شارژ گاز یخچال

شارژ گاز یخچال ، کولرگازی

شارژگاز یخچال

در ابتدا لازم است بدانید مقاله ای تهیه شده جهت آموزش شارژ گاز یخچال می باشد.اگر نیاز به تعمیرکار برای شارژ گاز یخچال خود دارید با ما تماس بگیرید.شماره تماس بخش تعمیرات یخچال : 02188959591

در این مقاله میخواهیم به نحوه سیکل برودتی ، خصوصیاتی که باید مواد سرمازا داشته باشد ، نکاتی مهم از شارژگاز یخچال ، وسایل و تجهیزات شارژگاز یخچال ، نشت یابی ، وکیوم  ، آموزش شارژ گاز یخچال ، انواع گاز برای شارژ گاز یخچال ، شارژ گاز کولرگازی و موارد مربوطه بپردازیم .

برای شارژ گاز یخچال با ما تماس بگیرید   021-88959591

 

شارژ گاز یخچال به علت های متفاوتی می تواند مورد نیاز باشد.به عنوان مثال آسیب دیدن لوله انتقال سرمای یخچال می تواند باعث خالی شدن گاز یخچال شود و شما نیاز به شارژ گاز یخچال خود داشته باشید.

شارژگاز یخچال ، شارژگاز یخچال فریزر

توجه : در صورت نیاز به شارژ گاز یخچال یا کولرگازی خود با تلفن نمایندگی های مجموعه آی پی در سراسر تهران تماس حاصل نمایید .

آموزش شارژ گاز یخچال

ماده سرمازا ( مبرد )

سیال واسطه ای است که حرارت را از اواپراتور جذب کرده و در کندانسور آن را به محیط پس میدهد و این عمل با تقطیر و تبخیر آن صورت میگیرد .

نحوه سیکل برودت

برای انتقال حرارت از داخل یک محفظه یا اتاق به خارج ، احتیاج به یک واسطه است .

در یک سیستم سرد کننده مکانیکی استاندارد عمل گرفتن حرارت با تبخیر مایعی در دستگاه تبخیر  ( اواپراتور ) و پس دادن آن در دستگاه تقطیر ( کندانسور ) صورت میگیرد و این امر باعث تغییر حالت ماده سرمازا از بخار به مایع میگردد .

مایعاتی که بتواند به سهولت از مایع به بخار و بالعکس تبدیل شوند به عنوان واسطه انتقال حرارت به کار برده میشوند ، زیرا این تغییر حالت باعث تغییر حرارت نیز میگردد .

خصوصیات مواد سرمازا ( گاز )

1 . دارای نقطه جوش پایینی باشد .

2 . قابل انفجار نباشد .

3 . اکسید کننده نباشد .

4 . قابل اشتعال نباشد .

5 . در صورت نشت به سهولت قابل تشخیص باشد .

6 . محل نشت آن قابل تعیین باشد .

7 . قادر به عمل کردن در فشار کم باشد .

8 . از نوع گازهای پایدار باشد .

9 . قسمتهایی که در داخل مایع حرکت میکند به سهولت قابل روغنکاری باشد .

10 . تنفس کردن آن مضر نباشد .

11 . دارای گرمای نهان متعادلی برای مقدار تبخیر در واحد زمان باشد .

12 . جابجایی نسبی آن برای ایجاد مقدار معینی برودت کم باشد .

13 . دارای کمترین اختلاف بین فشار تبخیر و تقطیر باشد .

