آموزش تعمیرات جاروبرقی

آموزش تعمیرات جاروبرقی

سرویس جاروبرقی

آموزش تعمیرات جاروبرقی

در این مقاله می خواهیم به آموزش تعمیرات جاروبرقی بپردازیم ، تا مشکل شما عزیزان توط خودتان برطرف شود ، همچنین در صورت نیاز به تعمیر جاروبرقی میتوانید از کارگاه مجهز آی.پی امداد استفاده نمایید . با ما همراه شوید تا به دلیل عدم مکش جاروبرقی ( آموزش تعمیرات جاروبرقی که مکش آن ضعیف است ) ، راهنمای آموزش تعمیرات جاروبرقی ،  آموزش تعمیر موتور جاروبرقی ، آموزش تعمیر نشتی در لوله جاروبرقی ، آموزش تعمیرات جاروبرقی که صدای زیاد میدهد ، آموزش تعمیرات جاروبرقی که روشن نمیشود و  ... بپردازیم .

توجه : شما عزیزان برای تعمیر جاروبرقی خود در هر کجای تهران که هستید تنها و تنها از خدمات تعمیرگاه مجاز آی.پی امداد استفاده نمایید تا از قطعات فابریک و ضمانتنامه رسمی بهره مند شوید .

آموزش تعمیرات جاروبرقی
آموزش تعمیرات جاروبرقی-سرویس جاروبرقی-رفع عیب جاروبرقی

این راهنما ( آموزش تعمیرات جاروبرقی ) به شما می آموزد که یک جاروبرقی چطور کار می کند ،  مشکلات رایجش کدام ها هستند، چطور مشکل را پیدا کنید و برای حل مشکل چه قطعاتی را باید تعویض کنید. سپس دستوررالعمل گام به گام به شما یاد می دهد که چطور قطعات یک جاروبرقی ایستاده یا خوابیده را باز کنید، چطور میله گردان زیر جاروبرقی را سرویس کنید، چطور تسمه را تعویض کنید، چطور انسداد لوله فنری جاروبرقی را برطرف کنید و چطور لوله را تعویض کنید.

نحوه کارکرد جاروبرقی

با آموزش تعمیرات جاروبرقی در نحوه کارکرد جاروبرقی همراه باشید :

به خواندن ادامه دهید تا در منزل به راحتی به تعمیر جاروبرقی سامسونگ ، الجی ، بوش ، الکترولوکس ، دوو ، پارس خزر ، آاگ ، اسنوا ، ناسیونال ، پاناسونیک ، زیمنس و ... خود بپردازید .

همانطور که می دانید جاروبرقی وسیله ای برقی ست که توسط مکش آشغال ها را از روی سطوح جمع می کند. این وسیله در واقع ایجاد خلا نمی کند؛ بلکه فقط یه اختلاف فشار ایجاد می کند (کاهش فشار هوا در یک مخزن محصور) که باعث تولید مکش می شود. فشار هوا در خارج از مخزن بیشتر از فشار هوا در داخل مخزن می باشد. در این شرایط هوای خارج تمایل دارد به داخل برود و در مسیرش هر شیء قابل حملی را نیز  با خود می برد. اشیائی که به درون مخزن کشیده شده اند، در آنجا محبوس شده و هوا از مخزن خارج می شود. هر دو جاروبرقی ایستاده و خوابیده با همین مکانیزم کار می کنند. یک موتور الکتریکی فن را که هوا را می کشد، به حرکت در می آورد و در نتیجه آشغال ها در مخزن به دام می افتند.

 • نکته:

کیسه های جاروبرقی زیاد ارزان نیستند اما از آن که جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید، ارزان تر تمام می شوند. توصیه می کنیم که کیسه جاروبرقی  را وقتی به اندازه سه چهارم ظرفیتش پر شد تعویض کنید. همچنین می توانید تاریخ تعویض کیسه را روی خودش و یا بر روی تکه کاغذی یادداشت کنید و به بدنه جاروبرقی بچسبانید.

اولین تفاوت در جاروبرقی های ایستاده و خوابیده در چیزی ست که شما در موقع جارکردن  باید حمل کنید. تمام اجزای جاروبرقی ایستاده (موتور، کنترل ها و کیسه) در یک واحد جمع شده و شما همه آن ها را با هم روی سطح به عقب و جلو حرکت می دهید تا عمل جارو کردن را انجام دهید. جاروبرقی خوابیده قسمت بیشتر وزن خود را که شامل موتور، فیلترها، کیسه و سیم جمع کن است را در یک واحد جداگانه قرار می دهد تا وزن چیزی که شما باید حمل کنید کمتر باشد. با وجود لوله فنری بلند، دستگاه می تواند در وسط اتاق مانده و شما راحت تر لوله فنری را به قسمت های مختلف اتاق بکشید. مزیت این نوع جاروبرقی این است که موتور بزرگ تر و پر قدرت تری می تواند در آن استفاده شود. هر دو جاروبرقی ایستاده و خوابیده یک برس چرخان دارند که آشغال های چسبنده را جمع کرده به داخل لوله می فرستد.

 • نکته:

از ورود اشیاء شیشه ای و برنده به داخل جاروبرقی جلوگیری کنید. بهتر است قبل از جارو کردن با جاروبرقی اشیاء برنده را با روشی دیگر بردارید و یا از جاروبرقی هایی که در برابر این گونه اشیاء مقاوم هستند استفاده کنید.

چه مشکلاتی ممکن است برای جارو برقی اتفاق بیفتد؟

با آموزش تعمیرات جاروبرقی در اینکه چه مشکلاتی ممکن است برای جاروبرقی اتفاق بیفتد همراه باشید :

مشکلات رایجی که برای جاروبرقی پیش می آید، راه حل های ساده ای دارند. مثال: گرفتگی حاصل از اجتماع اشیا در لوله فنری. همچنین ممکن است کابل برق ، موتور ، کلید ، فن ،  برس ها و بیرینگ های موتور نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. ممکن است نیاز باشد تسمه را تعویض کنید و یا فیلتر و لوله احتیاج به  تمیز کردن داشته باشند. تمامی این موارد را می توانید خودتان انجام دهید.

چطور مشکل را پیدا کنیم؟

 • اگر موتور جاروبرقی کار نکرد، مطمئن شوید که دستگاه به برق وصل است و گیرنده الکتریکی مشکلی ندارد. کابل برق را نیز تست کنید. موتور یونیورسال و کلید را تست کنید و هر قطعه ای که مشکل دارد را تعمیر یا تعویض کنید.
 • اگر موتور کند کار می کند، به دنبال هر گونه آشغال یا تجمع گرد و خاک به مرور زمان بگردید و در صورت وجود آن را برطرف کنید. اگر فن خراب است، آن را تعویض کنید. برس های فرسوده را تعویض کنید و بیرینگ های خشک را با روغن و یا گریس سبک روغن کاری کنید و بیرینگ های فرسوده را تعویض کنید.
 • اگر موتور متوقف می شود و دوباره کار می کند، کابل برق، کلید، موتور و فن را تست کنید و در صورت نیاز سرویس و یا تعویض کنید.
 • اگر موتور صدا می دهد، محفظه جاروبرقی را باز کنید و کثیفی و آشغال موجود در اطراف موتور را تمیز کنید. فیلتر ها را تمیز یا تعویض کنید. تسمه خراب را جدا کرده و تعویض کنید. فن موتور را بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید و رابط فن به شفت موتور را محکم کنید.
 • اگر مکش جاروبرقی کافی نیست، به احتمال زیاد مخزن یا کیسه آن پر شده است. در صورت نیاز آن را خالی و یا تعویض کنید. همچنین لوله فنری را از نظر انسداد چک کنید و در صورت گیر کردن یا تجمع اشیا در آن، مشکل را برطرف کنید. فیلتر را تمیز یا تعویض کنید. فن موتور را چک کنید.
 • اگر برس کرک بر روی فرش بر جا می گذارد، تسمه شل شده را تعویض کنید و غلتک برس را بررسی کنید و تمیز کنید و آن ها را در جایشان تنظیم کنید و یا در صورت لزوم تعویض کنید. مسیر جریان هوا در لوله و داخل دستگاه را تمیز کنید.

چه وسایلی برای تعمیر جاروبرقی لازم هستند؟

قطعات جاروبرقی مانند لوله فنری، فیلترها، کیسه، موتور و ... در لوازم یدکی فروشی ها و یا نمایندگی برندها قابل دست یابی هستند. ابزاری که برای انجام تعمیرات احتیاج خواهید داشت، عبارتند از:

 • پیچ گوشتی های مختلف
 • انبردست
 • مولتی متر

توجه : برای خرید عمده قطعات جاروبرقی و همچنین مشاهده هزینه قطعات جاروبرقی در مجموعه آی پی میتوانید کلیک نمایید.

مراحل تعمیر جاروبرقی

 • باز کردن جاروبرقی ایستاده
 1. جاروبرقی را از برق بکشید. پیچ دستگیره پایین را باز کرده و دستگیره را جدا کنید. در صورت وجود، پیچ لوله کمکی را باز کنید و آن را جدا کنید.
 2. جاروبرقی را بغلتانید و پیچ های پوشش بالایی را باز کنید. دستگاه را به سمت راست و بالا بچرخانید. تنظیم کننده های ارتفاع ر ا از سر راه بردارید و بدنه را به سمت بالا بکشید.
 3. برای جدا کردن موتور، ابتدا غلتک برس و تسمه را بردارید. پیچ هایی که کلمپ های موتور را نگه داشته اند باز کنید. مراقب باشید که به واشر در طرف دیگر موتور در هنگام سوار کردن دوباره موتور آسیب نرسانید.
 • باز کردن جاروبرقی خوابیده
 1. جاروبرقی را از برق بکشید. لوله، کیسه و فیلتر را جدا کنید. پیچ های بدنه را باز کنید و بدنه را به سمت بالا بکشید تا به موتور و اجزای الکتریکی دسترسی پیدا کنید.
 2. برای سرویس کردن برس های موتور و یا خود موتور، هر پیچی که پوشش موتور را نگه داشته است باز کنید و موتور را بیرون آورید. مطمئن شوید که واشرها را پیدا کرده و آن ها را تعویض کنید.
 3. برای سرویس کردن غلتک برس، گرد و خاک و آشغال های گیر کرده به آن را پاک کنید. پیچ های پوشش بالایی را باز کنید. دستگاه را به پهلو بچرخانید و کاور را بردارید.
 • سرویس کردن غلتک زیر جاروبرقی (جاروبرقی های ایستاده و خوابیده)
 1. جاروبرقی یا دسته جاروبرقی را برعکس کنید تا به غلتک دسترسی پیدا کنید. غلتک در لبه جلوی محفظه قرار دارد.
 2. گیره در دو انتها را جدا کرده، تسمه را نیز جدا کرده و غلتک را از محفظه جدا کنید.
 3. میله غلتک را برداشته و در صورت لزوم، کلاهک انتها را جدا کرده و برس را از محفظه بیرون بکشید.
 4. اگر برس فرسوده شده است، آن را تعویض کنید. در صورت نیاز کلاهک شکسته شده را تعویض کنیدو یا کل غلتک را تعویض کنید.
 • تعویض تسمه جاروبرقی
 1. یک سر غلتک زیر جاروبرقی را از محفظه جدا کنید.
 2. تسمه را از پولی موتور شل کرده و از اطراف غلتک بیرون بیاورید.
 3. تسمه جدید را از اطراف میله غلتک وارد کرده و در مجاور پولی های موتور قرار دهید. توجه داشته باشید که تسمه جدید از تسمه قبلی کوچکتر خواهد بود (نه باریک تر و نه پهن تر) زیرا تسمه قدیمی در اثر استفاده کشیده شده بود.
 4. میله غلتک را دوباره در جای خود قرار داده و تسمه در تنظیم کنید.
 • تمیز کردن لوله فنری مسدود شده

لوله فنری را به خروجی جاروبرقی وصل کرده و سر دیگر نازل را به ورودی دستگاه وصل کنید. اگر نیروی هوا مواد گیر کرده در لوله را به داخل کیسه خالی نکرد، لوله را از جاروبرقی جدا کنید. با دقت با شیلنگ باغبانی خشک و تمیز و یا هر وسیله مناسب دیگری را به داخل لوله بفرستید تا آشغال ها را به بیرون هل دهد.

 • نکته:
 • اگر لوله جاروبرقی دارای رابط برقی است، با مولتی متر پیوستگی آن را چک کنید. اگر جواب تست مطلوب نبود، کابل و یا کل شیلنگ برقی را تعویض کنید.
 • حیوانات خانگی دشمن جاروبرقی هستند. موهای بدن این حیوانات به سادگی در اطراف غلتک برس به دام می افتند و لوله فنری را مسدود می کنند. اگر در خانه خود حیوان خانگی نگهداری می کنید، مراقب برس و لوله فنری باشید و همیشه آن ها را تمیز کنید.

شما عزیزان برای تعمیر جاروبرقی پارس خزر ، تعمیر جاروبرق کنوود ، تعمیر جاروبرقی ال جی و تعمیر جاروبرقی آاگ میتوانید کلیک نمایید تا از قطعات فابریک و ضمانتنامه رسمی بهره مند شوید .

آموزش تعمیر جاروبرقی که مکش ضعیف دارد

با آموزش تعمیرات جاروبرقی که چرا مکش ضعیف دارد همراه باشید :

لوازم مورد نیاز:

 • جالباسی
 • پیچ گوشتی های مختلف
 • چسب برق

حتی جاروبرقی بوش وامثال آن که سیستم الکترونیک آن زیاد میباشد ، میتوانید با خواندن این مقاله به تعمیر جاروبرقی بوش خود بپردازید .

در آموزش تعمیرات جاروبرقی آی.پی امداد به عدم مکش مناسب میپردازیم : وقتی مکش جاروبرقی شما قطع می شود، می تواند به اندازه خرید یک جاروبرقی نو هزینه داشته باشد. قطع شدن یا ضعیف شدن مکش جاروبرقی مشکل رایجی ست و خیلی از جاروبرقی ها دچار این مشکل می شوند. در زیر به شما می گوییم چطور به جای تعمیرات با هزینه بالا و یا خرید یک دستگاه نو، جاروبرقی ای که مکش خود را از دست داده است را تعمیر کنید.

 • گام اول مشکل را پیدا کنید.

جاروبرقی ها همگی یک مکانیزم مشترک دارند. یک موتور که برای جاروبرقی تولید نیرو کرده و خلا ایجاد شده تولید مکش می کند و خرده آشغال ها را از روی زمین بر می دارد. رایج ترین جای از دست رفتن مکش، خود لوله یا شیلنگ جاروبرقی، کیسه جاروبرقی، گرفتگی غتلک، تسمه خراب شده و یا واشر آسیب دیده است. تمام مشکلات ذکر شده منجر به ضعیف شدن یا قطع شدن مکش می شوند.

 • گام دوم غلتک ها را چک کنید.

غلتک ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاملا تمیز هستند. تمام موها، کاغذ و یا هر شیء دیگری که به آن ها چسبیده است را جدا کنید. سپس دوباره جاروبرقی را روشن کرده و تست کنید. اگر مشکل حل نشده بود، به گام سوم بروید.

 • گام سوم کیسه جاروبرقی را بررسی کنید.

چه جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض داشته باشد چه نداشته باشد، بهر حال پر شدن زیاد محفظه آشغال در جاروبرقی باعث ضعیف شدن مکش می شود. محفظه را کاملا خالی کرده و درون آن را تمیز کنید و یا کیسه جارو برقی را تعویض کنید. سپس جایی که لوله به مخزن جمع آوری و یا همان کیسه وصل می شود را چک کنید. وجود گرفتگی و خرده آشغال در این قسمت و یا هر گونه شکستگی و پارگی را بررسی کنید. بعد از تمام این اقدامات جاروبرقی را روشن کرده و امتحان کنید. اگر مکش هنوز کم بود، مشکل جای دیگری ست.

توجه : برای خرید کیسه جاروبرقی ( خرید کیسه جاروبرقی بوش ، خرید کیسه جاروبرقی زیمنس ، خرید کیسه جاروبرقی سامسونگ ، خرید کیسه جاروبرقی الجی ...  ) میتوانید از خدمات جدید مجموعه آی پی بهره مند شوید.

 • گام چهارم شکستگی در لوله ها را چک کنید.

اگر شیلنگ جاروبرقی دارای شکستگی یا حفره باشد، قطعا تاثیر بدی بر مکش دستگاه دارد. پیدا کردن درز و حفره در شیلنگ زیاد کار ساده ای نیست. اگر جاروبرقی شما قابلیت مکیدن آب را نیز دارد، شیلنگ ها را به آب و صابون آغشته کنید و به صورت معکوس بع جاروبرقی وصل کنید. اگر در جایی درز یا حفره ای باشد حباب از آن نقطه بیرون می آید. در صورتی که جاروبرقی شما این قابلیت را ندارد، می توانید کل شیلنگ را با چسب برق بپوشانید.

 • گام پنجم تسمه یا واشر را تعویض کنید.

اگر غتلک ها تمیز اند، کیسه یا مخزن آشغال خالی است، و شیلنگ ها مشکلی ندارند، احتمالا مشکل از تسمه یا واشر است. برای تعمیر این مورد نیاز است جاروبرقی را باز کنید. تسمه می تواند به آسانی متوقف شود. نگاهی به آن بیندازید که خرده آشغال یا هر عامل دیگری باعث گیر کردن تسمه نشده باشد. اگر تسمه شکننده است و اکنون دارای شکستگی می باشد، آن را تعویض کنید. واشر نیز می تواند فرسوده یا خراب شود. در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

آموزش تعمیر موتور جاروبرقی

آموزش تعمیرات جاروبرقی
آموزش تعمیرات جاروبرقی-سرویس جاروبرقی-رفع عیب جاروبرقی

لوازم مورد نیاز:

 • پیچ گوشتی
 • اهم متر
 • قطعاتی که نیاز به تعویض دارند

با آموزش تعمیرات جاروبری آی.پی امداد همراه شوید تا با تعمیر موتور جاروبرقی آشنا شوید :  موتور قطعه اصلی جارورقی ست که به کمک آن جاروبرقی کار می کند. هرچند که موتور به آسانی خراب نمی شود، در مواردی احتمال دارد نیاز باشد که آن را چک کنید و در صورت نیاز قطعاتش را تعویض کنید. در ادامه رایج ترین مشکلات موتور جاروبرقی و راه حل های آن ها را شرح می دهیم.

 • گام اول با ساختار کلی و مکانیزم جاروبرقی آشنا شوید.

حتما قبل از هر گونه اقدام به انجام تعمیرات، دستورالعمل کاربر و راهنمای عیب یابی دستگاه را بخوانید. برای مثال طرز باز کردن جاروبرقی و جدا کردن قطعات داخلی. این کار از نظر ایمنی توصیه می شود.

 • گام دوم- عیب یابی مشکلات رایج

برخی از مشکلاتی که باعث می شوند موتور جاروبرقی از کار بیفتد، شامل قطع برق دستگاه، مشکلات سیم کشی دستگاه، خراب شدن فیوز و یا داغ شدن بیش از حد می باشد. از وجود برق ساختمان با روشن کردن یک لامپ یا هر وسیله برقی دیگر مطمئن شوید. همچنین مطمئن شوید که دوشاخه جاروبرقی به پریز برق متصل است. سیم جاروبرقی را از نظر هر گونه قطعی بررسی کنید. در صورتی که سیم آسیب دیدگی ظاهری نداشت، آن را از دستگاه جدا کنید و با یک اهم متر تستش کنید. اگر اهم متر بی نهایت را نشان داد، سیم را تعویض کنید.

بعضی اوقات مشکل از داغ شدن بیش از حد جاروبرقی ست. دستگاه را از برق بکشید و 30 دقیقه صبر کنید. سپس دوباره آن را به برق وصل کرده و روشن کنید. اگر هیچ گونه از اقدامات ذکر شده مشکل را حل نکرد، پس احتمال دارد که یکی از  قطعات داخلی موتور ایراد دارد.

 • گام سوم فن و برس ها را چک کنید.

رایج ترین روش پیدا کردن مشکل فن و برس های موتور گوش دادن به صدا و لرزش جاروبرقی می باشد. صدای غیر نرمال و بلند از موتور جاروبرقی می تواند نشانه خراب بودن فن باشد که در آن صورت باید آن را تعویض کنید. برای بررسی، پیچ هایی که موتور را به بدنه وصل می کنند باز کنید. با چشم بررسی کنید و به دنبال آثار آسیب دیدگی باشید. اگر فن خراب بود، آن را از موتور جدا کرده و تعویض کنید.

مشکل رایج دیگر خود برس موتور است. یا بطور تخصصی تر، شکسته شدن بیرینگ در غلتک برس. اگر به این مشکل برخوردید، کل برس را از موتور جدا کرده و تعویض کنید. اگر برس قابلیت جدا شدن از دستگاه را ندارد، وقت آن رسیده است که یک جاروبرقی نو بخرید. در موارد دیگر، اگر برس و فن هر دو خراب بود، کل موتور را تعویض کنید.

 • گام چهارم تصمیم گیری درباره اینکه جاروبرقی را تعمیر کنید یا یک دستگاه جدید بخرید.

جاروبرقی های قدیمی که موتورشان فرسوده و خراب می شوند بهتر است به زباله های بپیوندند. همه جاروبرقی ها با تعویض قطعات به خوبی تعمیر نمی شوند و ممکن است هزینه اضافی در  بر داشته باشند. بعضی مواقع بهتر است به جای هزینه برای تعمیر یک جاروبرقی قدیمی، یک جاروبرقی جدید بخرید.

آموزش تعمیر نشتی در لوله جاروبرقی

با آموزش تعمیرات جاروبرقی در نحوه برطرف کردن نشتی در لوله جاروبرقی همراه باشید :

آموزش تعمیرات جاروبرقی
آموزش تعمیرات جاروبرقی-سرویس جاروبرقی-رفع عیب جاروبرقی

وسایل مورد نیاز:

 • دسته جارو
 • پودر گچ یا تالک
 • چاقوی تیز
 • چسب برق

آموزش تعمیرات جاروبرقی آی.پی امداد به تعمیر نشتی لوله جاروبرقی میپردازد : لوله های جاروبرقی معمولا برای کشیدن جاروبرقی در طول خانه استفاده می شوند و احتمال آسیب دیدنشان زیاد است. کشیده شدن مداوم لوله باعث ایجاد پارگی و شکستگی در آن شده و منجر به ایجاد نشتی و ضعیف شدن مکش دستگاه می شود. در این صورت نیاز است که آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

 • گام اول محل نشت را شناسایی کنید.

