اورلود کولرگازی

اورلود کولر گازی

Rating: 3.6/5. From 7 votes.
Please wait...

مشکل اورلود کولرگازی

اورلود کولر گازی

اورلود کولر گازی موضوعی که در این قسمت از آی.پی امداد به شرح آن میپردازیم.برای اطلاع از عیب یابی کولر گازی , اطلاع از هزینه تعمیر کولر گازی و یا در صورت نیاز به تعمیر کولرگازی بر لینک کلمات کلیک کنید.

اورلود کولر گازی در واقع قطعه ای کوچک در کولرهای گازی است  که از کمپرسور کولر گازی در برابر حرارت های زیاد که معمولا به دلیل مشکلات موجود در کولر گازی به وجود می آید محافظت می کند. اورلود در انگلیسی به نام overload Protector خوانده می شود که به معنی محافظ  اولود یا محافظ اضافه بار است و به صورت مخفف به نام OLP شناخته می شود . البته اورلود در بسیاری دیگر از قطعات الکترونیکی نیز کاربرد دارد و تنها خاص کولر های گازی نیست . در اصل اورلود قطعه ای است که بواسطه ساختاری که دارد در هنگام بروز خطر از آسیب جدی به دستگاه محافظت می کند.

اورلود کولر گازی 

اورلود ها به دو صورت هستند:

 • اورلود کولر گازی حرارتی که بصورت موازی در مدار کار می شوند و ساختمانی شبیه به بی متال دارند. اورلود های حرارتی با بالا رفتن حرارت دستگاه جریان را قطع می کنند تا دستگاه به شرایط عادی باز گردد.
 • اورلود کولر گازی مغناطیسی که از نوع بوبینی هستند که با جریان زیاد واکنش نشان می دهد و در صورتیکه جریان اضافی در مدار وارد شود وارد عمل می شوند و مدار را قطع می کنند.

اورلود کولر گازی از چه نوع است؟

در کولرهای گازی دو نوع اورلود دیده می شود:

اورلود کولر گازی داخلی و اورلود کولر گازی بیرونی یا خارجی

کولرهای گازی قدیمی تر به اورلودهای بیرونی یا خارجی مجهز هستند  که از نوع سری یا حرارتی هستند و روی سیم COM بسته شده اند. اما کولرهای جدید از اورلودهای داخلی یا اینترنال استفاده می کنند. این نوع اورلود به دلیل اینکه در داخل کمپرسور کار گذاشته شده اند به این نام خوانده می شوند و عملا دسترسی به آن کار راحتی نیست و برای تعمیر کولر گازی و یا تعمیر کمپرسور کولر گازی باید پوسته گاها شکافته شود.

برای تشخیص خرابی اورلود کولرهای گازی جدید از حرارت بدنه کمپرسور استفاده می شود. اگر کمپرسور حرارت زیادی در بدنه خود داشته باشد عمدتا به دلیل خراب شدن اورلود است.

برخی از افراد برای اینکه کولر گازی خودشان به کار ادامه بدهد برای رفع عیب بصورت موقتی با ریختن آب بر روی کمپرسور این کار را انجام می دهند ولی در رجریان باشید که این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در چنین حالتی ممکن است حرارت بالا رفته و باعث اسیدی شدن و از بین رفتن سایر قسمت های کولر گازی بشود.

به چه دلیل کولر گازی اورلود می کند ؟

اورلود کولر گازی 

هر چند اورلود کولر گازی همیشه هم بد نیست و می تواند از سوختن موتور و همچنین آسیب جدی به کولر گازی جلوگیری کند ولی باید بدانید که همواره دلیلی برای اورلود کولر گازی وجود دارد که این دلایل را نمی توان بصورت دقیق مشخص کرد. هر اتفاقی می توان باعث اورلود کردن کولر گازی شود. اما عمده ترین موضوعاتی که بنا بر تجربه کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد مشهود بوده موارد زیر می باشدکه باعث شده اند کولرهای گازی بدون در نظر گرفتن برند اورلود کنند :

 • شارژ مبرد در سیستم زیاد است و این موضوع باعث شده تا کمپرسور به اصطلاح زیر بار بماند
 • فشار کندانسور بالا رفته و باعث اولود کولر گازی شده است. اینکه چرا فشار در کندانسور بالا می رود می توان به دلیل کثیف شدن کندانسور به دلیل عدم رعایت سرویس دوره ای کولر گازی باشد.
 • برق ورودی دستگاه مشکل دارد مثلا ممکن است ولتاژ پایینی داشته باشد و یا دچار نوسان جریان شده باشد.
 • کمپرسور اشکالی فنی دارد که هر دلیلی می تواند شامل این اشکال فنی باشد، خرابی فن ، اتصال کوتاه ، ضربه و ...
 • خازن کمپرسور از کار افتاده است یا خراب شده است
 • ممکن است سیم پیچ راه انداز یا استارتر سوخته باشد و یا حتی قسمتی از سیم پیچی اصلی دستگاه ایراد پیدا کرد ه باشد چون اگر کلا سوخته باشد که دستگاه در هیچ شرایطی کار نمی کند.
 • برخی از کولرهای گازی دارای سیستم لوله مویین هستند که بعضا گرفتگی این لوله باعث اورلود کمپرسور کولر گازی می شود.
 • و ...

چگونه متوجه اورلود کردن کولر گازی بشویم ؟

تشخیص اورلود کولر گازی کار فنی و تخصصی است که بهتر است تعمیرکار حرفه ای کولر گازی این موضوع را تعیین کند اما عمدتا به دو روش در صورت نیاز می توانید تشخیص دهید که عیب کولر گازی شما اورلود کردن کمپرسور کولر است.

 • اولین و ساده ترین راه همان بود که قبلا و در بالا هم توضیح دادیم. تست بدنه کمپرسور می تواند در تشخیص اورلود کولر گازی تعیین کننده باشد. صرف نظر از اینکه اورلود داخلی است یا بیرونی در چنین مواقعی حرارت بدنه کمپرسور به شدت بالا می رود. یعنی با لمس دست هم به راحتی حرارت آن و زیاد بودن حرارت مشخص می شود.
 • دومین راه نیاز به شناخت کار اهم متر دارد . برای این منظور باید با استفاده از اهم متر پایه های کمپرسور را تست کنید. برای این کار باید یک سر اهم متر را به پایه C گذاشته و سایر پایه ها را با سر دیگر امتحان کنید. اگر این پایه به سایر پایه ها ارتباط نداشت و راه نداد معلوم می شود که کولر گازی اورلود کولر گازی کرده است. البته ممکن است اولود هم خراب باشد که باید خود اورلود هم تست شود.

آیا می توان کولر گازی را از اورلود خارج کرد ؟

معمولا اورلود کولر گازی به دلیل ساختار مکانیکی که دارد در شرایط اضطرار واکنش نشان می دهد و اتصال را قطع می کند. طبیعتا در چنین حالتی وقتی کولر به حالت عادی باز گردد اورلود ول می کند و دوباره دستگاه قادر به راه اندازی می باشد.

اما در نظر داشته باشید که همیشه همانگونه که توضیح داده شد علتی باعث این معلول می شود و نمی توان از کنار اورلود کولر گازی به راحتی گذشت. البته شاید برای یک بار نوسان جریان برق این اتفاق را رقم زده باشد که اگر اورلود تکرار نشد جایی برای نگرانی نیست. اما اگر این اتفاق مجددا تکرار شد حتما باید یک متخصص تعمیر کولر گازی اورلود کولر گازی و در کل کولر گازی را چک کند.

تعمیر و تعویض اورلود کولر گازی یک تخصص کاملا حرفه ای تعمیرکار کولر گازی است. برای این کار یک تعمیر کار متعهد کولر گازی ابتدا دلیل اورلود را مشخص و برطرف می کند و سپس به سراغ تعمیر و تعویض اورلود کولر گازی می پردازد به همین منظور انتخاب تعمیرکار کولر گازی اهمیت زیادی دارد.

اگر به اورلود کولر گازی خود مشکوک هستید بهتر است همین الان با کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد تماس بگیرید تا در کمترین زمان و بصورت کاملا حرفه ای و با ضمانت واقعی مشکل اورلود و عیب کولر گازی شما در محل مرتفع شود.

داشتن تجربه و دانش کافی برای تشخیص عیوب کولر گازی را از کارشناسان ما بخواهید. کارشناسن ما از بهترین و مجرب ترین کارشناسان تعمیر کولر گازی در تهران هستند که با حضور در دوره های تخصصی انواع کولرهای گازی تجربه خود را با دانش فنی پیچیده کولرهای گازی توامان کرده اند و توانسته اند اعتماد زیادی را به مشتریان ما بدهند.

شرکت تعمیر لوازم خانگی ای پی امداد شرکتی نو پا نیست. ما بیش از  سال است که خدمات تعمیر انواع لوازم خانگی و کولر های گازی را در سراسر تهران بزرگ و در شعب مختلف انجام می دهیم و ر   ضایت مشتریان ما مبین این موضوع است که در کار خود کاملا حرفه ای و متعهد هستیم.

