز فقط به عنوان یک اجاق پخت و پز محدود نمی شود بلکه برای روش های سریع و نوآورانه در تهیه بسیاری از مواد خوراکی و غذاها و کیک و تنقلات نیز استفاده می شود. اجاق های ماکروویو با برق کار می کنند.

تفاوت بین انواع اجاق گازها ها :

در صفحه تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به تفاوت انواع اجاق گاز ها پرداخته ایم .

1: "اجاق گاز" و "مایکروویو" هر دو لوازم خانگی ای هستند که گرما را به یک نهاد دیگر یعنی غذا می دهند. هر دو دستگاه معمولا در آشپزخانه یافت می شوند و همچنین ممکن است در فضاهای دیگر برای اهداف دیگر استفاده شوند.

2: "اجاق" یک اصطلاح گسترده است که شامل بسیاری از انواع اجاق ها می شود، اکثر انواع اجاق ها توسط یک روش عایق حرارتی اجرا می شوند که گرما را بر روی مواد غذایی اعمال می کنند، از سوی دیگر، ماکروویو یک واژه خاص است که مربوط به نوع خاصی از دستگاه است. اجاق های مایکروفر با اعمال تشعشعات ایمن به جای گرما واقعی بر روی غذا عملیات پخت و پز را انجام می دهند.

3: اجاق های گاز تاریخ بسیاری داشته اند و در طول زمان توسعه یافته اند،  اجاق ها به عنوان ابزار برای پخت غذاهای مختلفی از تمدن های مختلف از زمان پیش از تاریخ بوده است ( روشن کردن آتش برای پخت و پز ، ساخت تنورها و کوره های پخت و پز )، در مقابل تاریخچه اجاق مایکروفر نسبتا جدید است.
4: محصولات غذائی که در فر قرار می گیرند اغلب قبل از آن پخته یا در مراحل آخر پخت و پز هستند،  در عین حال، ماکروویو می تواند تمام روش های پخت و پز انجام شده توسط یک اجاق سنتی را انجام دهد، اما بیشتر برای گرم کردن، دوباره گرم کردن، خشک کردن، و یخ زدایی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
5: انواع اجاق ها می تواند با گاز یا برق اجرا شود. بعضی از اجاق ها به لوازم دیگر آشپزخانه ادغام شده اند و از همان سوخت برای غذا استفاده می کنند. در مقابل، اجاق های ماکروویو و ماکروفر و تستر و فر برقی فقط با برق کار می کنند.

تفاوت مایکروویو ، اجاق سولو ، توستر گریل ، OTG

در صفحه تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به تفاوت مایکروویو ، اجاق سولو ، توستر گریل پرداخته ایم .

1 : اجاق ماکروویو سولو : این نوع اساسی مایکروویو است و با حالت "فقط ماکروویو" همراه است. این اجاق حرارت یکنواخت را برای یخ زدایی، گرم کردن و همچنین برای پختن مقدار کمی مواد غذایی فراهم می کند. نکته ای که باید به یاد بیاورید این است که شما نمی توانید در ماکروویو سول چیزی را بپزید .

2: کوره مایکروفر اجاق گاز - اجاق ماکروویو سولو مجهز به گرمایش سیم پیچ در قسمت بالای آن است. این را می توان برای تهیه برخی از غذاها مانند کباب کردن انواع گوشت و گریل کردن استفاده کرد. کباب می تواند در برنامه ترکیبی ماکروویو استفاده شود. گریل به عنوان یک حالت با تنظیم در ماکروویو می آید. این نیاز به استفاده از یک صفحه یا یک قفسه مخصوص که در مایکروویو شما به عنوان لوازم جانبی وجود دارد است .

3: اجاق مایکروفر و ماکروویو – کارکرد ماکروویو ترکیبی از دو فن آوری است: 1. مایکروویو به طور منظم و 2. اجاق گاز،  این می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای پخت هر چیزی حتی کوکی ها یا کیک؛ یک فن و یک عنصر گرما وجود دارد که هوا را به طور یکنواخت در ماکروویو پخش می کند. در نتیجه، زمان کمتری برای پخت و پز سپری می شود و غذا بیشتر برشته می شود تا هنگامی که در مایکروفر است.

