اورلود کولرگازی

اورلود کولر گازی

Rating: 3.8/5. From 9 votes.
Please wait...

مشکل اورلود کولرگازی

اورلود کولر گازی

اورلود کولر گازی موضوعی که در این قسمت از آی.پی امداد به شرح آن میپردازیم.برای اطلاع از عیب یابی کولر گازی , اطلاع از هزینه تعمیر کولر گازی و یا در صورت نیاز به تعمیر کولرگازی بر لینک کلمات کلیک کنید.

اورلود کولر گازی در واقع قطعه ای کوچک در کولرهای گازی است  که از کمپرسور کولر گازی در برابر حرارت های زیاد که معمولا به دلیل مشکلات موجود در کولر گازی به وجود می آید محافظت می کند. اورلود در انگلیسی به نام overload Protector خوانده می شود که به معنی محافظ  اولود یا محافظ اضافه بار است و به صورت مخفف به نام OLP شناخته می شود . البته اورلود در بسیاری دیگر از قطعات الکترونیکی نیز کاربرد دارد و تنها خاص کولر های گازی نیست . در اصل اورلود قطعه ای است که بواسطه ساختاری که دارد در هنگام بروز خطر از آسیب جدی به دستگاه محافظت می کند.

اورلود کولر گازی 

اورلود ها به دو صورت هستند:

 • اورلود کولر گازی حرارتی که بصورت موازی در مدار کار می شوند و ساختمانی شبیه به بی متال دارند. اورلود های حرارتی با بالا رفتن حرارت دستگاه جریان را قطع می کنند تا دستگاه به شرایط عادی باز گردد.
 • اورلود کولر گازی مغناطیسی که از نوع بوبینی هستند که با جریان زیاد واکنش نشان می دهد و در صورتیکه جریان اضافی در مدار وارد شود وارد عمل می شوند و مدار را قطع می کنند.

اورلود کولر گازی از چه نوع است؟

در کولرهای گازی دو نوع اورلود دیده می شود:

اورلود کولر گازی داخلی و اورلود کولر گازی بیرونی یا خارجی

کولرهای گازی قدیمی تر به اورلودهای بیرونی یا خارجی مجهز هستند  که از نوع سری یا حرارتی هستند و روی سیم COM بسته شده اند. اما کولرهای جدید از اورلودهای داخلی یا اینترنال استفاده می کنند. این نوع اورلود به دلیل اینکه در داخل کمپرسور کار گذاشته شده اند به این نام خوانده می شوند و عملا دسترسی به آن کار راحتی نیست و برای تعمیر کولر گازی و یا تعمیر کمپرسور کولر گازی باید پوسته گاها شکافته شود.

برای تشخیص خرابی اورلود کولرهای گازی جدید از حرارت بدنه کمپرسور استفاده می شود. اگر کمپرسور حرارت زیادی در بدنه خود داشته باشد عمدتا به دلیل خراب شدن اورلود است.

برخی از افراد برای اینکه کولر گازی خودشان به کار ادامه بدهد برای رفع عیب بصورت موقتی با ریختن آب بر روی کمپرسور این کار را انجام می دهند ولی در رجریان باشید که این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در چنین حالتی ممکن است حرارت بالا رفته و باعث اسیدی شدن و از بین رفتن سایر قسمت های کولر گازی بشود.

به چه دلیل کولر گازی اورلود می کند ؟

اورلود کولر گازی 

هر چند اورلود کولر گازی همیشه هم بد نیست و می تواند از سوختن موتور و همچنین آسیب جدی به کولر گازی جلوگیری کند ولی باید بدانید که همواره دلیلی برای اورلود کولر گازی وجود دارد که این دلایل را نمی توان بصورت دقیق مشخص کرد. هر اتفاقی می توان باعث اورلود کردن کولر گازی شود. اما عمده ترین موضوعاتی که بنا بر تجربه کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد مشهود بوده موارد زیر می باشدکه باعث شده اند کولرهای گازی بدون در نظر گرفتن برند اورلود کنند :