عیب یابی و تعمیر کولر های گازی مختلف با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال و ضمانت 12 ماهه تعمیرات کولر گازی و انجام خدمات تعمیر انواع کولر گازی در محل مشتری و در هر ساعت از شبانه روز تنها قسمتی از تعهدات ما به مشتریان می باشد.

 

نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی الجی ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی تراست ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی هایسنس ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی اجنرال

 

14 دیدگاه

 • مسعود غلامی مشهد

  ممنونم از راهنمایی شم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، خواهش میکنم .

   No votes yet.
   Please wait...
 • سعید ستوده

  سلام کولر ما اجنرال پنجره ای هست دو روز پیش در حین کار یهو خاموش شد با اینکه زیاد هم ازش کار نمیکشیم وقتی بازش کردم دیدم سیمهایی که به خازن وصلن ذوب شدن خازنش دوتا سوکت داره مثل مال خودشو پیدا نکردم یجا گفت همین سه سوکته رو باید وصل کنم و به سوکت فن چیزی وصل نکنم الان روشن میشه ولی تا میخاد بره رو کمپرسور و بغلهای تا میخاد سرد بشه دوباره میره حالت اول فقط باد گرم میزنه

  No votes yet.
  Please wait...
  • ابراهیم جعفری

   سلام کولر 30 هزار کنوود دارم اورلود کرده ایا درست میشود اورلود ان داخل کمپرسور هست ایا میشود تعویض شود یا باید کمپرسور نو گرفت ممنون

   No votes yet.
   Please wait...
   • مدیر

    سلام ، رله اورلود داخل کمپرسور تعبیه شده است و بدانید وقتی اورلود میکند یعنی خازن توانایی برای استارت زدن کمپرسور ندارد و با اضافه کردن یک خازن هارداستارتر مشکل حل میشود .

    No votes yet.
    Please wait...
 • مهسا سارانی

  سلام خسته نباشید
  ما امروز برقامون قطع شد و بعد از وصل شدن برق کولرمون اصلا خنک نمیکنه روشنه اما انگار اصلا کار نمیکنه نمیدونم مشکلش چیه اگه می دونید کمکم کنید لطفا
  کولر گازی مون جنسش گری هستش

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   قطعات کولرگازی گری شما به مانند برد الکترونیکی ، موتور و … باید چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • سلیمان غلام نژاد

  باسلام کولر ما ال جی مدل نکست وان واینورترمیباشد احساس میکنم خنکی کولرکم شده سرویس کارگفت گازدستگاه کم شده 20 PCIشارژکرد ولی زیادفرقی نکرد 120000تومان هزینه شارژشدتماس گرفتم گفت چون کندانسورشمادربالکن و محیط بسته قرارگرفته خنک نمیکنه اگه نظرایشان درست باشه چرا سالهای قبل خنکی دستگاه خوب بعد لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کولرگازی الجی شما باید سرویس گردد . شستشوی مدار و لوله ها و در نهایت نشت یابی

   No votes yet.
   Please wait...
 • رضا مشار

  سلام . خسته نباشید . یک کولر گازی او جنرال 18 هزار دارم . فن روشن میشه ولی کمپرسور ، نه . خودم چک کردم قبل روشن کردن کمپرسور فیش های وردی به داخل کمپرسور برق داره ، ولی موقع کلید زدن به حالت کمپرسور برق ورودی به داخلش قطع میشه .حتی گفتم شاید از ترموستات باشه . اونو هم یکسره کردم ولی بازهم کمپرسور برقش قطع میشه وبازهم بکار نیفتاد .

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، امکان دارد به دلیل نوسانات برق باشد ، در غیر این صورت یک هارد استارتر در کنار خازن اضافه کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • اکبر بحری

  سلام کولر گازی 30 هزار اوجنرال دارم در خوزستان ساکنم بیشتر مواقع کولر روشن است بعضی مواقع کولر از کمپرسور خارج میشود و روی فن کار میکند ودیگه روی کمپرسور کار نمیکنه کمپرسور چند بار چک کردم خیلی گرم بود منم مجبور شدم کولر را چند ساعتی خاموش کنم بعد از آن که روشن کردم کولر درست میشه و به حالت اولیه بر میگرده

  No votes yet.
  Please wait...
 • سعید

  با سلام و خسته نباشید
  کمپرسور برستول خریداری کردم دست دوم موقعی که تست میکنم ده ثانه روشن میشه اورلود میکنه چند دقیقه بعد از قطع شدن باز استارت میشه بدون این که موتور زره ای گرم بشه میخاستم دلیلش رو بدونم متشکر میشم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ف موتور شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.