logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

شومینه گازی بهتره یا برقی؟

شومینه گازی بهتره یا برقی؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله شومینه گازی بهتره یا برقی؟ به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ممکن است برای شما هم انتخاب شومینه برقی یا گازی کار سختی باشد، اما در ادامه این مطلب از آی پی امداد به بررسی و مقایسه شومینه گازی و برقی از نظر هزینه، کارایی، ایمنی، بازدهی و… می پردازیم. در پایان این مطلب می توانید تصمیم خود را برای خرید شومینه مورد نیاز خود بگیرید. اگر برای شما این پرسش ایجاد شده است که شومینه گازی بهتره یا برقی، تا انتها با ما همراه باشید.

خلاصه ای از مقایسه شومینه گازی و برقی

انتخاب بین شومینه گازی و شومینه برقی به عوامل مختلفی از جمله ترجیحات، بودجه و ویژگی های خاصی که به دنبال آن هستید، بستگی دارد. هر دو نوع شومینه، یعنی گازی و برقی، مزایا و معایب خود را دارند و به نیازها و شرایط خاص شما بستگی دارد کدام یک بهتر است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر دو نوع شومینه می‌پردازیم:

شومینه گازی شومینه برقی
مزایا: شومینه گازی معمولاً با کارایی بالاتری نسبت به شومینه برقی عمل می‌کند و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود. همچنین، نصب و راه‌اندازی شومینه گازی از نظر هزینه نسبتاً ارزانتر است و برای خانه‌های کوچک و متوسط مناسب است. مزایا: شومینه برقی نیاز به لوله کشی گاز و دودکش ندارد و به راحتی در هر نقطه‌ای از خانه قابل نصب است.
معایب: شومینه گازی نیاز به اتصال به خط گاز دارد و باید در نصب آن به موارد ایمنی دقت شود. همچنین، در صورت نداشتن دسترسی به خط گاز، نصب شومینه گازی مشکل خواهد بود. دود کش و نحوه نصب شومینه گازی از دیگر معایب آن است که باید سالانه توسط متخصص نصب شود. معایب: شومینه برقی به طور کلی در مصرف انرژی بیشتری نسبت به شومینه گازی عمل می‌کند. همچنین، هزینه اولیه خرید شومینه برقی نسبت به شومینه گازی  بیشتری است.

شومینه گازی بهتر است یا برقی؟

مقایسه شومینه گازی و شومینه برقی کمی دشوار است. در ادامه به بررسی تفاوت شومینه گازی و برقی از نظر قیمت، ویژگی ها، کارایی و نصب اجرا می پردازیم.

ویژگی توضیحات
قیمت
 • شومینه برقی هزینه اولیه خرید بالاتری نسبت به شومینه گازی دارد.
 • شومینه گازی هزینه اولیه خرید کمتری دارد ولی برای هربار استفاده نیاز به سرویس کار نیز دارد.
هزینه نگهداری
 • شومینه برقی نیاز به هزینه نگهداری ندارد. تنها هزینه در طول زمان استفاده برای مواقعی است که دستگاه دچار مشکل شود (که با توجه به گارانتی این هزینه رایگان است).
 • شومینه گازی نیاز به هزینه نگهداری دارد. برای نصب و راه اندازی شومینه نیاز است تا دودک، نصب و راه اندازی توسط متخصص انجام شود.
هزینه انرژی
 • با توجه به اینکه هزینه برق نسبت به هزینه گاز در ایران بیشتر است باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان قبض برق ممکن است هزینه بیشتری نسبت به قبض گاز برای شما داشته باشد.
کارایی
 • شومینه های گازی مقداری از انرژی را به گرما تبدیل می کنند که باعث هدر رفت انرژی می شود.
 • اما در شومینه های برقی تمام انرژی برق تبدیل به حرارت می شود.
 • البته گفتنی است که بازدهی شومینه های برقی بیشتر از گازی است.
ایمنی
 • در شومینه های گازی احتمال خارج نشدن کامل گاز از محیط وجود دارد و همچنین خطر تجمع گاز مونوکسید کربن نیز وجود دارد.
 • اما شومینه های برقی هیچ گاز یا آلاینده ای ندارد و از نظر ایمنی از شومینه های گازی بهتر هستند.
 • همچنین شومینه های برقی دارای کنترلر می باشند که در صورت افزایش دما بیش از حد، شومینه را خودکار خاموش می کند.
نصب
 • شومینه های گازی نیاز به گاز، خروجی دودکش و نصب صحیح توسط متخصص دارد.
 • شومینه برقی مانند هر دستگاه برقی دیگری تنها نیاز به یک پریز برق مناسب برای اتصال دستگاه و روشن شدن آن دارد.
ظاهر
 • شویمنه های گازی ظاهری سنتی دارند.
 • اما شومینه های برقی دارای LCD برای نمایش سوختن چوب یا نمایش آتش، نور پردازی در اطراف شویمنه که معمولا با رنگ قرمز و… است.
 • اگر ظاهری جدید برای شما اهمیت دارد خرید یک شومینه برقی برای شما بهتر است.
راحتی استفاده
 • هر دو شومینه گازی و برقی از نظر راحتی استفاده یکسان هستند و با چرخاندن یا فشردن یک کلید شروع به کار میکنند.
 • اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت قطع برق شومینه برقی به طور کامل از کار می افتد، در صورتی که قطع گاز با احتمال کمتری روبرو است.