4: یک توستر گریلر (OTG) می تواند مواد غذایی را گرم کند، کباب کند و مهمتر از همه، مواد غذایی را طبخ کند، کویل های گرمایی در پایین و روی سقف این اجاق وجود دارد. این عنصر گرما انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند تا درجه حرارت بالائی را که برای پخت غذا نیاز است، ایجاد کند. تمام OTG ها گزینه ای برای تغییر یک یا هر دو سیم پیچ دارند. برای کباب کردن، شما نیاز به گرم کردن کویل بالا و برای پخت و پز در آن ، شما نیاز به هر دو کویل برای گرم کردن دارید .

5: یک OTG یک اجاق الکتریکی است که به وسیله گرم شدن میله های آن پخت و پز می کند ، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند تا درجه حرارت بالائی را برای غذا ایجاد کند. آن را به حرارت مستقیم به مواد غذایی اضافه می کند تا آن را طبخ کند. من اعتقاد دارم که OTG بهتر از ماکروویو است اما در عین حال نمی تواند عملیات گرم کردن و یخ زدایی را انجام دهد .

6: ترموستات در اجاق (در صورت وجود) درجه حرارت را اندازه گیری می کند و جریان را از طریق عنصر تنظیم می کند تا دمای مناسب را حفظ کند. بعضی از اجاق ها (ترانسفورماتور) هم هستند که گرما را به صورت یکنواخت پخش می کنند. این اجاق ها بسیار کارآمد هستند زیرا آنها گرما را یکنواخت در سراسر مواد پخش می کنند و باعث پخت همزمان در تمام سطوح مواد غذایی می شوند .
7: یک نکته دیگر این است که - OTG کندتر از اجاق ماکروویو است،  منظورم زمان پخت و پز است به عنوان مثال - OTG  15 دقیقه زمان برای گرمایش نیاز دارد، در حالی که اجاق ماکروویو تنها به 5 دقیقه زمان برای گرمایش نیاز دارد.
OTG دارای یک درب جلو، قابل جدا شدن است. تابه ها یا صفحه های پخت و پز برای غذا پس از باز شدن درب در محفظه قرار می گیرند .
OTG ایده آل برای پخت نان های حرفه ای و یا افرادی است که به دنبال یک دستگاه اختصاصی برای پخت نان تست هستند مناسب است .

برای گرم کردن و پختن غذا از کدام استفاده کنیم ؟

در صفحه تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به انتخاب بهترین برای پخت غذا پرداخته ایم .

از دستگاهی استفاده کنیم که پخت از طریق گرمکن امواج و المنتهای تابشی ( مانند مایکروفر ، مایکروویو ، ماکروفر ) ،  یا از دستگاهی که پخت از جریان برقی ( مانند فر برقی )  ، یا از دستگاهی که پخت از تابش مستقیم  و شدید نور لامپ مخوص ( مانند فر هالوژن ) ،  یا از دستگاهی که با المنت تابشی کار میکند ( مانند تسترها )  ، یا از دستگاهی که با سرعت پخت بالا با ترکیب امواج ماکرو و حرارت دهی  با فن و گریل تابش ( مانند سولاردام  ) یا دستگاهی که بر اساس تکنولوژی  القای مغناطیسی که در ظرف مخصوص خود میتواند گرما را انتقال دهد ... از کدام استفاده کنیم !!!

تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام

در صفحه تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به تفاوت آنها پرداخته ایم .

حال در زیر به تشریح بیشتر کارکرد  هر کدام و تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام می پردازیم .

فر  : به دستگاهی گفته می شود که پخت غذا در محیط بسته و دمای یکنواخت در تمامی قسمت ها امکان پذیر است و ساده ترین نوع آنها فرگازی است که دمای بین 100 تا 250 درجه سانتیگراد را دارند و دارای چند طبقه مجزا میباشند .

تفاوت فر برقی و گازی در زمان و هزینه ( مقرون به صرفه بودن ) آن می باشد ، فر گازی معمولا زودتر گرم میکند و فر برقی از خطر کمتری برخوردار است .

مایکروفر ، مایکروویو ، ماکروفر : نیز دستگاهی است که پخت از طریق گرمکن امواج ماکرو و المنتهای تابشی از بالا صورت می گیرد ، فرق مایکروفر با مایکروویو در این است که : مایکروویو با اشعه ویو غذاها را حرارت میده ولی مایکروفر برقی با المنتهای برقی غذا را حرارت میدهد )

ماکروفر وفر : ترکیبی دستگاهی است که تمامی قابلیت های ماکروفر یا ماکرویو را دارد و چند نوع دستگاه حرارت دهی به ان اضافه شده مانند : فن و گریل و کانوکشن و حرارت سه بعدی که در برندهای مختلف دشتگاه ها متفاوت هستند .