نکات

 • ماده سرمازا نباید خورنده باشد تا ایجاد زنگ زدگی نکند .
 • مزایای گاز R-600A  نسبت به سایر گازها قیمت مناسب ، مقدار مصرف کم آنها ، صدای عملکرد پایین ، فشار کندانسور پایین ، نداشتن تاثیرات منفی روی اثر گلخانه ای زمین ، حداقل مشکل در رروغن کاری سیلندر کمپرسور میباشد .
 • در حال اکثر کارخانجات تولیدکننده کمپرسور از قبیل دانفوس و ... کمپرسورهای مخصوص گاز R-600A را تولید میکنند .
 • این کمپرسورها بخاطر عملکرد مناسب و راندمان بسیار بالای خود نقش مهمی در صرفه جویی مصرف برق ایفا میکنند .
 • در اکثر کشورهای اروپایی گاز R-600A  در لوازم برودتی مخصوصا در یخچال و فریزرهای خانگی مورد استفاده قرار میگیرند.
 • گاز R-600 A سطح سمی کمتر و مطابق با استانداردهای جهانی می باشد .
 • بزرگترین خطری که گاز R-600 A دارد ، قابل اشتعال بودن آن است .
 • لوله مویین دستگاههایی که با گاز R-600 A  کار میکنند ، مشابه لوله مویین دستگاههایی است که با گاز R-12 و مغایرت دارد با دستگاههایی که با گاز  R-134A کار میکند .
 • طول لوله مویین گاز R-600 A در حدود 20 تا 30 درصد از طول گاز مبرد R134A  می باشد .
 • باید به این نکته توجه داشت که کار لوله مویی در سیکل برودتی مهم بوده و با انتخاب نادرست قطر و طول آن باعث میگردد که به نقطه سوپر هیت در انتهای لوله اواپراتور نرسیده و باعث افت کارآیی سیستم گردد .
 • در مقایسه با R134 ، مبرد R600 اجازه استفاده از انواع بیشتری از فیلترها را خواهند داشت .
 • یکی از اساسی ترین پارامترها ، وکیوم کامل سیستم تبرید و تخلیه از هوا و رطوبت می باشد .
 • وجود هوا و رطوبت اثرات منفی روی عملکرد و صدای کارکرد دارد و حتما باید سیستم تبرید از دو سمت لوله سرویس کمپرسور و درایر سه لول به طور همزمان و حداقل 30 دقیقه وکیوم انجام گیرد .
 • استفاده از ابزار کنترل رطوبت در دستگاههای شامل گاز R134 الزامی است .
 • گاز R134 در رده گازهای مخرب گلخانه ای شناخته شده است .
 • محل وکیوم و شارژ در کمپرسورها ، لوله کور که یک لوله مسی بر روی بدنه کمپرسور لحیم شده است که فقط در هنگام شارژ و وکیوم از آن استفاده میکنیم .

گازهای مورد استفاده در کولرگازی

1 : R-22  و 2 :R-407C , R-410A

مبردها مخلوط یا چند مبرد با درصدهای معین تشکیل شده اند و مشخصه بارز این مبردها عدد 5 یا 4 در ابتدای شماره شناسایی مبرد می باشد .

گازهای جایگزین R22 در تهویه مطبوع

 1. R-417A در این گازها روغن  MO , AB , POE ، دمای اواپراتور بالا و متوسط ، رنگ کپسول سبز و کاربرد آن در تهویه مطبوع و تبرید تجاری میباشد .
 2. R-422D در این گازها روغن  MO , AB , POE ، دمای اواپراتور بالا و متوسط ، رنگ کپسول سبز روشن و کاربرد آن در تهویه مطبوع و تبرید تجاری میباشد .
 3. R-410A در این گازها روغن POE ، دمای اواپراتور بالا و متوسط ، رنگ کپسول صورتی و کاربرد آن در تهویه مطبوع میباشد .
 4. R-407C در این گازها روغن POE ، دمای اواپراتور بالا و متوسط ، رنگ کپسول قهوه ای روشن و کاربرد آن در تهویه مطبوع و تبرید تجاری میباشد 

شناسایی گاز با کیفیت

اگر سوال شما این است که چگونه گاز با کیفیت و نامرغوب را از هم تشخیص دهیم ، به توضیح زیر دقت فرمایید :

امروزه به علت کثرت تولید کنندگان مبرد احتمال تقلب در آنها به صورت ترکیب با هوا و سایر گازها صدمات جبران ناپذیری به دستگاههای تهویه و تبرید وارد میکند پس باید قبل از خرید مبرد از ترکیبات و خلوص آن آگاهی داشت که اینکار با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیبات و خلوص مبرد انجام میگیرد که میتواند برای یک نوع مبرد یا چندین نوع مبرد استفاده شود .