تفاوت شومینه گازی و برقی از نظر کارایی

تفاوت شومینه گازی و برقی از نظر کارایی

ویژگی های شومینه گازی و برقی با یکدیگر مقایسه کردیم و به سوالات شما پاسخ دادیم. اما سوال اصلی این است که کدام شومینه در طول زمان استفاده برای شما از نظر هزینه و کارایی بهره وری بهتری دارد؟

شومینه گازی شومینه برقی
هزینه اولیه خرید پایین به دلایل تولیدات داخلی، مترال با قیمت مناسب و … هزینه اولیه خرید بالا به علت وارداتی بودن
هزینه نصب، راه اندازی بالا به علت نیاز به نصب، راه اندازی، گازکشی، دودکش و… هزینه نصب و راه اندازی پایین به علت عدم نیاز به دودکش و گاز و… و تنها نیاز به پریز برق مناسب است.
شومینه های گازی برای اطمینان از عملکرد ایمن نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. شومینه های برقی به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند. هزینه نگهداری معمولاً محدود به تعویض لامپ یا المنت گرمایشی است که هزینه چندانی ندارد.
هزینه قبض برق و گاز به نرخی که برای هر نوع انرژی می پردازید و تعداد دفعات استفاده از شومینه بستگی دارد. کارکرد شومینه های گازی نسبت به شومینه های برقی ارزان تر است. هزینه های برق بسته به نرخی که به ازای هر کیلووات ساعت می پردازید متفاوت است که معمولا قیمت برق در ایران بالاتر است.
شومینه های گازی برای کار کردن به سوخت نیاز دارند، گاز طبیعی یا پروپان. میزان مصرف انرژی بستگی به تعداد دفعات استفاده از شومینه و نوع سوخت مصرفی شما دارد. یک شومینه گازی بسته به اندازه و نوع آن می تواند حدود 7000 تا 30000 BTU در ساعت مصرف کند. از طرف دیگر شومینه های برقی برای کارکردن برق مصرف می کنند. مصرف انرژی بستگی به وات شومینه و دفعات استفاده از آن دارد. یک شومینه برقی می تواند حدود 1500 وات در ساعت در حرارت بالا مصرف کند که حدود 5000 BTU در ساعت است.

نتیجه گیری از اینکه شومینه برقی بخریم یا گازی؟

با توجه به آنچه که گفته شد، شما هستید که باید انتخاب نهایی خود را انجام دهید و شومینه مورد نظر خود را بر اساس آنچه که نیاز دارید، خریداری کنید. در ادامه لیستی وجود دارد که بر اساس معیارهای مهم می تواند به شما کمک کند، شومینه برقی بخرید یا گازی:

 1. هزینه: شومینه گازی هزینه کمتری در زمان خرید نسبت به شومینه برقی دارد.
 2. بازدهی حرارتی: شومینه برقی بازدهی حرارتی بالاتری نسبت به شومینه گازی دارد.
 3. ایمنی: با توجه به کنترل کننده های شومینه برقی، خطرات آتش سوزی و حرارت بیش از حد کاهش پیدا می کند.
 4. آلاینده و تاثیرات محیطی: شومینه برقی هیچ گونه آلاینده ای ندارد. همچنین تاثیرات محیطی آن کمتر است.
 5. ظاهر: شومینه های برقی ظاهری مدرن تر و زیباتر دارند.

در صورتی که در منطقه زندگی شما قطع برق رایج نیست و یا دارای سیستم برق اضطراری هستید، خرید یک شومینه برقی برای شما بهتر است. همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که در فصول سرد سال کاهش گاز یک امر اجتناب ناپذیر است که با خرید شومینه برقی این مشکل تا حد زیادی حل می شود. به طور کلی صرفه اقتصادی در طولانی مدت با شومینه برقی است.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست