علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چرا ماشین ظرفشویی ظرفها را به خوبی نمیشوید ؟ علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست ؟ علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست ؟ علت لکه دار شدن ظروف در ظرفشویی چیست ؟

آی.پی امداد نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی اینجا است تا دلایل خش افتادن ، سفیدک زدن و لک افتادن بر روی ظروف در ظرفشویی را برای شما شرح دهد .

قبل از اینکه به تمام این سوالات پاسخ دهیم لازم است شما را با شوینده های ظرفشویی و قطعه ای به نام رزین آشنا کنیم ، با آی.پی امداد همراه باشید .

قرص ماشین ظرفشویی ، مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی ، نمک ماشین ظرفشویی ، پودر ماشین ظرفشویی : اینها تمام شوینده های ماشین ظرفشویی هستند ، شوینده هایی که به تمیز کردن ظروف شما در ظرفشویی کمک میکند و چنانچه اصول را رعایت نمایید در نهایت ظروفی براق و تمیز از ظرفشویی خود تحویل میگیرید .

هرکدام این شوینده ها کارایی خاص خود را دارند ، آی.پی امداد اینجاست تا وظایف تمام این شوینده ها را برای شما شرح دهد .

قرص ماشین ظرفشویی

هنگامیکه ماشین ظرفشویی خود را خریداری میکنید و میخواهید از آن استفاده کنید نیاز به شوینده دارید ، قرص ماشین ظرفشویی یا همان شوینده ظرفشویی در مدلهای مختلف کارایی مختلفی دارد ، محفظه مربوط به جاقرصی یا پودر ظرفشویی را باز کنید و یک عدد قرص و یا 20گرم پودر ظرفشویی بریزید .

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده یا همان مایع ظرفشویی در 5 دقیقه آخر همراه بخار آب ظروف را براق میکند .

نمک ماشین ظرفشویی

آلارم نمک به صورت علامت اختصاری S نمایان میشود ، اگر روشن بود درب ظرفشویی را از کنید و کف ظرفشویی سمت چپ ، درب جا نمکی را باز نمایید و نمک مخصوص ماشین ظرفشویی را شارژ نمایید .

ماشین ظرفشویی دارای قطعه ای به نام رزین میباشد که کار آن گرفتن سختی آب برای شستشوی ظروف در ظرفشویی است و وظیفه نمک ماشین ظرفشویی این است که : در 5 دقیقه آخر رزین را شستشو داده و برای شستشوی بعی آماده کند .

حال که با شوینده های ظرفشویی آشنا شدید در اینجا میخواهیم آموزشی به شما دهیم که تجربه سالیان سال تعمیرکاری در حوزه ماشین ظرفشویی میباشد ، آی.پی امداد را به خاطر داشته باشید و به دوستان خود معرفی نمایید .

علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

با علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی آی.پی امداد همراه باشید .

خش افتادن غیر از لک شدن یا سفیدک زدن ظروف ، راه ساده تشخیص پاک کردن لکه با کمی سرکه هست ، اگر پاک شد لکه هست اگر نه متاسفانه خش هست و درست نمیشود !!! اما چرا ؟ !

اول علت لکه : درسته که مایع جلا به دلیل کم کردن کشش سطحی آب و سر دادن آب از ظروف ، لکه را کم میکند یا از بین میبرد ولی دلیل لکه افتادن استفاده نکردن از مایع جلا نیست ، معمولا به این دلایل هست :

  • استفاده نکردن از نمک در مخزن ماشین یا استفاده نکردن از نمک مخصوص ظرفشویی ( دقت بفرمایید که قرصها یا پودرهای حاوی نمک اولا رزین سختیگیر ماشین را احیا نمیکنند دوما فقط آب زمان شستشو را نرم میکند ، در زمان آبکشی های بعی خصوصا آبکشی آخر قرص و پودری در کار نیست که آب را نرم کند ! و این ستی آب ( عموما نمکهای کلسیوم و منیزیم ) به صورت لکه خشک میشود و شما را ناراحت میکند در حالیکه سخت گیر ماشین در تمام مراحل آب نرم تولید میکند که برای این منظور باید مخزن نمک ماشین از نمک گرانول که به نمک ظرفشویی معروف است پر باشد ، ارزون بودن و گران بودن آن فرقی ندارد ، نمک باید خالص باشد .)
  • تنظیم نبودن میزان سختی آب ماشین یا همان درجه نمک با سختی آب منزل که بسیار مهم است و باعث میود با وجود نمک در مخزن سختی آب به اندازه لازم گرفته نشود و در آبکشی ها خصوصا آبکشی نهایی ظروف لکه دار شوند که در صورت عدم وجود مایع جلا دهنده خودش را نشان میدهد و باز ناراحت کننده است ( متاسفانه حتی بعضی از نصاب ها هم از این تنظیم اضهار بی اطلاعاتی میکنند )
  • کم بودن ماده شوینده نسبت به کثیفی ظروف
  • استفاده از پودر یا قرص یا مایع جلای تاریخ گذشته