اگر نشتی در لوله باعث تعضیف مکش و کارایی جاروبرقی شما شده است، احتمالا پارگی بزرگ و قابل مشاهده ای در آن وجود دارد.

 • گام دوم اگر نشتی در محلی نزدیک به یکی از دو سر لوله می باشد.

وقتی نشتی در نزدیک انتهای لوله باشد، با جدا کردن رابط پلاستیکی تعمیر می شود.

 • از نقطه بالای لوله آن را ببرید.
 • رابط پلاستیکی را به سر تازه بریده شده لوله متصل کنید.
 • نکته: بعضی رابط ها در کارخانه به لوله متصل شده اند و قابل جدا شدن نیستند. در این صورت این کار غیر قابل انجام است.
 • گام سوم محل نشت را تمیز کنید.

وصله کردن محل نشت فقط باید به عنوان راه حل موقتی در نظر گرفته شود.

محل نشت باید از هر گونه گرد و خاک و روغن پاک شود. شستن با مایع شوینده راه حل خوبی ست. اگر جارو برقی شما قابلیت مکش آب را ندارد، دقت کنید که در موقع شستشو آب به داخل نفوذ نکند.

 • گام چهارم لوله را بکشید.

یک دسته جارو چوبی را با پودر گچ یا تالک بپوشانید. دسته جارو را داخل لوله فنری برده و قسمتی که دارای نشت است را بکشید. مطمئن شوید که رنگ سفید گچ از طریق قسمتی که نشت دارد قابل دیدن است. ممکن است برای این کار به کمک فردی دیگر احتیاج داشته باشید.

 • گام پنجم نشت را مهر و موم کنید.

در اکثر موارد این امکان وجود دارد که نشتی را با یک نوار یا چسب برق تعمیر کنید. لوله فنری منعطف است و قابلیت چسبندگی دارد. مطمئن شوید که نواحی دور نشتی خشک بوده و عاری از هر گونه گرد و خاک است. سپس با چسب برق محکم آن را مهر و موم کنید. مطمئن شوید که هر گونه درز و حفره را محکم با چسب پوشانده اید.

 • گام ششم دسته جارو را خارج کنید.

دسته جارو را از لوله خارج کنید و بررسی کنید که چسب برق به خوبی چسبیده باشد.

 • گام هفتم احتمال انسداد لوله را از بین ببرید.

وجود یک صفحه چسبنده در داخل لوله فنری خود موجب ایجاد مشکل می شود. با فشار دادن چسب برق از بیرون و چسبیدن چسب از لا به لای درز لوله به پوشش گچی دسته جارو، باعث می شود چسبندگی چسب برق در داخل لوله از بین برود. برای ایجاد اطمینان و از بین بردن تمام چسبندگی، مقداری گچ روی زمین ریخته و با جارو برقی جمع کنید. این کار باقیمانده چسبندگی را در لول از بین می برد.

جریان هوا درون لوله فنری نسبتا قوی بوده و به مرور زمان باعث بزرگ شدن محل نشتی می شود. می توانید تعمیر را تکرار کنید اما هر بار محل نشت بزرگ تر می شود. بهترین کار این است که لوله فنری پاره شده را تعویض کنید.

آموزش برطرف کردن بوی جاروبرقی

با آموزش تعمیرات جاروبرقی در نحوه برطرف کردن بوی بد جاروبرقی همراه شوید :

بوی جاروبرقی به طور کلی دو نوع است: بوی بد جاروبرقی به خاطر کثیفی و بوی سوختگی.

 • بوی بد جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما بویی شبیه سگ و یا زباله می دهد، معمولا این مشکل به علت گیر کردن آشغال در جاروبرقی می باشد که از مو، پشم حیوانات، باکتری و مواد بوزای دیگر که در جاروبرقی گیر کرده اند، متصاعد می گردد.

 1. مرحله اول این است که کیسه، برس ها و فیلتر را چک کنید. دراین حالت بهتر است کیسه را به جای خالی کردن تعویض کنید. اگر جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض ندارد، باید آن را خالی کرده و کاملا با آب بشویید. سیکلون جاروبرقی را با یک دستمال پارچه ای به خوبی تمیز کنید.
 2. ممکن است مجبور باشید فیلتر را تعویض کنید. البته اگر فیلتر منشا ایجاد بو باشد. گاهی اوقات شستن فیلتر کمکی به از بین بردن بو نمی کند. حتی فیلترهای قابل شستشو نیز هر چند وقت یک بار باید تعویض شوند. همیشه قبل از دوباره قرار دادن فیلتر در جای خود، از خشک شدن کامل آن مطمئن باشید. گاهی اوقات 2-3 روز تا خشک شدن کامل فیلتر زمان می برد. بهترین راه این است که فیلتر یدک داشته باشید.
 3. همچنین ممکن است که غلتک برس دارای باکتری و مواد دیگری شده است و ایجاد بو می کند. در این مورد نیز باید مطمئن شوید که پاک کردن و شستن برس مشکل را حل می کند و یا اینکه باید آن را تعویض کنید.
 4. علاوه بر این، اگر جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض ندارد، محفظه اشغال را خالی کرده و با دقت آن را بشویید و صبر کنید تا کامل خشک شود.

در صورت تعویض هر کدام از قطعات ذکر شده، حتما مطمئن باشید که قطعات جدید اورجینال هستند. قطعات فیک کیفیت پایینی دارند و ممکن است درست فیت جاروبرقی شما نباشند. که در آن صورت عملکرد دستگاه در بهترین حالت نخواهد بود.