 • شارژ مبرد در سیستم زیاد است و این موضوع باعث شده تا کمپرسور به اصطلاح زیر بار بماند
 • فشار کندانسور بالا رفته و باعث اولود کولر گازی شده است. اینکه چرا فشار در کندانسور بالا می رود می توان به دلیل کثیف شدن کندانسور به دلیل عدم رعایت سرویس دوره ای کولر گازی باشد.
 • برق ورودی دستگاه مشکل دارد مثلا ممکن است ولتاژ پایینی داشته باشد و یا دچار نوسان جریان شده باشد.
 • کمپرسور اشکالی فنی دارد که هر دلیلی می تواند شامل این اشکال فنی باشد، خرابی فن ، اتصال کوتاه ، ضربه و ...
 • خازن کمپرسور از کار افتاده است یا خراب شده است
 • ممکن است سیم پیچ راه انداز یا استارتر سوخته باشد و یا حتی قسمتی از سیم پیچی اصلی دستگاه ایراد پیدا کرد ه باشد چون اگر کلا سوخته باشد که دستگاه در هیچ شرایطی کار نمی کند.
 • برخی از کولرهای گازی دارای سیستم لوله مویین هستند که بعضا گرفتگی این لوله باعث اورلود کمپرسور کولر گازی می شود.
 • و ...

چگونه متوجه اورلود کردن کولر گازی بشویم ؟

تشخیص اورلود کولر گازی کار فنی و تخصصی است که بهتر است تعمیرکار حرفه ای کولر گازی این موضوع را تعیین کند اما عمدتا به دو روش در صورت نیاز می توانید تشخیص دهید که عیب کولر گازی شما اورلود کردن کمپرسور کولر است.

 • اولین و ساده ترین راه همان بود که قبلا و در بالا هم توضیح دادیم. تست بدنه کمپرسور می تواند در تشخیص اورلود کولر گازی تعیین کننده باشد. صرف نظر از اینکه اورلود داخلی است یا بیرونی در چنین مواقعی حرارت بدنه کمپرسور به شدت بالا می رود. یعنی با لمس دست هم به راحتی حرارت آن و زیاد بودن حرارت مشخص می شود.
 • دومین راه نیاز به شناخت کار اهم متر دارد . برای این منظور باید با استفاده از اهم متر پایه های کمپرسور را تست کنید. برای این کار باید یک سر اهم متر را به پایه C گذاشته و سایر پایه ها را با سر دیگر امتحان کنید. اگر این پایه به سایر پایه ها ارتباط نداشت و راه نداد معلوم می شود که کولر گازی اورلود کولر گازی کرده است. البته ممکن است اولود هم خراب باشد که باید خود اورلود هم تست شود.

آیا می توان کولر گازی را از اورلود خارج کرد ؟

معمولا اورلود کولر گازی به دلیل ساختار مکانیکی که دارد در شرایط اضطرار واکنش نشان می دهد و اتصال را قطع می کند. طبیعتا در چنین حالتی وقتی کولر به حالت عادی باز گردد اورلود ول می کند و دوباره دستگاه قادر به راه اندازی می باشد.

اما در نظر داشته باشید که همیشه همانگونه که توضیح داده شد علتی باعث این معلول می شود و نمی توان از کنار اورلود کولر گازی به راحتی گذشت. البته شاید برای یک بار نوسان جریان برق این اتفاق را رقم زده باشد که اگر اورلود تکرار نشد جایی برای نگرانی نیست. اما اگر این اتفاق مجددا تکرار شد حتما باید یک متخصص تعمیر کولر گازی اورلود کولر گازی و در کل کولر گازی را چک کند.

تعمیر و تعویض اورلود کولر گازی یک تخصص کاملا حرفه ای تعمیرکار کولر گازی است. برای این کار یک تعمیر کار متعهد کولر گازی ابتدا دلیل اورلود را مشخص و برطرف می کند و سپس به سراغ تعمیر و تعویض اورلود کولر گازی می پردازد به همین منظور انتخاب تعمیرکار کولر گازی اهمیت زیادی دارد.

اگر به اورلود کولر گازی خود مشکوک هستید بهتر است همین الان با کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد تماس بگیرید تا در کمترین زمان و بصورت کاملا حرفه ای و با ضمانت واقعی مشکل اورلود و عیب کولر گازی شما در محل مرتفع شود.

داشتن تجربه و دانش کافی برای تشخیص عیوب کولر گازی را از کارشناسان ما بخواهید. کارشناسن ما از بهترین و مجرب ترین کارشناسان تعمیر کولر گازی در تهران هستند که با حضور در دوره های تخصصی انواع کولرهای گازی تجربه خود را با دانش فنی پیچیده کولرهای گازی توامان کرده اند و توانسته اند اعتماد زیادی را به مشتریان ما بدهند.