فر برقی : دستگاهی کامل برای آشپزی است که دارای چندین طبقه فضای بسته و گاهی با جوجه گردان میباشد که از جریان برق برای حرارت دهی استفاده می کند .

فر هالوژن : دستگاهی است که برای پخت از تابش مستقیم و شدید نور لامپ مخصوص استفاده می کند و پخت غذا از سطح بیرون شروع می شود .

گاز هالوژن : صفحه گاز شیشه ای با المنت برقی پرقدرت و قابل تنظیم کار می کند .

تسترها : با المنت های تابشی کار می کنند و برای ذوب کردن پنیر پیتزا و غذا و برشته کردن نان ها مورد استفاده قرار می گیرند . برخی انواع کاملتر برای سرخ کردن و بریان کردن سطوح کوچکتر نیز بکار می رود .

سولاردام : دستگاهی با سرعت پخت بالا با ترکیب امواج ماکرو و حرارت دهی با فن و گریل تابشی همزمان است که جهت پخت مواد غذایی خشک مناسب تر می باشد .

گاز اینداکشن : دستگاهی بر اساس تکنولوزی القای مغناطیسی است که در ظرف مخصوص خود می تواند گرما را انتقال دهد . برای مثال اگر کتری محتوی آبجوش را از روی دستگاه و ظرف مخصوص اینداکشن بردارید سطح کتری کاملا سرد است .

نکته هایی درباره تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام

در صفحه تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام به نکته های مفید پرداخته ایم .

جهت مقایسه  مایکروفر ، مایکروویو ، سولاردام ، فر برقی ، فر هالوژنی و گازها باید دید چه المانهایی برای ما ضروری میباشد ؟

آیا به تنهایی زمان برای ما حائز اهمیت است ؟ یا کیفیت مواد غذایی و نحوه پخت برای ما اهمیت دارد ؟

این موضوع را باید در نظر که کیفیت و زمان یک رابطه مستقیم  با هم دارند ، هر چه قدر زمان بیشتری برای  پختن غذا صرف شود طبیعتآ از کیفیت بهتری  برخوردار خواهد بود .

به طور مثال برعکس تفکر عام نسبت به این موضوع که مایکروفر برای سلامتی مضر میباشد ؛ در طبخ غذاهایی به مانند گراتن سبزیجات برای حفظ ویتامین ث موجود بهتر است از  مایکروفر استفاده شود ( چونکه در اینجا زمان برای ما اهمیت دارد ، نکته : سبزی ها  با چاقوی تیز و برنده خرد شود و سریعا به  مرحله پخت برسد تا ویتامین های موجود در خود را از دست ندهد ) ، بعد از مایکروفر پختن غذا در فر نسبت به اجاق گاز مناسب تر می باشد : چونکه مواد مغذی و حفظ کیفیت و ویتامین موجود در غذا برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است  ؛ یادمان نرود که هرچه قدر زمان پخت بیشتر باشد مواد مغذی موجود در آن خاصیت  را از دست می دهد .

حال تفاوت مایکروفر ، مایکروویو ، فر ، گاز ، سولاردام را متوجه شدیم ، در صورت تعمیرات هر کدام با ما تماس حاصل فرمایید .

جهت اطلاعات بیشتر درباره سوالات متداول مشتری در ارتباط با تعمیرات اجاق گاز و تعمیر فرگاز در آی.پی امدادکلیک نمایید .

جهت اطلاعات بیشتر درباره سوالات متداول مشتری در ارتباط با یا تعمیرات ماکروفر  در آی.پی امداد کلیک نمایید .

27 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
ف.اکبری 22 آذر 1398

سلام وقتتون بخیر بنظرتون من گازفردار بخرم یا فرتوگار گازی و گاز صفحه ای؟ کیفیت پخت پیتزا و مرغ داخل این دو دستگاه باهم فرق میکنه؟ چون از فرتوکار گازی بخاطر دسترسی راحتترش خوشم اومد

پاسخ دادن
mrym 17 آذر 1398

سلام عذر ميخوام من شنيدم سولاردام بهترين و كاملترين وسيله ى پخت غذاست واسه جهيزيه ميخواستم با گاز صفحه اى يه سولاردام بگيرم كه شنيدم با وجود سولاردام ديگه نيازي به ميوه خشك كن و توستر و امثال اينها نيست الان مشكلم اينه كه سولاردوم رو بايد روى كابينت گذاشت كه خيلي نماى آشپزخونه رو شلوغ ميكنه فر توكار بنظرم قديمي شده،نظر شما چيه؟؟