وسایل و تجهیزات شارژ گاز یخچال

 • گیج هایفشار به همراه شیلنگ های مخصوص آنها
 • تجهیزات جوشکاری
 • پمپ وکیوم
 • انواع رابط ها
 • آمپر متر
 • انبر کورکن
 • ابزار مربوطه مانند لوله مویی بر ، آچارها ، پیچ گوشتی و ...
 • کپسول گاز
 • آینه تلسکوپی

گیج های فشار

اساس عملکرد گیج های فشار : دارای لوله ای درون یک محفظه دایره ای گیج میباشد که با سطح بیضوی خود وقتی فشار سیال وارد آن میشود تمایل به باز شدن دارد و عقربه گیج را روی صفحه به سمت بالا حرکت میدهد و هنگامی که فشار کم شد لوله بوردن جمع شده و عقربه به سمت پایین حرکت میکند .

انواع گیج های فشار

 • گیج تکی ساده
 • گیج تکی مرکب
 • گیج مانیفولد

نکته : تمام اتصالات گیج ها معمولا 1/4 اینچ می باشد . گیج های فشار مورد استفاده در صنعت برودتی فشار نسبی را شان میدهند ، یعنی اختلاف فشار بین مبرد درون سیستم و فشار جو را نمایش میدهند و فشار مطلق را نشان نمیددهند ، لذا هنگامی که عقربه گیج صفر را نشان میدهد در واقع فشار جو 15PSI است .

روش های نشت یابی در عملیات شارژ گاز یخچال

نشت معمولا در سیکل تبرید در محل اتصالات واقع میشود و معمولا محل نشت چرب میشود زیرا همراه با مبرد روغن نیز خارج میگردد . گاهی اوقات بر اثر پوسیدگی یا ضربه در طول مسیر مبرد نشتی نیز ایجاد میگردد که به روشهای زیر میتوان نشت یابی کرد .

1 : با استفاده از محلول کف صابون

متداول ترین روش نشت یابی است که پس از مرحله ایجاد فشار در سیکل محلول کف صابون را در محل های مشکوک مورد آزمایش قرار میدهیم در صورتی که هیچ حبابی تولید نشود محل نشتی ندارد .

2 : مشعل هالید

مشعل ساده ای که با گاز پروپان پر میشود و در بالای محفظه اختلاط مشعل یک حلقه مسی است که شعله از میان آن عبور میکند . وقتی مشعل روشن میشود هوا از طریق لوله مکنده به داخل محفظه اختلاط راه یافته و شعله به رنگ آبی و بدون دود میسوزد ولی وقتی که مواد فریونی به همراه هوا وارد محفظه اختلاط میشوند رنگ شعله سبز میشود . برای این کار مشعل را روشن کرده و سر آزاد لوله مکنده را به اطراف اتصالات لوله ها و نقاط مشکوک نزدیک میکنیم در صورتی که گازی از این نقاط خارج شود رنگ شعله تغییر میکند و محل نشت پیدا میشود .

3 : نشت یاب الکترونیکی

نشت یاب الکترونیکی کاملا حساس و دقیق میباشد و کار کردن با آن بسیار ساده است ، ابتدا آن را روشن کرده در این حالت صدای بوق خفیفی به گوش میرسد ، هنگامی که حس کننده آن در مجاورت ماده فریونی قرار می گیرد صدای بوق آن سریع تر و یا به صورت آژیر در می آید و محل نشت را پید میکند ، نشت یاب الکترونیکی به کلر حساس هستند اما امروزه مبردهای جدید فاقد کلر هستند و باید نشت یاب جدید و مخصوص استفاده کرد .