برای ایجاد بوی خوب می توانید از قرص های خوشبو کننده برای جاروبرقی استفاده کنید. این قرص ها به داخل کیسه جاروبرقی رفته و بوی مطلوبی ایجاد می کنند که از خروجی جاروبرقی در زمان روشن بودن به بیرون متصاعد می شود. در برخی مدل ها، تولید کننده ها فیلترهای خوشبو کننده نیز ارائه می دهند. اگر میانه خوبی  با خوشبو کننده ها ندارید، می توانید از مواد طبیعی مانند دارچین و دیگر دانه ها استفاده کنید که تجربه ثابت کرده است که نتیجه مشابه دارند.

 • بوی سوختگی جاروبرقی

اگر از سمت جاروبرقی خود بوی سوختگی حس کردید، این مسئه دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. ممکن است انسدادی در جاروبرقی ایجاد شده باشد که مانع عمل کردن تسمه شود که در آن صورت بوی لاستیک سوخته حس خواهید کرد. همچنین ممکن است تسمه فرسوده و کشیده شده باشد که در آن صورت در برابر بیرینگ می لغزد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. بررسی کنید که کشش در تسمه به قدری هست که غلتک برس را با سرعت بالا بچرخاند.

ممکن است مو یا نخ به دور غلتک برس پیچانده شده باشد که در نتیجه ایجاد بوی سوختگی می کند. اگر جاروبرقی تمیز نباشد و فیلترها مسدود شده باشند، فشار روی موتور بیشتر شده و مجبور است کار بیشتری انجام دهد که حتی ممکن است به سوختن موتور نیز منجر شود. پس باید مطمئن شوید که جاروبرقی تمیز بوده و مسیر جریان هوا باز است.

بوی سوختگی همچنین می تواند نشانی از مشکل سیم کشی باشد. وقتی که جاروبرقی روشن است، به سیم دست بزنید و اگر حس کردید بیش از حد گرم است، جاروبرقی را از برق بکشید و پایانه های آن را چک کنید. هر پایانه ای که شل شده بود، محکم کنید.

اگر تمام اقدامات بالا را انجام دادید ولی هنوز بوی سوختگی برطرف نشده بود، ممکن است مشکل از موتور باشد. در این صورت بهترین کار این است که جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی که صدای زیادی دارد

با آموزش تعمیرات جاروبرقی که چرا صدای زیاد میدهد همراه باشید :

در آموزش تعمیرات جاروبرقی به دلیل صدای زیاد جاروبرقی و رفع عیب آن میپردازیم : به طور کلی جاروبرقی یک وسیله پر سر و صدا است. فقط بعضی مدل ها کم صدا تر و بعضی دیگر پر صدا تر هستند. د ر هر حال اگر جاروبرقی شما به یک باره خیلی پر صدا تر از قبل می شود، نشان دهنده وجود یک مشکل است. دلایل مختلفی برای صدای زیاد جاروبرقی وجود دارد. از یک گرفتگی مختصر در جاروبرقی تا انسداد شدید و حتی مشکلات جدی تر در موتور یا فن می توانند باعث صدای بیش از حد جاروبرقی شوند.

ابتدا باید همانطور که در مقالات قبل شرح دادیم به بررسی انسداد و کاهش مکش در دستگاه، نشت هوا و یا شکسته بودن غلتک که همگی باعث صدای زیاد می شوند، پرداخته و در صورتی که یکی از موارد مذکور مشکل مورد نظر است، با روش هایی که در همان مقالات توضیح دادیم، آن را برطرف نمایید.

در صورتی که مشکل با اقدامات بالا برطرف نشد، امکان دارد مشکل مربوط به موتور ، فن و یا هر دو باشد. برای مطمئن شدن از این موضوع باید بدنه جاروبرقی را بردارید و موتور و فن را بررسی کنید.

با استفاده از دفترچه دستورالعمل دستگاه خود مشخص کنید که موتور و فن در دستگاه شما در کجا قرار دارد.

تمام پیچ های بدنه پلاستیکی جاروبرقی را باز کرده و بدنه و در صورت نیاز اجزای دیگر را نیز بردارید تا به موتور دسترسی پیدا کنید.

تیغه های فن را بررسی کنید که فرسوده یا آسیب دیده نشده باشد و با چرخاندن آن با دست، دقت کنید که در جایش شل نشده باشد. تیغه های فرسوده و آسیب دیده چون نمی توانند به راحتی و آزادانه بچرخند، ایجاد صدای زیادی می کنند و همچنین ممکن است با جریان آشغال وارد شده به دستگاه برخورد کنند.

وقتی بیرینگ های موتور فرسوده باشند، صدای سایش مانند زیادی تولید می کنند و اگر مشکل از این ناحیه باشد، تعمیرات اساسی باید انجام گیرد. اگر مشکل جارو برقی شما از بیرینگ موتور باشد، ممکن است مجبور باشید کل موتور را تعویض کنید که به اندازه یک دستگاه جدید هزینه خواهد داشت.

در برخی موارد نیز مشکلات موتور با تعویض برس های موتور، در صورتی که فرسوده باشند، حل می شوند. نشانه های فرسودگی برس های کربنی می تواند بوی سوختگی یا دود و یا جرقه در جاروبرقی و همچنین صدایی حاکی از آهسته شدن سرعت موتور باشد. تعویض برس های موتور یکی از سرویس های روتین و متداول است ولی بهتر است که به افراد حرفه ای سپرده شود. مگر اینکه مطمئن باشید می دانید چکار باید بکنید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی که روشن نمی شود

در آموزش تعمیرات جاروبرقی آی.پی به دلیل روشن نشدن جاروبرقی و رفع عیب آن میپردازیم : دلایل مختلفی که ممکن است باعث شوند جاروبرقی روشن نشود، عبارتند از:

 • مشکل الکتریکی در کلید، کابل برق و یا پریز

برای چک کردن کلید و پریز برق احتیاج به مولتی متر و پیچ گوشتی خواهید داشت.