شرکت تعمیر لوازم خانگی ای پی امداد شرکتی نو پا نیست. ما بیش از  سال است که خدمات تعمیر انواع لوازم خانگی و کولر های گازی را در سراسر تهران بزرگ و در شعب مختلف انجام می دهیم و ر   ضایت مشتریان ما مبین این موضوع است که در کار خود کاملا حرفه ای و متعهد هستیم.

عیب یابی و تعمیر کولر های گازی مختلف با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال و ضمانت 12 ماهه تعمیرات کولر گازی و انجام خدمات تعمیر انواع کولر گازی در محل مشتری و در هر ساعت از شبانه روز تنها قسمتی از تعهدات ما به مشتریان می باشد.

 

نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی الجی ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی تراست ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی هایسنس ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی اجنرال

 

47 دیدگاه

 • مسعود غلامی مشهد

  ممنونم از راهنمایی شم

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، خواهش میکنم .

   No votes yet.
   Please wait...
 • سعید ستوده

  سلام کولر ما اجنرال پنجره ای هست دو روز پیش در حین کار یهو خاموش شد با اینکه زیاد هم ازش کار نمیکشیم وقتی بازش کردم دیدم سیمهایی که به خازن وصلن ذوب شدن خازنش دوتا سوکت داره مثل مال خودشو پیدا نکردم یجا گفت همین سه سوکته رو باید وصل کنم و به سوکت فن چیزی وصل نکنم الان روشن میشه ولی تا میخاد بره رو کمپرسور و بغلهای تا میخاد سرد بشه دوباره میره حالت اول فقط باد گرم میزنه

  No votes yet.
  Please wait...
  • ابراهیم جعفری

   سلام کولر 30 هزار کنوود دارم اورلود کرده ایا درست میشود اورلود ان داخل کمپرسور هست ایا میشود تعویض شود یا باید کمپرسور نو گرفت ممنون

   No votes yet.
   Please wait...
   • مدیر

    سلام ، رله اورلود داخل کمپرسور تعبیه شده است و بدانید وقتی اورلود میکند یعنی خازن توانایی برای استارت زدن کمپرسور ندارد و با اضافه کردن یک خازن هارداستارتر مشکل حل میشود .

    No votes yet.
    Please wait...
 • مهسا سارانی

  سلام خسته نباشید
  ما امروز برقامون قطع شد و بعد از وصل شدن برق کولرمون اصلا خنک نمیکنه روشنه اما انگار اصلا کار نمیکنه نمیدونم مشکلش چیه اگه می دونید کمکم کنید لطفا
  کولر گازی مون جنسش گری هستش

  Rating: 1.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   قطعات کولرگازی گری شما به مانند برد الکترونیکی ، موتور و … باید چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • سلیمان غلام نژاد

  باسلام کولر ما ال جی مدل نکست وان واینورترمیباشد احساس میکنم خنکی کولرکم شده سرویس کارگفت گازدستگاه کم شده 20 PCIشارژکرد ولی زیادفرقی نکرد 120000تومان هزینه شارژشدتماس گرفتم گفت چون کندانسورشمادربالکن و محیط بسته قرارگرفته خنک نمیکنه اگه نظرایشان درست باشه چرا سالهای قبل خنکی دستگاه خوب بعد لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کولرگازی الجی شما باید سرویس گردد . شستشوی مدار و لوله ها و در نهایت نشت یابی

   No votes yet.
   Please wait...
 • رضا مشار

  سلام . خسته نباشید . یک کولر گازی او جنرال 18 هزار دارم . فن روشن میشه ولی کمپرسور ، نه . خودم چک کردم قبل روشن کردن کمپرسور فیش های وردی به داخل کمپرسور برق داره ، ولی موقع کلید زدن به حالت کمپرسور برق ورودی به داخلش قطع میشه .حتی گفتم شاید از ترموستات باشه . اونو هم یکسره کردم ولی بازهم کمپرسور برقش قطع میشه وبازهم بکار نیفتاد .

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، امکان دارد به دلیل نوسانات برق باشد ، در غیر این صورت یک هارد استارتر در کنار خازن اضافه کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
  • علی خلیفی

   سلام کولر گازی دوتیکه دارم که متور اورد میکند زود گرم میشود ایا با ازافه کردن یک لوله مویی مشکلش حل نمیشود یا ازافه کردن خازن از کجا باید فهمید که سیمپیچ مشکل دارد و دیگر. خرجش نکنم امتحانش کردم تا 35 فشار هوا کمپرستور خاموش میشود

   No votes yet.
   Please wait...
   • مدیر

    سلام ، ابتدا باید گاز کولر چک شود و سپس یک خازن مکمل اضافه نمایید ، برای تعمیر کولرگازی در تهران میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