4 : نشت یاب با اشعه ماوراء بنفش

پمپ وکیوم

دستگاهی است فقط برای ایجاد خلاء از آن استفاده میشود و میتواند هوا و یا رطوبت احتمالی درون سیکل را خارج کند و میتواند خلاء نزدیک به خلاء مطلق در حدود 29 اینچ جیوه ایجاد کند . گاهی اوقات به دلیل عدم وجود پمپ وکیوم یا محدودیت استفاده از آن از کمپرسور یدکی استفاده میشود . زیرا میتوانیم کارهایی دیگر مانند ایجاد فشار در سیستم یا شستشوی سیکل با محلول های شیمیایی که احتیاج به فشار هوا داریم انجام دهیم ، کمپرسور یدکی بهتر است از نوع سیلندر پیستونی بسته ( یخچالی ) استفاده گرد و فقط 2 عدد شیر سوزنی روی لوله های رفت و برگشت آن جوشکاری میکنیم تا شیلنگهای گیج به راحتی به آن متصل شوند .

برای متوجه شدن از کامل شدن وکیوم و عدم نشتی در سیستم از دستگاه الکترونیکی وکیوم سنج استفاده میکنیم .

مرحله انجام وکیوم

این عمل بعد از مرحله نشت یابی و قبل از شارژگاز صورت میگیرد و برای این منظور انجام  میشود که سیکل باید از هرگونه ماده سرمازای قبلی و هوا و رطوبت موجود تخلیه شود ، سیکل کولرگازی هر قدر از وکیوم بهتری برخوردار شود و مرحله شارژ کاملا انجام شود از راندمان بالاتری برخوردار خواهد بود .

 • شیلنگ گیج فشار کم مانیفولد ( گی آبی ) را به لوله کور یا شیر سرویس متصل میکنیم .
 • شیلنگ وسط گیج را به مکش پمپ وکیوم یا مکش کمپرسور یدکی متصل میکنیم . در این حالت شیر قرمز رنگ بسته و شیر آبی باز است .
 • پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را روشن میکنیم تا هوای داخل سیکل خارج گردد .
 • اگر سیکل کولر یا اتصالات سرویس نشتی و رطوبت نداشته باشد حداقل بعد از 40 دقیقه سیکل وکیوم میشود .
 • علامت وکیوم کامل این است که هوا از پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی خارج نشود و همچنین گیج روی 29INHG  قرار گیرد و ثابت بماند .
 • شیر گیج آبی بسته شود و پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی خاموش گردد .
 • در حدود 5 دقیقه صبر کنید تا عقربه گیج منحرف نشود و از وکیوم کاملا اطمینان حاصل کنید .
 • پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را از سیکل خارج میکنیم و به جای آنها کپسول مبرد را جهت انجام مرحله شارژ میبندیم .

انبر لوله کور کن

وسیله ای مانند انبر قفلی است که برای مسدود کردن کامل لوله شارژ که از خروجی گاز در خاتمه شارژ جلوگیری میکند و برای کور کردن لوله هایی با قطر مختلف ساخته شده است ، ابتدا باید لوله را با فشر کور کرد سپس جهت اطمینان جای آن را جوشکاری میکنیم تا از شکستن احتمالی لوله جلوگیری شود .

شارژ گاز یخچال

این مرحله بعد از وکیوم کامل سیستم صورت میگیرد و آخرین مرحله میباشد . باید توجه داشت که هر سیستم تهویه بعد از اتمام مراحل سرویس باید از ماده مبرد به اندازه کافی پر شود تا باعث ایجاد سرما در کابین مربوطه گردد .