 • با برداشتن پوشش کلید، به پشت آن درسترسی پیدا کنید. این کلید ممکن است در دستگیره یا بدنه باشد و توسط یک کاور پوشیده شده باشد که با باز کردن پیچ ها برداشته می شود.
 • مطمئن شوید که سیم ها در کلید وضعیت خوبی دارند. از مولتی متر برای تست پیوستگی استفاده کنید و مطمئن شوید با خاموش بودن کلید، مدار باز است و با روشن بودن کلید مدار بسته است.
 • وقتی از عملکرد نادرست کلید و یا مشکل داشتن سیم های آن مطمئن شدید، باید آن را تعویض کنید.
 • همچنین باید پریز برق را با برداشتن کاور آن و بررسی سیم ها و پایانه های آن چک کنید. مطمئن شوید که سیم ها وضعیت مطلوبی داشته و اتصالات محکم هستند. تعمیرات لازم را انجام دهید و کاور را در جای خود بگذارید. همچنین باید مطمئن شوید که عدم وجود برق در جاروبرقی به علت برق نداشتن پریز نیست. برای این کار پریز برق دیگری را امتحان کنید.
 • مشکل در جریان هوا

اگر جریان هوا در جاروبرقی مشکل داشته باشد ، باعث می شود که هوا به موتور نرسد که در نتیجه باعث بالا رفتن دمای موتور و داغ شدگی می شود و برای حفاظت از موتور ، دستگاه خاموش می شود . به این دلیل است که بعد از زمان کمی ممکن است دوباره دستگاه روشن شود و دوباره این بار زودتر خاموش شود. در قسمت بالا نحوه تعمیر مکش ضعیف و مشکل در جریان هوا را شرح دادیم. با استفاده از راهنمایی های موجود مشکل جریان هوا در جاروبرقی خود را برطرف کنید تا دستگاه در حین کار خاموش نشود.

39 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
avatar
صادق 20 دی 1398

با سلام جارو برقی من مدل توربو مل ۲۰۰۰ وقتی روشن میکنیم از فیلتر خروجی خاک میاد و در محفظه فیلتر که پشتشه مدام باز میشه و یه بویی میده لطفا راهنمایی کنین

پاسخ دادن
avatar
علی 08 دی 1398

سلام من پیچ قسمت برس جارو برقی رو باز کردم که پرزای داخلش رو تمیزکنم اما دوتا فنر داخل پرزا پیدا کردم حالاکه تمیز کزدم نمیدونم جای اون دوتا فنر کجا میشه راهنمایی کنید

پاسخ دادن
avatar
امیر کشوری 06 دی 1398

با سلام و بهترین احترام ها جاروبرقی سامسونگ 2100 خوابیده موتور جاروبرقی فقط زمان روشن کردن کلید خاموش روشن یک مدت بسیار کوتاه روشن می شود و سریع خاموش می شود مشکل از کجاست؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 07 دی 1398

  سلام دوست عزیز ، سنسور حرارتی جاروبرقی سامسونگ باید قطع شود

  پاسخ دادن
avatar
Milad Abbasi 14 آذر 1398

سلام وقت بخیر با تشکر از مطالب خیلی خوب و مفیدتون که خیلی از همکاران اینارو مثل راز تو دلشون نگه میدارن یه سوال دارم درمورد جارو برقی دلیل خاموش شدن ناگهانی جارو برقی چیه جارو برقی یه مدت کار میکنه و بعد خاموش میشه و باید کمی صبر کرد بعد روشن کرد ممنون میشم اگه جوابمو بدین

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 16 آذر 1398

  سلام دوست عزیز ، اگر جاروبرقی شما بعد از یک مدت خاموش میشود به دلیل سنسور حرارتی است ( که میتوانید این سنسور را قطع نمایید ) ، بعد از 10 دقیقه کار با دستگاه خود باید جاروبرقی را خاموش نمایید .

  پاسخ دادن
avatar
جوادابیار 02 آبان 1398

سلام خسته نباشید من یه جاروبرقی کیسه ای مدل black&deckervm3080bباقدرت2700wدارم چندوقت پیش بازکردم الان که میخواستم ببندمش جای سیم هرویادم رفته خواستم خواهش کنم اگه امکانش بود یه نقشه تصویری یایه عکس از اتصال سیم به بردوموتور باکلیدبرام بفرستید ممنون از خدمات خوب جوامع شما

پاسخ دادن
avatar
محسن حیسن دوست 27 مهر 1398

سلام خسته نباشید من جارو برقی میکشیدم آب رخته بود روی زمین من حواسم نبود رفته توی موتور چه قدر طول محسن خشک شود متشکرم

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 27 مهر 1398

  سلام ، اگر آب داخل موتور رفته به احتمال زیاد موتور جاروبرقی شما سوخته است .