    No votes yet.
    Please wait...
    • حسین لک زایی

     سلام وقت بخیر اسپیلت وایت وستینگهاوس ۳۰۰۰۰ دارم زمانی ک روشن میکنم حدود یکساعت کار میکند بعد از آن هر ۵ دقیقه کمپرسور قطع میشه بعد ۵ دقیقه وصل میشه و اینکار رو تکرار میکنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     No votes yet.
     Please wait...
  • کیمیا

   باسلام
   در این حالتی که شما بیان میکنید باید گفت که یک یا چند کنتاکت داخلی کلید از بین رفته
   منظور همان کنتاکتهای داخلی کلید روشن خاموش هست که در همه حالتهای cool کنتاکتهای داخل کلید از بین رفتن
   پس سالم بودن کلید هم چک کنید…

   No votes yet.
   Please wait...
 • اکبر بحری

  سلام کولر گازی 30 هزار اوجنرال دارم در خوزستان ساکنم بیشتر مواقع کولر روشن است بعضی مواقع کولر از کمپرسور خارج میشود و روی فن کار میکند ودیگه روی کمپرسور کار نمیکنه کمپرسور چند بار چک کردم خیلی گرم بود منم مجبور شدم کولر را چند ساعتی خاموش کنم بعد از آن که روشن کردم کولر درست میشه و به حالت اولیه بر میگرده

  No votes yet.
  Please wait...
 • سعید

  با سلام و خسته نباشید
  کمپرسور برستول خریداری کردم دست دوم موقعی که تست میکنم ده ثانه روشن میشه اورلود میکنه چند دقیقه بعد از قطع شدن باز استارت میشه بدون این که موتور زره ای گرم بشه میخاستم دلیلش رو بدونم متشکر میشم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ف موتور شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • هادی

  با سلام اسپیلت ۲۴۰۰۰ توشیبا دارم ده دقیقه روی فن و ده دقیقه روی کمپرسور کار میکنه زمانی که ده دقیقه ی کمپرسور تموم میشه بصورت خودکار درب پنل بسته میشه و میافته روی فن و این سیکل هی تکرار میشه خازن رو هم عوض کردم بهتر شد ولی روی درجه ۱۷ دوباره تکرار میشه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، یک خازن مکمل اضافه نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • میثم ممبینی

  سلام خسته نباشید
  کولر گازی گری ۱۲۰۰۰ من خطای F0 میده و خنک نمیکنه خواستم ببینم دلیلش چیه

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، برای مشاهده ارور کولرگازی گری و نحوه رفع کد خطا کلیک نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • صطفی

  سلام.کولر گازی tcl دارم.امسال که روشن میکنیم.بعضی وقتها رو موتور نمیره.فن کار میکنه ولی موتور نه.درجه کولر را که کم میکنم میفته رو موتور.یا اینکه تو درجه 23یا24 کولر میره رو فن موتور جون میکنه نمیاد رو موتور .صدا میده.علتش چیع

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، یک خازن به کمپرسور اضافه نمایید ، برای رفع عیب و تعمیرات از خدمات نمایندگی تعمیر کولرگازی تی سی ال در تهران بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • پورمند

  سلام کولر12هزار ویستل دارم کد e5میده سنسور داخلی عوض کردم بازم کدرا میده مشکل از چیه ممنون میشم راهنماییم بکنید

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کولرگازی شما مشکل سرمایش دارد و مدار برد باید تعمیر شود ، برای تعمیر کولرگازی در محل میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • وحید قاسمی

  سلام یه کولر گازی جنرال دارم وقتی میخاد فن کنه اول یه صدای تق میده بعد فن میکنه خاستم بدونم مشکلش چیه؟

  No votes yet.
  Please wait...
 • وحید قاسمی

  سلام یه کولر گازی جنرال دارم وقتی میخاد فن کنه اول یه صدای تق میده بعد فن میکنه خاستم بدونم مشکلش چیه؟

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کولرگازی شما سرما دارد یا خیر ؟

   No votes yet.
   Please wait...
 • وحید قاسمی

  بله داره وقتی کمپرسور میخاد روشن شه نوسان برق ایجاد میشه و داخل پنل یه صدای تق میده

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، داخل اواپراتور یک رله برد و یک سمسور هست که باید چک شود ، همچنین رله اورلود کمپرسور هم چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • علی بریحی