مراحل شارژ گاز یخچال

 • به جای پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی کپسول ماده مبرد را جایگزین میکنیم .
 • شیر کپسول مبرد را باز میکنیم ولی شیر آبی و قرمز هنوز بسته اند .
 • شیر قرمز را کمی باز میکنیم تا هوای موجود در حد فاصل شیلنگ گیج تا کپسول خارج گردد .
 • شیر قرمز را بسته و شیر آبی را باز میکنیم در این حالت عقربه گیج به سرعت به سمت بالا حرکت میکند .
 • برای جلوگیری از استهلاک شیر آبی گیج ، باید شیر کپسول مبرد را مرتبا باز و بسته کرد تا آرام آرام گاز به سیکل ااضافه شود .
 • ترموستات دستگاه را روی رنج بالاتر قرار میدهیم تا از ایجاد سرما در اواپراتور اطمینان حاصل کنیم .
 • میزان گیج فشار مبرد شارژ شده در کولر در فصل تابستان بین 60 تا 75 PSI متغیر میباشد .
 • آمپر متر انبری را روی رنج مناسب قرار داده و آمپر کمپرسور را طبق آمپر روی پلاک کولر مطابقت میدهیم .
 • مرتبا میزان سرمای اواپراتور را تست میکننیم تا جایی که لوله برگشت سرد و عرق کند .
 • در این مرحله گیج آبی را بسته و با استفاده از انبر کورکن در فاصله 2 تا 3 سانتی متری قبل از شیر سوزنی لوله کور کمپرسور را پرس میکنیم .
 • گیج مانیفولد و اتصالات مربوطه را باز میکنیم .
 • با سیم جوش نقره انتهای لوله کور را جوشکاری میکنیم تا مبرد خارج نگردد سپس انبر کور کن را باز میکنیم .
 • محل پرس شده توسط انبر کور کن را برای اطمینان و جلوگیری از شکستن آن با سیم جوش نقره تقویت میکنیم . مرحله شارژ گاز تمام شد .

طریقه شارژ گاز یخچال

 • ابتدا باید از نشتی گاز اطمینان حاصل نمود که شارژ گاز یخچال شما بیهوده نگردد .

شارژ گاز یخچال با ازت : جهت فشار و خلاء از گاز ازت استفاده نمایید ، زیرا در روش فشار اکسیژن ؛ مقداری بخار رطوبت وارد سیستم می شود .

 • در مرحله بعد برای چک کردن یخچال ، باید لوله های کندانسور و اواپراتور و لوله مویی را توسط گاز ازت ( نیتروژن ) شستشو دهیم .
 • سپس از طریق لوله کور دستگاه را وکیوم نمایید .

توجه : بعد از وکیوم کردن دستگاه را مدتی به گیج فشار ضعیف که مقدار وکیوم را نشان میدهد وصل نمایید ، چنانچه گیج پایین آمد دستگاه نشتی دارد ( مجدد نسبت به رفع نشتی اقدام نمایید ) ولی در صورتیکه گیج حرکتی نکرد گازگیری را شروع نمایید.

 • حال باید گازگیری کرد : در ابتدا لوله گیج را به کپسول گاز متصل کنید و سپس گاز را باز کرده و طرف دیگر لوله را که به گیج متصل است شل کنید تا مقداری گاز خرج شود ( هوایی که از قبل درون لوله بوده خارج شود ) .
 • والف گیج را باز کنید تا گاز وارد یخچال شود .

توجه 1 : عمل گازگیری را هنگام روشن بودن کمپرسور و کم کم انجام دهید .

توجه 2 : شارژ گاز کولرگازی را نیز به همین شکل انجام دهید ، فقط در کولرگازی از فریون 24 یا 407 استفاده میشود .