پاسخ دادن
  مدیر 18 آذر 1398

  سلام دوست عزیز ، سولاردام به مراتب میتواند بهتر از فر توکار باشد

  پاسخ دادن
ناشناس 06 مهر 1398

سلام آیا میشود ماکروویو راگازی کرد. یعنی بجای استفاده از برق از گاز استفاده شود مثل فرگاز

پاسخ دادن
سلما 15 شهریور 1398

سلام,میخوام دستگاهی داشته باشم که قابلیت پخت پیتزا,کیک, مرغ شکم پر,ماهی و گرم کردن غذا داشته باشه,آیا فر توکار همه این قابلیت ها رو داره ؟لطفا جواب بدید ممنون

پاسخ دادن
بیک وردی 25 خرداد 1398

بنظرتونبرای جهیزیه گاز فردار بهتره بخرم یا گاز طرح فر با یه مایکروفر؟؟

پاسخ دادن
پروا 16 اردیبهشت 1398

ببخشید میشه بگین میشه با ماکروویو مرغ شکم پر یا ماهی وکیک پخت من oven tster خریدم پشیمونم میخوام برگردونم نظرتون میخواستم چون نون میزارم یخ زدایی بشه مث سنگ میکنه

پاسخ دادن
حسینی 28 دی 1397

سلام من فرگاز دارم الان میخوام تستر بخرم ایا تستر کاربردی داره که فرگاز نداره؟

پاسخ دادن
  مدیر 28 دی 1397

  سلام ، شما که فر دارید نیازی به توستر ندارید .

  پاسخ دادن
روشنا 10 دی 1397

سلام فر یا سرالدام یا ماکروویو یا ماکروفر کدامشون اشعه شون کمتر هست

پاسخ دادن
  مدیر 11 دی 1397

  سلام ، سولاردام ، مایکروفر و مایکروویو به دلیل داشتن لامپ مگنتران اشعه دارند و فرقی با هم نمیکنند ، فر گاز اشعه ندارد .

  پاسخ دادن
مریم 28 آبان 1397

سلام میخواستم بدونم فرتوکار کارایی یخ زدایی و گرم کردن هم داره؟و اینکه میشه با خرید فرتوکار بدنبال خرید ماکروفر،سولار،....نریم.ممنون

پاسخ دادن
  مدیر 28 آبان 1397

  سلام ، اگر حساس نباشید نیازی نیست .

  پاسخ دادن
وحیده باقری 20 مرداد 1397

سلام.میخواستم بدونم سولاردام اون ماکروفری هست که در داخل ظرفش به چرخش در میاد مثل ماکروفرهای معمولی یااونی که مثل فرهای معمولی هستن.اخه یکی میخواد ماکرو ویو به من بفروشه میگه سولاردام هم هست ولی من سر در نمیارم درست میگه یا نه.راهنمایی کنید لطفا.

پاسخ دادن
  مدیر 21 مرداد 1397

  سلام ، سیتسم آن به مانند ماکروفر میباشد ، سولار هم المنت هم مگنتران دارد .

  پاسخ دادن
علی گوهرنتاج زاده 28 تیر 1397

سلام ممکنه طرض کار ماکروفر تو کار آریتسون را برای بفرستید

پاسخ دادن
باران 03 تیر 1397

س من دستگاهی برای پختن کیک وپیتزاوگرم کردن غذاهامیخوام آیافرهای برقی وگازی توکاربرای خریدخوب است؟؟

پاسخ دادن
الهه پارسا 01 تیر 1397

با سلام من اگه فر برقی بخرم یخ زدایی و گرم کردن غذا رو هم انجام میده؟

پاسخ دادن
ماهان نظری 14 خرداد 1397

با سلام برای پختن شیرینی و کیک ها کدومش مناسب تره؟

پاسخ دادن
  مدیر 19 خرداد 1397

  سلام ، اجاق گاز برای کار شمامناسب میباشد .

  پاسخ دادن
مرتضی نداف 03 خرداد 1397

سلام بالاخره بین خرید ماکروفر سولاردم و فر برقی و یا گازی کدام را باید انتخاب کرد

پاسخ دادن
  مدیر 05 خرداد 1397

  توضیحات در مورد تفاوت هرکدام لحاظ شده است ، انتخاب به عهده خود شما است .

  پاسخ دادن