  پاسخ دادن
avatar
هادی چراغی 18 مرداد 1398

سلام .من پارس خزر مدل ۱۹۰۰ دارم.کلید روشن رو میزنم چراغ روشن میشه ولی جارو برقی کار نمیکنه.مشکل چی میتونه باشه؟

پاسخ دادن
avatar
یحیی رجبی 18 مرداد 1398

سلام روشن نمیشه باز کردم یه قطعه رو بردش سوخته اسمش نمیدونم؟ ابتدای برد مربع کوچیک مشکی سه پایه داره

پاسخ دادن
avatar
امیر ذوالفقاری 29 فروردین 1398

سلام وقت بخیر جارو برقی ما کنوود کیسه ای خوابیده هستش الان دکمه کم و زیاد کار نمی کنه و روی کم مونده خواستم ببینم چطور یکسرش کنم که فقط روی تند باشه و کار کنه خیلی ممنون میشم که کمکم کنید

پاسخ دادن
avatar
مختاری 25 اسفند 1397

سلتم خسته نباشید جارو برقی ما این کلید روشن و خاموشش هست زیرش سه تا سیم هست که دوتاش به هم چسبیدن و یکیش هم جدا هستند و به کلید خاموش روشن وصل میشن اون تک سیمی وصل هست اما اون دوسیمی وصل نیست حالا موندم بزنم به کدوم دوشاخه چون دوتا دوشاخه خالی داره

پاسخ دادن
avatar
اسحاق درویشی 17 اسفند 1397

با سلام، جاروبرقی الجی 1900 وات دارم، حین کار صدای موتور عوض شد و با ادامه کار بوی سوختگی از موتور بلند شد، و توان موتور افت کرد، وقتی خاموشش کردم بعد از نیم ساعت روشن کردم موتور مثل قبل به کار افتاد و با گذشتن 30 ثانیه باز همان صدا از موتور آمد و توان موتور افت کرد، وقتی جاروبرقی رو باز کردم از انهتای موتور همان ذغال ها یه دودی بلند میشه و بوی بدی هم میده و همین امر باعث افت سرعت موتور میشه، دلیلش چی میتونه باشه، خیلی ممنون

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 18 اسفند 1397

  سلام ، موتور جاروبرقى شما سوخته است.

  پاسخ دادن
avatar
م خدری 02 بهمن 1397

سلام خدمت استادارجمندیه جاروبرقی هیتاچی 2000دارم که به محض استارت زدن فیوز10آمپرآن می سوزه فیوزش راعوض کردم بازم میسزونه علتش راراهنمایی کنیدممنونم

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 02 بهمن 1397

  سلام ، موتور جاروبرقی هیتاچی شما مشکل دارد ، اتصالی آن را برطرف نمایید ، اگر مشکل حل نشد موتور تعویض گردد . برا تعمبر میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

  پاسخ دادن
avatar
Mimi 24 دی 1397

سلام،بوش۱۶۰۰وات دارم بازش کردم،هر کاری میکنم نمیتونم ببندم،جا نمیافته،چکار کنم

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 24 دی 1397

  سلام ، بستن جاروبرقی بوش کار تعمیرکار میباشد .

  پاسخ دادن
avatar
حسین امانی 10 آذر 1397

آقا دمتون گرم ، خستخه نباشید. من پارس خزر 2200w دارم . چند وقتیه حین کارکردن روشن میشه و دوباره خاموش میشه. دو شاخه و سیم رو چک کردم ، مشکلی نداشتن . میشه راهنمایی بفرمایید. ممنونم

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 10 آذر 1397

  سلام ، دوتا حالت دارد یا سیم جمع کن اتثالی دارد یا سنسور محیط باید قطع شود .

  پاسخ دادن
   avatar
   حسین امانی 12 آذر 1397

   ممنون از شما . منظورتون اینه که سنسور محیط داره قطع و وصل میشه یا باید کلاً باید قطع بشه؟

   پاسخ دادن
    avatar
    مدیر 12 آذر 1397

    سلام ، زمانیکه گرما به ترموستات میخورد باعث میشود موتور خاموش شود ، اگر این حساسیت باعث آزار شما میشود آن را خارج نمایید .

    پاسخ دادن
     avatar
     حسین امانی 13 آذر 1397

     ممنون و مچکر از پاسخگویی شما . انشاله همیشه موفق باشید.

     avatar
     مدیر 13 آذر 1397

     سپاس ، لطف شما است .

avatar
محسن 05 آذر 1397

سلام یه جارو برقی خوابیده پاناسونیک دارم که وقتی روشن میکنم صداش بالا پایین میشه رو هر درجه از قدرتش که بزارم همین مسئله وجود داره ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 06 آذر 1397

  سلام ، بلبرینگ جاروبرقی پاناسونیک شما مشکل دارد ، برای رفع عیب و تعمیرات از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

  پاسخ دادن
avatar
فریدون کیانی 10 آبان 1397

سلام جاروبرقی پارس خزر۱۷۰۰وات دادم که سیم جمع کن ان کارنمیکندلطفاراهنمایی کنیدچطورسیم جمع کن رابرای سرویس کردن ازجاروبرقی جداکنم

پاسخ دادن
avatar
زهرا حسینی 16 مهر 1397

مال من داخلش آب رفته چیکار کنم

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 16 مهر 1397

  سلام ، موتور جاروبرقی شما سوخته

  پاسخ دادن
avatar
س.حیدری 14 مهر 1397

ممنوناز شما توضیحات کامل بود ولی باز کردن کاور جارو برقی سامسونگ ۲۰۰۰ وات یا امثالشو رو با تصویر نشون بدید ممنون میشم هر چقدر پیچ باز کردم باز کاور باز نشد ترسیدم خراب ترش کنم دوباره پیچارو بستم و بیخیال شدم

پاسخ دادن
avatar
محمدرضا فیاض نژاد 09 شهریور 1397

سلام من تمام پیچ های قاب روی جارو برقی رو باز کردم ولی سمت کابل جمع کن و کلید روشن خاموش انگاری جایی گیر داره ولی هیچ پیچی نیست بازکنم . .مدل جاروبرقی exbug 1700 w هست .لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دادن
  avatar
  مدیر 10 شهریور 1397

  سلام ، پیچهای زیر کلیدها رو چک کنید .

  پاسخ دادن
avatar
من 18 تیر 1397

آقا خیلی ممنون

پاسخ دادن
avatar
سیاوش.ق 26 اردیبهشت 1397

بسیارعالی بود . با تشکر

پاسخ دادن
پیشگیری از ویروس کرونا