تعمیر اواپراتور نشتی دار

خوردگی یا فشار زیاد عوامل اصلی نشتی در اواپراتورهای آلمینیومی هستند . برای تعمیر نشتی جزئی ، روشهای زیادی وجود دارد که بهترین آنها استفاده از چسبهای دو جزئی مخصوص آلمینیوم است . روش تعمیر به شرح زیر میباشد :

 • قبل از هر کار فشار سیستم باید به فشار اتمسفر یک برسد .
 • اطراف محل نشتی با سمباده یا چاقو تمیز گردد تا فلز نمایان شود .
 • اطراف محل نشتی با ابزار نوک تیز کمی گود شود .
 • اطراف محل نشتی با استون ، تمیز شود . ( استون روی آلمینیوم را که برای حفاظت استفاده میشود حل میکند .)
 • چسب دو جزئی به نسبتی که سازنده اعلام کرده ساخته شود . مخلوط روی محل مالیده شود .( مدت زمان لازم برای خشک شدن چسب بر اساس زمان اعلام شده در نظر گرفته شود .)
 • چسب اضافه از اطراف محل نشتی برداشته و اگر موادی مثل لاک برای حفاظت آلمینیوم در دسترس است روی محل مالیده شود .

توجه : دقت فرمایید که چسبهای دو جزئی ، معمولا تحریک کننده پوست هستند که در صورت تماس با پوست باید محل را با آب و صابون شست .

 

لینکهای مرتبط

تعمیر یخچال

شارژ گاز یخچال

تعمیر کولرگازی

شارژگاز کولرگازی

آموزش تعمیرات یخچال

راهنمای تعمیرات یخساز یخچال ساید بای ساید

راهنمای تعمیرات آبسردکن ساید بای ساید

راهنمای خرید یخچال

از یخچال بیشتر بدانید

توصیه هایی مفید از یخچال

سوالات متداول مشتریان از تعمیرات یخچال و جواب آنها

No votes yet.
Please wait...

7 دیدگاه

 • نمایندگی تعمیرات یخچال ساید بای ساید بلومبرگ,تعمیر ساید بای ساید بلومبرگ,نمایندگی تعمیرات ساید بای ساید بلومبرگ,تعمیر یخچال ساید بای ساید ب

  […] نحوه شارژ گاز ساید بای ساید ببلومبرگ […]

  No votes yet.
  Please wait...
 • نمایندگی تعمیرات یخچال ساید بای ساید سامسونگ,تعمیر ساید بای ساید سامسونگ,تعمیرات ساید بای ساید سامسونگ ,تعمیرگاه ساید بای ساید سامسونگ,تعمی

  […] نحوه شارژ گاز ساید بای ساید سامسونگ […]

  No votes yet.
  Please wait...
 • نمایندگی تعمیرات یخچال ساید بای ساید الجی,تعمیر ساید بای ساید الجی,تعمیرات یخچال ساید بای ساید الجی در محل,تعمیرگاه مجازالجی,تعمیرگاه مرکزی

  […] نحوه شارژ گاز ساید بای ساید الجی […]

  No votes yet.
  Please wait...
 • فادی البوعبادی

  یخچال ماتازه گازگیری کردیم ولی صداداره انگاریکی صدای سرخ کردن باروغن میده مشگل کجاست

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام میتونه از شارژ گاز باشه ، موتور یا فن هم چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • رضا عظیمی

  سلام عرض شد . خسته نباشید.
  جناب یخچال ما سایوان دو درب پایین و بالا هستش. از دیشب یا روشن نمیشه یا یکسره کار میکنه و فقط فریزرش خنک میشه. قبلا درجه رو ۱/۵ بود ولی از دیشب روی ۴ هستش ولی بازم مثل قبل سرد نمیکنه.ضمنا سوراخ شدگی هم نداره و کلید ترموستات فقط یکی داره واسه یخچال و فریزر. خواستم بدونم مشکلش چیه و چقدر هزینه داره و آیا تو خونه تعمیر میکنید و چقدر زمان میبره. ممنونم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ف احتمالا نشتی گاز و نیاز به شارژ گاز دارید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.