نشت آب نمک از مخزن نمک به محفظه شستشو ( درب مخزن نمک محکم بسته نشده یا قبل از بسته شدن تمیز نشده و خرده های نمک مانع از کیپ شدن در میشود ، این ایراد بیشتر در ماشین ظرفشویی الجی میباشد  )

نکته : مایع جلا دهنده ممکن است مسئله لکه را در بعضی از شرایط حل کند ولی بدون مایع جلادهنده هم به شرط رعایت موارد فوق لکه نباید به وجود بیاید .

علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

با علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی آی.پی امداد همراه باشید .

و اما دوم خش ! که خیلی بیشتر ناراحت کننده است و خسارت به بار میاورد ، خش افتادن معمولا ربطی به نمک نداشته اند و قرص و پودر ظرفشویی ندارد ! اتفاقا این مورد زمانی پیش میاید که احتمالا نمک در مخزن ریخته شده ، قرص و یا پودر ظرفشویی خوب هم استفاده میشود ولی ظروف شیشه ای خش میفتد و درست هم نمیشود . چرا ؟ !

با آی.پی امداد همراه شوید تا دلیل آن را متوجه شوید

ترکیب شوینده های قلیایی + آب نرم + دمای بالا + شیر آلات = منجر به خورده شدن شیشه میشود که همان خش است ، حال باید چه کار کرد ؟

  • ظرفشویی یک دستگاه سخت گیر دارد که سختی آب را به مقدار مشخصی کم میکند ( از بین نمیبرد و نباید هم ببرد ، آب نرم در ترکیب با شوینده ها به طور طبیعی باعث خوردگی میشود ) که باید متناسب با سختی آب منزل تنظیم شود  ، آب نباید بیش از حد نرم شود
  • ظرفشویی خودش باید آب را نرم کند ( به وسیله سختیگیر رزینی که با نمک احیا میشود ) چرا که پس ا نرم کردن حدود 15 درصد آب سخت ورودی را با آن مخلوط میکند که آب زیاد نرم نباشد و ظروف خش نیفتند و نصب هر نوع فیلتر سختی گیر پیش از ماشین آب را زیادی نرم میکند و خش انداختن در پی دارد ، شما فقط نمک بریزید و درجه سختی آب را تنظیم کنید ، به هیچ وسیله اضافی نیاز نیست این مشکل در اروپا شایع تر است ( توجه کنید حتی سختیگیر یا همان نمک موجود در قرص های سه کاره برای ماشینی که سختی گیر دارد و نمک دارد خود آن آب را به اندازه نرم میکند و به سختیگیر اضافه و آب زیاد نرم میشود و منجر به خش میشود)
  • میزان شوینده باید متناسب با چربی ظروف باشد ! چربی ظروف را در سینک نگیرید ، ماشین باید این کار را بکند وگرنه مواد شوینده باعث خورندگی میشوند ، فقط باقیمانده غذا را تخلیه نمایید ، برای ظروف نه چندان چرب از یک قرص کامل استفاده نکنید و یا پودر کم بریزید ، مواد شوینده در محفظه شستشوی ماشین اگر از چربیها بیشتر باشند ، چون ماشین آب را نرم کرده ، خورندگی یک امر طبیعی است .پودر ظرفشویی به انداره کثیفی ظروف ! ظروف را هم آبکشی نکید و اگر هم اصرار به این کار دارید با آب سرد کنید تا چربی به ظروف بماند .
  • دمای شستشو را متناسب با کثیفی ظروف انتخایب کنید ، اگر چرب نیست برنامه های سبک را استفاده نمایید ( 50 درجه کافی است  ) آب نرم و شوینده بیش از چربی ظروف درآب نرم با دمای بالا حتما خوردگی و خش ایجاد میکند ، زمان شستشو عیب ندارد ولی دما و شوینده آن فقط زمانی زیاد باشد که لازم است .

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.