  سلام و خسته نباشید. من یک اسپیلت 12000میتسوبیشی دارم. وقتی هوا گرم میشه و دمای کولر میره بالای 27درجه، کمپرسور فعال نمیشه و خیلی طول میکشه تا دوباره کمپرسور روشن بشه.چندسال پیش خازن اورلود که روی کمپرسور بیرونی بود سوخته بود و تعمیر کار. آن را از مدار خارج کردم. ممکنه از اورلود باشه؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کندانسور و اواپراتور باید سرویس شود و در نهایت یک خازن کمپرسور اضافه نمایید ، برای رفع عیب و تعمیرات از خدمات نمایندگی تعمیر کولرگازی میتسوبیشی بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • ناشناس

  سلام یک کولر۳۶هزار اوجنرال دارم روشن بود خودبه خود خاموش شدفیوزپرید فیوز زدم کولر روشن کنم فیوز بازم پرید سیم که از رله استارت میره برای موتورفیش خراب عوض کردم وقتی کولر روشن میکنم اتصال داره فیشه جرقه میزنه موتورسوخته یا مشکل از رله استارت است

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، رله استارت کولر خود را چک نمایید ، برای رفع عیب و تعمیرات از خدمات نمایندگی تعمیر کولرگازی اجنرال بهره مند شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • محمود

  سلام. لطفا راهنمایی کنین .
  کولر جنرال 24000 . موقتی میخواد استارت کنه صدای تق میده و کمپرسور شروع به کار میکنه و خنک میکنه .
  بعضی وقتا و یا بعد از یکی دو ساعت کارکرد وقتی ترموستات کمپرسورو قطع میکنه و دوباره میخواد کمپرسور استارت کنه صدایی مثل قر قر شدید و زیاد ایجاد میشه . وقتی سریع خاموش میکنم و دوباره روشن میکنم کمپرسور بعد از چند دقیقه فعال میشه و صدای طبیعی میده.
  چه مشکلی وجود داره ؟!

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، شیربرقی چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • حمیدحیدرزاده

  سلام کولرگازی اجنرال اینورتردارم توروز روشن میکنم کمپرسوربعدازچنددقیقه کارکردن دیگه اتومات نمیکنه وبادگرم میزنه ولی توشب مشکلی نداره میشه رانمایی کنیدمشکل ازکجاست؟ورفع مشکل

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، برد الکترونیکی و سنسورها باید چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • حمیدحیدرزاده

  سلام اسپیلت درروزفقط کمپرسورمشکل اتومات کردن

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، روی چه درجه ای گذاشتید ؟

   No votes yet.
   Please wait...
 • چنانی

  با سلام
  یک کولر اسپلیت 12هزار سوپر جنرال دارم که اورلود کرد و طبق توصیه تعمیر کار خاموشش کردیم و بعداز چند ساعت روشن کردیم روشن شد سرماش هم خوب بود و بعداز 10ساعت امروز ظهر مخواستیم دما رواز20 به 24تغییر دهیم چون offنمی کرد بعداز نیم ساعت موتور offکردو فقط باد گرم می داد و تا الان همین طور باد گرم میده علت چیه و چه باید کرد

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، در ابتدا مشکل برق دستگاه را برطرف نمایید سپس یک خازن مکمل اضافه نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • ابوطالب حیدری

  سلام
  کولر اسپیلت شارپ دارم ارور h3 میزنه
  موتور کوچیکه
  مشکلش چیه‌؟
  ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
 • غلامعلی

  سلام؛ کولر۳۰هزار KG بدون مشکل کار میکرد برا یک ساعت خاموش کردم ، حالا هر چه روشن میکنم بمدت ۴ ثانیه صدا موتور ضعیف میاد بعد برق قطع میشه، و دوباره همین تکرار میشه،موتور هم داغ میشه تعمیر کار یکی از خازن ها رو عوض کرد چون سوخته بود هیچ تغییری نکرد میگه موتور باید تعویض بشه، از اساتید میخوام راهنمایی کنن اگه هارد استارت نصب کنم امکان داره مشکلش حل بشه، پایه های برق کمپرسور چک کردم بهم ربط دارن و به بدنه ندارن، فیوز هم نمیپره
  از راهنمایی شما پیشاپیش متشکرم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، ابتدا خازن را تعویض نمایید و سپس یک خازن مکمل به آن خازن اضافه کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • فر زاد رضایی

  سلام.یه فن موتور گازی دارم.این فن دو دسته ی سه تایی سیم داره.اگه بخوام این فن را در حالت عادی روشن کنم کدام دوسیم را به برق بزنم.

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.